Europejski Bank Centralny: projekty dot. płac w NBP narusza niezależność

Europejski Bank Centralny w wydanej opinii stwierdza, że projekty ustaw dotyczące płac w Narodowym Banku Polskim naruszają jego niezależność finansową. Projekt ustawy autorstwa Prawa i Sprawiedliwości ma uregulować i ujawnić płace w NBP. Swoje projekty złożyła także PO i Kukiz'15.

2019-01-30, 20:29

Europejski Bank Centralny: projekty dot. płac w NBP narusza niezależność
Europejski Bank Centralny (zdjęcie ilustracyjne). Foto: ecb.int

Zdaniem EBC, wszystkie trzy dotyczą organów decyzyjnych i pracowników NBP i maja wpływ na ich funkcjonowanie. 

W opinii ECB napisano, że zmiany prowadzące do obniżenia wynagrodzeń są niezgodne z zasadą niezależności finansowej, jeśli negatywnie wpłyną na zdolność NBP do zatrudniania i zatrzymywania pracowników w celu niezależnego wykonywania zadań nałożonych na NBP. Zdaniem EBC, ustawodawca w uzasadnieniu nie przeanalizował tych kwestii, tzn następstw możliwego obniżenia wynagrodzeń w banku centralnym. 

Projekt Prawa i Sprawiedliwości, rekomendowany przez sejmową komisję finansów, zakłada jawność zarobków najważniejszych osób w Narodowym Banku Polskim. Nowelizacja ma również uregulować pensje w NBP - pracownicy, z wyłączeniem zarządu, nie będą mogli zarabiać więcej niż 60 proc. pensji prezesa - przypominał szef sejmowej komisji finansów Andrzej Szlachta.

Omawiane w Sejmie projekty to reakcja na doniesienia medialne z końca grudnia, że szefowa departamentu komunikacji i promocji Martyna Wojciechowska oraz dyrektor gabinetu prezesa NBP Kamila Sukiennik zarabiają - razem z premiami i bonusami - około 65 tysięcy złotych miesięcznie. Bank kategorycznie zaprzeczał tym doniesieniom. Instytucja nie chciała ujawnić zarobków wymienionych osób, argumentując to obowiązującym prawem. Podano jedynie średnią zarobków w banku - to nieco ponad 36 tysięcy złotych. 

REKLAMA

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej