Siergiej Ławrow krytykuje wynik głosowania ws. broni chemicznej
Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow skrytykował wynik głosowania w Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej, upoważniający ją do wskazywania sprawców ataków taką bronią. Według niego jest to sprzeczne z prawem międzynarodowym, a państwa zachodnie stosowały szantaż.
2018-11-21, 16:55
Taką opinię Ławrow wyraził w Mińsku na wspólnej konferencji prasowej z szefem białoruskiej dyplomacji Uładzimirem Makiejem. Wcześniej odbyły się wspólne obrady ministerstw spraw zagranicznych obu państw.
- Wbrew wszystkim normom i samej Konwencji o zakazie broni chemicznej i w ogóle normom prawa międzynarodowego decyzja o przyznaniu sekretariatowi technicznemu funkcji określania i wskazywania winnych była przyjęta przez głosowanie, poprzez złamanie zasad procedury – mówił Ławrow. Dodał, że ze strony państw zachodnich towarzyszyła temu cała seria kroków, „włącznie z szantażem i przekupstwem”.
Zdaniem Ławrowa jest to próba przekształcenia konwencji w „narzędzie realizacji polityki Zachodu poprzez wtargnięcie w prerogatywy Rady Bezpieczeństwa ONZ". - Rosja przeanalizuje sytuację i swoją dalszą współpracę z OPCW - zapowiedział.
Rozszerzone kompetencje OPCW
W środę przy sprzeciwie Rosji i wspierających ją państw, m.in. Chin i Iranu, w Hadze zapadła decyzja o rozszerzeniu mandatu OPCW o wskazywanie sprawców ataków bronią chemiczną. Dotychczas organizacja ta mogła tylko stwierdzać fakt ataku.
Ławrow powiedział również, że zamiar wyjścia przez USA z układu rozbrojeniowego INF (o całkowitej likwidacji pocisków rakietowych pośredniego i średniego zasięgu) i zwiększanie aktywności NATO u granic Białorusi i Rosji tworzy wyzwania dla bezpieczeństwa tych krajów.
Jak oświadczył, „wymagają one odpowiedniej reakcji" zarówno w ramach państwa związkowego Białorusi i Rosji, jak i w ramach Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ODKB).
Rosja narusza INF?
20 października prezydent USA Donald Trump poinformował o zamiarze wycofania się USA z układu INF, uzasadniając to notorycznym łamaniem jego postanowień przez Rosję. USA twierdzą, iż Rosja narusza INF, rozmieszczając pociski manewrujące 9M729 oznaczane przez NATO jako SSC-8. Moskwa zaprzecza.
Ławrow oświadczył, że możliwe jest podpisanie porozumienia o wzajemnym uznaniu wiz przez Rosję i Białoruś jeszcze 13 grudnia tego roku, podczas posiedzenia rady ministrów państwa związkowego w Brześciu.
Makiej potwierdził potem, jak podaje agencja Interfax-Zachód, że taki termin rzeczywiście wchodzi w grę, a przy uregulowaniu kwestii granicy i porozumienia o uznaniu wiz kluczowe jest „uniknięcie kontroli na granicy wewnętrznej”.
Jednostronne kontrole na granicy lądowej z Białorusią
Od 2016 r. Rosja wprowadziła jednostronne kontrole na granicy lądowej z Białorusią, która wcześniej, w ramach porozumień o państwu związkowym, była de facto otwarta zarówno dla obywateli Białorusi i Rosji, jak i krajów trzecich.
Obecnie Rosja utrzymuje, że Krasnaja Gorka, główne przejście na trasie Mińsk-Moskwa, nie ma statusu międzynarodowego i blokuje ruch obywateli krajów trzecich, w tym państw UE. Działania te były odpowiedzią na wprowadzenie przez Białoruś w 2016 r. ruchu bezwizowego przez lotnisko w Mińsku.
Podsumowując relacje z Rosją, Makiej ocenił, że po wrześniowym spotkaniu prezydentów dwóch krajów, Władimira Puitna i Alaksandra Łukaszenki, „nabrały dynamiki". Nadal jednak wymagają uregulowania sprawy „związane z manewrem podatkowym w dziedzinie wydobycia surowców w Rosji” i niezrównoważonego bilansu w handlu dwustronnym (duża przewaga Rosji).
Tzw. manewr podatkowy jest głównym problemem w białorusko-rosyjskich rozliczeniach za surowce. Polega on na stopniowej (do 2024 r.) likwidacji ceł eksportowych i jednoczesnym podwyższeniu podatku za wydobycie ropy. Ponieważ oznacza to, że Białoruś przestanie otrzymywać równowartość ceł eksportowych, strony zamierzają wypracować „mechanizm rekompensaty”.
kad
REKLAMA