Minister Jacek Czaputowicz spotka się premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem

Spotkanie szefa MSZ Jacka Czaputowicza z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem rozpoczęło się w piątek wieczorem w Kijowie. To pierwszy punkt programu wizyty ministra na Ukrainie, podczas której ma omawiać m.in. incydent na Morzu Azowskim i kwestie dwustronne.

2018-11-30, 18:00

Minister Jacek Czaputowicz spotka się  premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz. Foto: Shutterstock/Gints Ivuskans

Posłuchaj

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz rozpoczyna oficjalną wizytę na Ukrainie (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Po wieczornych rozmowach Jacek Czaputowicz ma się spotkać z towarzyszącymi mu na Ukrainie przedstawicielami polskich mediów. Wizyta szefa polskiej dyplomacji na Ukrainie potrwa do soboty. 

W sobotę minister ma zaplanowane spotkania z innymi przedstawicielami władz Ukrainy, w tym z ministrem spraw zagranicznych Pawłem Klimkinem. Szefowie dyplomacji mają wziąć udział w posiedzeniu Polsko-Ukraińskiego Forum Partnerstwa, które ma na celu zacieśnianie kontaktów między Polską i Ukrainą oraz umocnienie procesu zbliżenia i pojednania obu narodów. Tego dnia możliwe jest też spotkanie ministra z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Powiązany Artykuł

uk1233.jpg
Ukraiński ekspert: Rosja szykuje eskalację wojny, nowe ataki, zobaczymy je, jeśli nie będzie reakcji

Różne uroczystości 

Podczas wizyty w stolicy Ukrainy szef MSZ wręczy nagrodę "Pro Dignitate Humana" przedstawicielom rodziny Ołeha Sencowa, przyznaną ukraińskiemu reżyserowi za jego walkę o zwolnienie obywateli Ukrainy przetrzymywanych w rosyjskich więzieniach.

Polityk złoży ponadto wieńce na cmentarzu w Bykowni, gdzie spoczywają szczątki Polaków zamordowanych przez NKWD w 1940 r., oraz pod pomnikiem upamiętniającym ofiary Wielkiego Głodu na Ukrainie.

REKLAMA

Wizyta "wyrazem solidarności"

Wizyta Jacka Czaputowicza w stolicy Ukrainy odbywa się niespełna tydzień po tym, gdy w Cieśninie Kerczeńskiej rosyjskie siły specjalne ostrzelały i zajęły trzy małe ukraińskie okręty, płynące z Odessy do ukraińskiego portu w Mariupolu nad Morzem Azowskim. Według władz rosyjskich okręty wpłynęły na wody terytorialne Rosji, czyli 12-milowy pas wód przybrzeżnych, z kolei Ukraina uznała działania Rosji za akt agresji. W poniedziałek Ukraina ogłosiła 30-dniowy stan wojenny na części swych terytoriów: obszarach graniczących z Rosją i separatystycznym Naddniestrzem w Mołdawii oraz w obwodach leżących nad Morzem Czarnym i Azowskim.

Przed wylotem do Kijowa szef polskiej dyplomacji podkreślił, że jego wizyta ma na celu wyrażenie solidarności z państwem ukraińskim w tej trudnej sytuacji. Oświadczył też, że Polska opowiada się za zdecydowanym stanowiskiem wobec Rosji, w tym za ewentualnym wprowadzeniem dodatkowych sankcji wobec tego kraju.

Tematem rozmów Jacka Czaputowicza w Kijowie mają być też kwestie sporne w relacjach polsko-ukraińskich, m.in. z zakresu spraw historycznych, w tym wydany w ubiegłym roku przez ukraiński IPN zakaz ekshumacji polskich ofiar wojen i konfliktów. - Nie chcielibyśmy, żeby kwestie historyczne zdominowały te rozmowy, natomiast na pewno będzie to ich przedmiotem - zaznaczył polityk na briefingu prasowym.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej