Rocznica likwidacji warszawskiego getta. Przeszedł marsz "od śmierci do życia"

Ulicami Warszawy przeszedł marsz pamięci w 77. rocznicę rozpoczęcia likwidacji warszawskiego getta. 22 lipca 1942 roku Niemcy przystąpili do masowych wysiedleń Żydów z Warszawy, zdecydowana większość z nich zginęła w komorach gazowych obozu zakłady w Treblince.

2019-07-22, 20:00

Rocznica likwidacji warszawskiego getta. Przeszedł marsz "od śmierci do życia"

Posłuchaj

W pochodzie wzięło udział ponad tysiąc osób. Zebrani podkreślali, że są tu ponieważ chcą okazać pamięć i szacunek zamordowanym (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Marsz rozpoczął się w miejscu, w którym w czasie II wojny światowej znajdował się Umschlagplatz, bocznica kolejowa, gdzie Niemcy gromadzili Żydów i pociągami, w wagonach towarowych wywozili na śmierć.

W pochodzie wzięło udział ponad tysiąc osób. Wyruszyli w symboliczną trasę "od śmierci do życia", czyli w odwrotnym kierunku niż szły ofiary deportacji do niemieckiego obozu zagłady w Treblince.

Wśród uczestników byli m.in. historyk, publicysta "Polityki", były więzień łódzkiego getta, KL Auschwitz i Buchenwald, Marian Turski; ambasador Izraela Anna Azari i dyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Paweł Śpiewak.

Powiązany Artykuł

Gliński 1200 pap.jpg
75. rocznica likwidacji obozu na Majdanku. "Pamiętamy o ofiarach, ale też o sprawcach"

Anna Azari mówiła podczas uroczystości, że przed II wojną światową co trzeci mieszkaniec Warszawy był Żydem. Byli wśród nich wierzący, ateiści, chasydzi, syjoniści i komuniści, ale jak powiedziała Anna Azari dla hitlerowców wszyscy byli po prostu Żydami.

REKLAMA

- Pamięć o zagładzie nakłada na nas obowiązek, walki o prawa każdego do bycia innym. Bycia innym choć równym - powiedziała Anna Azari.

Marsz Pamięci zakończył się na ulicy Waliców, gdzie przed wojną mieszkał Władysław Szlengel - można było tam posłuchać jego utworów w nowych aranżacjach muzycznych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Pomiechówek: upamiętnią żołnierzy podziemia zabitych przez Niemców

Szlengel był poetą, autorem tekstów kabaretowych, dziennikarzem. - To niesamowita postać. Przed wojną pisał szlagiery, potem trafił do warszawskiego getta i zostawił niesamowite świadectwo tamtego świata. Jego wiersze przepełnione są goryczą i rezygnacją - powiedział o nim w Polskim Radiu reżyser Jacek Papis.

REKLAMA

Szlengel napisał kilkudziesięciu piosenek. Do najpopularniejszych należą "Panna Andzia ma wychodne" i "Jadziem, panie Zielonka". Jego piosenki wykonywali m.in. Tadeusz Faliszewski, Mieczysław Fogg i Wiera Gran. Szlengel został rozstrzelany w Warszawie 8 maja 1943 r.

***

Niemcy rozpoczęli "wysiedlanie" mieszkańców warszawskiego getta 22 lipca 1942 r. W ciągu dwóch miesięcy trwania akcji 254 tys. ludzi wywieziono do obozu zagłady w Treblince, 11 tys. skierowano do obozów pracy, na miejscu rozstrzelano ok. 6 tys. W getcie legalnie pozostało 35 tys. osób, a ok. 25 tys. żyło w ukryciu.

W obozie zagłady w Treblince łącznie zamordowano ok. 900 tys. osób żydowskiego pochodzenia; ogromną większość z nich stanowili obywatele II Rzeczypospolitej.

REKLAMA

paw/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej