Anna Zalewska: zakończyliśmy pracę nad projektem, który realizuje porozumienie z "Solidarnością"
- Zakończyliśmy pracę nad projektem ustawy, który realizuje porozumienie zawarte z "Solidarnością" - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Jak podkreśliła, rząd przyspiesza to, co zapowiedział w 2017 roku.
2019-05-06, 10:44
Powiązany Artykuł
Minister edukacji: do tegorocznych matur przystępuje 274 tys. uczniów
Od 8 kwietnia trwał ogólnopolski strajk nauczycieli zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej "Solidarności". Polegał na całkowitym powstrzymywaniu się przez nauczycieli od pracy. Od soboty 27 kwietnia strajk został zawieszony.
Anna Zalewska w radiowej Jedynce podkreśliła, że informacje o zawieszeniu protestu przyjęła z radością i ulgą. Poinformowała jednocześnie, że zakończone zostały prace nad projektem ustawy, który realizuje porozumienie zawarte z "Solidarnością". Porozumienie dotyczyło prawie 15 proc. podwyżki w 2019 roku, skrócenia stażu, dodatku za wychowawstwo oraz zmian w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenia biurokracji.
Minister podkreśliła, że rząd przyspiesza to, co zapowiedział w 2017 roku. - Chcemy realizować kolejne zadania, które są przed nami - dodała minister. Zaznaczyła jednocześnie, że jeśli chodzi o strukturę wynagrodzeń, to rząd jest już "przy ścianie". - Tutaj się już nic nie da zrobić. Musimy się zastanowić, jak ta struktura powinna wyglądać, ile powinno wynosić zasadnicze wynagrodzenie, ile powinno być dodatków, czy pensje powinien ustalać samorząd, czy powinny to być decyzje ministra edukacji - wskazała minister.
15 proc. podwyżki w 2019 roku
W trakcie negocjacji ze związkami zawodowymi w CPS "Dialog" rząd zaproponował prawie 15 proc. podwyżki w 2019 roku dla nauczycieli (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmianę w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji. Rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy.
Strona rządowa zaproponowała także podwyżkę płac od przyszłego roku dla nauczycieli dyplomowanych średnio o 250 zł, połączoną z podniesieniem pensum o 90 minut tygodniowo. Jak mówiła wicepremier Beata Szydło, program ten byłby rozłożony na dwa bądź trzy lata.
FZZ i ZNP odrzuciły propozycję rządową. Pozostały niezmiennie przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku. Zaproponowały jednak - co było nowym elementem w negocjacjach - wdrożenie jej w trzech kolejnych terminach. Przedstawiony przez nie kalendarz wypłat obejmował zrealizowaną w styczniu tego roku podwyżkę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia oraz zapowiedziany wcześniej przez rząd na 1 września wzrost płac o 9,6 proc. Kolejne 5-procentowe podwyżki miałyby - według propozycji ZNP i FZZ - wchodzić w życie z początkiem października, listopada i grudnia.
Porozumienie dotyczące prawie 15 proc. podwyżki w 2019 roku, skrócenia stażu, dodatku za wychowawstwo oraz zmian w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenia biurokracji podpisała z rządem Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
dn
REKLAMA