Rozprawa ws. pytań SN. "Nasze rozwiązania nie podważają niezależności KRS"
- Każdy kraj ma pełne prawo do tego, żeby decydować o sposobie powoływania swoich organów wewnętrznych dotyczących sądownictwa, tak samo postąpili przed paru laty Hiszpanie. To w żadnym wypadku nie podważa oceny niezawisłego sądownictwa hiszpańskiego - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 prof. Anna Łabno (Uniwersytet Śląski).
2019-03-19, 12:06
Posłuchaj
W Trybunale Sprawiedliwości UE w Luksemburgu rozpoczęła się rozprawa w sprawie pytań prejudycjalnych Sądu Najwyższego. Pytania dotyczą między innymi zdolności KRS do wykonywania konstytucyjnego zadania stania na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów w kontekście ustrojowego modelu ukształtowania Rady oraz jej dotychczasowej działalności.
Krajowa Rada Sądownictwa i wybrana przez nią Izba Dyscyplinarna mają gwarancję niezależności. Tak mówił w Luksemburgu pełnomocnik polskiego rządu Bogusław Majczyna z MSZ. Prof. Anna Łabno (Uniwersytet Śląski) podziela ten pogląd. - Jak prześledzimy praktykę różnych krajów, mogę się odnieść do hiszpańskiej, zwraca się uwagę, że nie można przyjąć rozwiązań idealnych. W żadnym wypadku to, które jest u nas, nie podważa niezależności Krajowej Rady Sądownictwa - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24.
Prof. Anna Łabno przywołała przykład podobnej reformy w Hiszpanii, co "w żadnym wypadku nie podważa oceny niezawisłego sądownictwa hiszpańskiego". - Ten argument pokazuje, że znajdujemy się w jakiejś szczególnej sytuacji - mówiła. Jej zdaniem "demokratyczność polskich rozwiązań nie jest niczym zagrożona".
Rozmawiał Ryszard Gromadzki.
REKLAMA
Polskie Radio 24/msze, IAR
------------------------
Data emisji: 19.03.2019
Godzina emisji: 11.33
REKLAMA
REKLAMA