X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Łukasz Szumowski: cierpiący na EB wszystkie opatrunki otrzymają całkowicie za darmo

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2019 16:55
Rodzice chorych zwracają uwagę, że jest to już kolejny w ostatnich latach wzrost dopłat do opatrunków stosowanych w EB. Z chorymi na pęcherzowe oddzielanie się naskórka spotkał się w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Minister Zdrowia Łukasz Szumowski
Minister Zdrowia Łukasz SzumowskiFoto: PAP/Marcin Obara

- Pacjenci cierpiący na EB wszystkie niezbędne opatrunki otrzymają całkowicie za darmo – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. Wskazał, że takie rozwiązanie będzie dotyczyło ok. 100 chorych.

szumowski-1200-tw.jpg
Łukasz Szumowski: wzrost nakładów na zdrowie większy, niż zakładano

To kolejny w ostatnich latach wzrost dopłat

Wraz z lipcową listą refundacyjną wzrosły dopłaty pacjentów do opatrunków stosowanych przy pęcherzowym oddzielaniu się naskórka (epidermolysis bullosa – EB). Rodzice chorych zwracali uwagę, że jest to już kolejny w ostatnich latach wzrost dopłat do opatrunków stosowanych w EB. Szacowali, że miesięczny koszt pielęgnacji chorego od lipca wynosi ok. 8 tys. zł.

W rozmowie z dziennikarzami minister zwrócił uwagę, że każdy z pacjentów z EB wymaga innego zestawu środków opatrunkowych, odżywek i leków. Poinformował, że w najbliższych dniach nieformalny zespół złożony z pacjentów oraz przedstawicieli NFZ i MZ opracuje listę produktów, których potrzebują chorzy, a także listę miejsc, w których są leczeni.

Łukasz Szumowski zapewnił, że resort chce zaproponować tym pacjentom "kompleksową opiekę, to znaczy, żeby dostali wszystkie produkty potrzebne do funkcjonowania, do życia, do leczenia tej ciężkiej choroby".

- Pacjentów, którzy korzystają w dużym stopniu z refundacji w zakresie środków opatrunkowych jest ok. 100 w Polsce, jest to bardzo wąska grupa, więc do każdego dotrzemy i każdy indywidualnie dostanie ten zestaw, a NFZ to sfinansuje – powiedział.

szumowski-pap-1200.jpg
Łukasz Szumowski: skracamy kolejki tam, gdzie można, m.in. poprzez zwiększenie finasowania

"Produkty będą całkowicie za darmo"

Minister zdrowia zapewnił, że pacjenci otrzymają te produkty bezpłatnie. - One będą całkowicie za darmo, będą zrefundowane w wizycie lekarskiej – podkreślił.

Pod nazwą pęcherzowe oddzielanie się naskórka (epidermolysis bullosa) kryje się grupa rzadkich, genetycznie uwarunkowanych schorzeń, których wspólną cechą są zaburzenia w połączeniu naskórka ze skórą właściwą. W rezultacie osoby z EB mają naskórek niezwykle delikatny i podatny na urazy.

Nawet niewielki uraz u pacjenta z EB może prowadzić do odklejenia się dużej powierzchni naskórka od skóry właściwej. U pacjentów z najcięższą postacią choroby nawet 70 proc. powierzchni ciała pokrywają rany.

Choroba powoduje deformację skóry, przykurcze dłoni i stóp, utratę uzębienia we wczesnym dzieciństwie, zrosty przełyku, niedożywienie organizmu i anemię.

kstar

Czytaj także

Minister zdrowia: liczę, że uda się wypracować rozwiązania dla grup zawodowych służby zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 17:00
- Staram się wysłuchać wszystkich próśb i w miarę możliwości reagować na postulaty wszystkich grup zawodowych - powiedział na briefingu prasowym minister zdrowia Łukasz Szumowski. Minister spotkał się w Centrum "Dialog" m.in. z organizacjami związkowców i pracodawców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Szumowski: wzrost nakładów na zdrowie większy, niż zakładano

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2019 16:02
- Tempo wzrostu jest gigantyczne, w przeciągu 5 lat nakłady wzrosną o 60 miliardów złotych - to wzrost niespotykany w żadnym innym sektorze gospodarki w naszym kraju - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski w rozmowie z Polskim Radiem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Szumowski: skracamy kolejki tam, gdzie można, m.in. poprzez zwiększenie finasowania

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2019 23:25
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że należy w dalszym ciągu zwiększać finansowanie służby zdrowia, bo bez tego "nie skrócimy kolejek" do leczenia. - Musimy po pierwsze zwiększać finansowanie. Po drugie kształcić więcej kadr, a po trzecie poprawiać warunki finansowe choćby ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, czyli tzw. przychodni specjalistycznych - wskazywał minister.
rozwiń zwiń