X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

17-letnia Holenderka dokonała eutanazji. Watykan: wielka porażka ludzkości

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2019 10:31
17-letnia Holenderka Noa Pothoven postanowiła zakończyć swoje życie, dokonała legalnej eutanazji. Została trzykrotnie zgwałcona jako dziecko, przez co wpadła w depresję i anoreksję. Dziewczyna zmarła w niedzielę w swoim rodzinnym domu.
Noa Pothoven ze swoją książką
Noa Pothoven ze swoją książkąFoto: instagram.com

Pothoven zamieściła na Instagramie pożegnalny wpis. "Po latach walk, przegranych batalii, jestem wykończona. Prawie nic nie jem, nie piję. Postanowiłam odejść, bo nie jestem w stanie dłużej tego znieść. Nadal oddycham, ale już nie żyję" - napisała.

Podkreśliła jednocześnie, że to głęboko przemyślana decyzja.

Noa Pothoven jest autorką książki "Wygrywanie czy uczenie się", w której dzieli się swoimi traumatycznymi przeżyciami. Została zgwałcona trzykrotnie jako dziecko - pierwszy i drugi raz na imprezach dziecięcych, gdy miała 11 lat, trzeci - przez dwóch dorosłych mężczyzn, gdy miała 14 lat.

W ubiegłym roku w wyniku anoreksji trafiła do szpitala, lekarze przyznali, że jej organy są na granicy przetrwania. Została wprawiona w śpiączkę i karmiona przez kroplówkę.

W niedzielę 3 czerwca zakończyła swoje życie. Eutanazja jest legalna w Holandii od 12. roku życia, ale musi być uzyskana opinia lekarzy, czy dziecko nie może wytrzymać z bólu. Kraje, które zalegalizowały eutanazję, to również Kanada, Belgia oraz niektóre stany w USA.

"Śmierć Noi jest wielką porażką dla ludzkości"

"Wielką porażką ludzkości" nazwał Watykan eutanazję 17-letniej Holenderki. 

Komentując wydarzenie w Holandii, Papieska Akademia Życia oświadczyła: "Śmierć Noi jest wielką porażką dla każdego społeczeństwa obywatelskiego i dla ludzkości". 

"Musimy zawsze potwierdzać pozytywne racje za życiem" - dodano w komentarzu. 
Z kolei w wypowiedzi dla agencji Ansa przewodniczący Akademii arcybiskup Vincenzo Paglia podkreślił, że to "szczególna porażka dla społeczeństwa europejskiego". 
"Śmierć tej dziewczyny, zaledwie 17-latki, to dramatyczne wydarzenie wraz z całą jej osobistą historią, naznaczoną gorzko przez wykorzystywanie, anoreksję, depresję" - dodał. 

"Problem nie polega na tym, by szukać winy tego czy drugiego. W społeczeństwie europejskim już jest mało młodych ludzi, a tę garstkę jeszcze ono traci. Choć nie trafia to do mediów, dramatyczny jest fakt, że drugą przyczyną śmierci młodzieży w Europie jest samobójstwo" - stwierdził abp Paglia. 

"Dlatego - dodał - proszę o zryw odpowiedzialności wszystkich, nie wyłączając nikogo". 
- Trzeba postawić sobie radykalne pytanie: czy budujemy Europę, która wręcz wyklucza młodzież ze swego horyzontu? To nie jest po prostu kwestia prawa; to przede wszystkim kwestia odnalezienia fundamentów społeczeństwa, które musi działać na rzecz tego, by budować życie, a nie wykonywać brudną robotę śmierci czy w niej pomagać" - oświadczył włoski hierarcha. 

Oficjalny watykański portal Vatican News informację o eutanazji nastolatki zatytułował: "Społeczeństwo, które porzuca". 

dcz/amp.news.com.au

Czytaj także

Francuski sąd zadecydował. Utrzymywanie przy życiu Vincenta Lamberta będzie wznowione

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2019 16:16
Paryski sąd apelacyjny nakazał wznowienie mechanicznego odżywiania i nawadniania pozostającego od lat w stanie wegetatywnym Vincenta Lamberta, którego w poniedziałek odłączono od służącej do tego aparatury.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Francja: bój o eutanazję Vincenta Lamberta, rząd zapowiada apelację

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 21:59
We Francji trwa batalia o życie pogrążonego w śpiączce 42-letniego strażaka Vincenta Lamberta. Apelację od wydanej przez sąd decyzji, nakazującej wznowienie utrzymywania chorego przy życiu, zapowiedział francuski rząd. 
rozwiń zwiń