Wielka akcja CBŚP. Przejęło 80 ton nielegalnych materiałów wybuchowych
Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 35 osób, które przez internet nielegalnie sprzedawały fajerwerki o "wysokim stopniu zagrożenia dla życia". Przestępcy mieli ukryte około 80 ton materiałów wybuchowych, wartych ponad 5 mln euro. Trafiały m.in. do Niemiec.
2018-12-07, 08:07
Jak podała rzeczniczka Centralnego Biura Śledczego Policji kom. Iwona Jurkiewicz, na trop zorganizowanej grupy przestępczej, która przez internet nielegalnie sprzedawała fajerwerki, wpadli łódzcy funkcjonariusze CBŚP.
- Wszystko wskazuje na to, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej obracali wyrobami pirotechnicznymi klas F4,T2 i P2, którymi obrót oraz posiadanie ich bez koncesji jest zabroniony – podała kom. Jurkiewicz. Wymienione materiały wybuchowe to wyroby pirotechniczne "widowiskowe" oraz "teatralne", charakteryzujące się "wysokim stopniem zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi", przeznaczone wyłącznie do użytku profesjonalnego.
Policjanci ustalili, że przestępcy sprzedawali fajerwerki za pośrednictwem internetu "pod przykrywką legalnej działalności handlu wyrobami pirotechnicznymi". Nielegalna część towaru była opatrzona geoblokadami i widoczna tylko dla zagranicznych klientów. Funkcjonariusze przejęli około dwustu paczek wysłanych m.in. do Niemiec i Holandii. W środku było ponad 500 kg materiałów wybuchowych. O podejrzeniach zostały powiadomione zagraniczne służby. Działania prowadzone były przy wsparciu funkcjonariuszy z Europolu oraz Eurojustu.
Do zatrzymania 34 osób doszło na terenie województw mazowieckiego, śląskiego i łódzkiego. Oprócz tego, jedna osoba została zatrzymana na terenie Niemiec i tam usłyszała zarzuty. W akcję zaangażowanych było ponad 350 policjantów z CBŚP, antyterrorystów z Radomia, antyterrorystów z Komendy Głównej Policji, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, laboratoriów kryminalistycznych z różnych województw, oraz funkcjonariuszy z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, który prowadzi czynności w sprawie prania pieniędzy i oszustw podatkowych. Śledztwo w tej sprawie prowadzi łódzki wydział Prokuratury Krajowej. Tam zatrzymanym osobom przedstawiono zarzuty.
Zarzuty dla podejrzanych
- 27 osób podejrzanych jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, a jedna o kierowanie nią. Podejrzanym przedstawiono także zarzuty m.in. prania pieniędzy, sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób, oszustw podatkowych, sprzedaży materiałów wybuchowych bez koncesji, obrót materiałami wybuchowymi – wymienił prok. Karol Borchólski z Działu Prasowego PK. Dziewięć osób trafiło do aresztów, 17 zostało objętych policyjnym dozorem.
CBŚP zlikwidowało na terenie kraju pięć magazynów, w których przestępcy przechowywali około 80 ton nielegalnych materiałów wybuchowych, o wartości około 5 milionów euro. Z ustaleń śledczych wynika, że pieniądze ze sprzedaży fajerwerków były inwestowane w luksusowe samochody i nieruchomości.
W ostatnich dniach działania przeprowadzono także na terenie Niemiec. Przeszukano tam już ponad 50 domów i zatrzymano osoby podejrzane o zamawianie nielegalnych materiałów pirotechnicznych w polskich sklepach internetowych. "Oprócz dużej ilości pirotechniki zabezpieczono także improwizowane urządzenia wybuchowe, broń palną oraz amunicję. W jednym przypadku trzeba było ewakuować kilka domów, żeby bezpiecznie usunąć te materiały" – podała kom. Jurkiewicz.
Śledczy ustalają, w jakim celu obcokrajowcy zamawiali niebezpieczne fajerwerki.
Informację o sprawie podało także radio RMF FM.
koz
REKLAMA