Prezydent skierował do Sejmu projekt ustawy o centrum usług społecznych
Prezydent Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o realizowaniu usług społecznych przez nową jednostkę organizacyjną: centrum usług społecznych – poinformowała we wtorek na oficjalnej stronie internetowej Kancelaria Prezydenta.
2018-11-20, 20:10
Jak czytamy w uzasadnieniu ustawy, rozwiązania zawarte w projekcie ustawy są odpowiedzią na potrzeby i wyzwania społeczne związane z rozwojem i integracją usług społecznych na poziomie lokalnym.
"Usługi społeczne są obecnie dynamicznie rozwijającym się działem polityki społecznej, zwłaszcza w państwach rozwiniętych, w tym w krajach Unii Europejskiej. Zachodzące w ostatnich latach zjawiska społeczne, w szczególności proces starzenia się społeczeństwa i osłabienie więzi międzypokoleniowych w rodzinie, skutkują stałym, dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na organizowane przez władze publiczne usługi społeczne. (...) Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom, tworząc ramy prawne mające ułatwić samorządom gminnym integrację i koordynację, przy wykorzystaniu nowej jednostki organizacyjnej – centrum usług społecznych, różnego rodzaju usług społecznych odpowiadających na potrzeby społeczności lokalnej" – czytamy w uzasadnieniu.
"Usługi społeczne staną się szerzej dostępne"
Zgodnie z koncepcją przyjętą w projekcie ustawy, centra usług społecznych będą tworzone w celu "zaspokajania przez gminę potrzeb wspólnoty samorządowej w zakresie określonych usług społecznych oraz koordynacji tych usług", będą nową jednostką organizacyjną gminy i zarazem nową instytucją lokalnej polityki społecznej, służącą rozwojowi i integracji usług społecznych, organizowanych i świadczonych na poziomie lokalnym.
"Dzięki działalności centrów usługi społeczne staną się szerzej dostępne dla mieszkańców, a samorządy gminne będą w stanie trafniej i w sposób bardziej kompleksowy odpowiadać na rosnące i zmieniające się potrzeby osób, rodzin i społeczności lokalnych. Działalność koordynacyjna centrów przyczyni się do integracji usług, przekształcając sieć usługową – obecnie w dużej mierze rozproszoną – w spójne lokalne systemy usług społecznych" – zaznaczyli autorzy.
REKLAMA
Jednocześnie zastrzegli, że celem centrum nie jest konsolidacja świadczenia usług w jednej instytucji, ale "integrowanie i koordynowanie usług świadczonych przez różnych lokalnych usługodawców (publicznych i niepublicznych) współpracujących z centrum". Z usług nowej instytucji będą mogli korzystać zainteresowani mieszkańcy. Na podstawie zgłaszanych przez nich potrzeb w centrach będą tworzone indywidualne plany usług społecznych – spersonalizowane pakiety usług społecznych na okres od trzech do dwunastu miesięcy. Będą tam też prowadzone działania adresowane do całych społeczności lokalnych, a ukierunkowane na integrację mieszkańców oraz podniesienie spójności społecznej.
"Dzięki działalności centrów, usługi społeczne będą szerzej dostępne dla mieszkańców, a samorządy gminne będą w stanie trafniej i w sposób bardziej kompleksowy odpowiadać na rosnące i zmieniające się potrzeby osób, rodzin i grup społecznych" – czytamy w uzasadnieniu.
Centrum usług społecznych nieobowiązkowe
Wejście w życie projektowanych rozwiązań nie będzie obligować gmin do tworzenia centrów usług społecznych – utworzenie centrum będzie możliwością, a nie obowiązkiem. Zainteresowane samorządy gminne będą je tworzyły zgodnie z dwoma trybami: przez przekształcenie ośrodka pomocy społecznej w centrum usług społecznych (wówczas centrum będzie funkcjonowało na obszarze jednej gminy, przejmując przy tym obecne zadania ośrodka pomocy społecznej) oraz przez utworzenie centrum, na podstawie porozumienia władz gminnych, dla dwóch lub większej liczby gmin – wówczas centrum będzie funkcjonowało obok gminnych ośrodków pomocy społecznej, współpracując z nimi.
Jak zaznaczyli autorzy uzasadnienia, z uwagi na fakultatywność tworzenia centrum usług społecznych, wejście ustawy w życie wywoła skutki finansowe jedynie w tych gminach, które zdecydują się je utworzyć. "Przewiduje się, że zintegrowanie i koordynacja realizacji usług społecznych przez centrum usług społecznych przełoży się na racjonalizację wydatkowania środków finansowych. Ponadto, uproszczone zasady kwalifikowania osób do korzystania z usług społecznych oraz ustalania opłaty za usługi społeczne powinny przyczynić się do redukcji kosztów administracyjnych związanych z obsługą udzielania usług społecznych" – napisali.
REKLAMA
Według autorów uzasadnienia utworzenie centrum pozytywnie wpłynie na dostępność usług społecznych dla mieszkańców dzięki poszerzeniu palety usług oferowanych przez samorząd. "Przewiduje się, że wejście w życie projektu ustawy będzie miało również pozytywny wpływ na działalność organizacji pozarządowych i przedsiębiorców świadczących usługi społeczne na terenie gmin, które założą centra usług społecznych" – czytamy w uzasadnieniu.
msze
REKLAMA