31 lipca dodatkowe posiedzenie Sejmu. Prezydium podjęło decyzję

Prezydium Sejmu podjęło dziś decyzję w sprawie zwołania dodatkowego posiedzenia izby. Odbędzie się ono 31 lipca. W porządku obrad znajdzie się m.in. uchwała z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.  

2019-07-24, 13:57

31 lipca dodatkowe posiedzenie Sejmu. Prezydium podjęło decyzję

Dziś w samo południe w Sejmie odbyło się spotkanie prezydium izby. Podjęło ono decyzję w sprawie zwołania na 31 lipca dodatkowego posiedzenia. Po zakończeniu prezydium wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował, że w porządku obrad znajdzie się kilka punktów. Nad czym konkretnie będą pracować posłowie?

- Uchwała w sprawie Powstania Warszawskiego, jeżeli wpłynie kandydatura na prezesa Najwyższej Izby Kontroli, to tym także będzie zajmował się Sejm. W planie jest również nowelizacja Kodeksu wyborczego - mówi wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki z Prawa i Sprawiedliwości. Polityk PiS odniósł się również do tegom czy posłowie zajmą się ewentualnymi poprawkami Senatu do ustawy o 500+ dla osób niepełnosprawnych. 

- W tej sprawie będzie obradował Senat. Jeśli Senat wniesie jakieś zmiany, to one trafią do Sejmu - tłumaczy Terlecki. Polityk stwierdził, że podczas głosowania w Sejmie nad poprawką zgoszoną do ustawy przez PO w szereg PiS wkadł się pewien chaos, czego konsekwencją było poparcie przez jego klub wspomnianej poprawki. Dopytywany przez dziennikarzy, czy Senat usunie wprowadzone zmiany, Terlecki odpowiedział. - Na ten temat trwają dyskusje w rządzie. Zobaczymy co będzie - mówił wicemarszałek.

Także Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu z Platformy Obywatelskiej nie wyklucza tego, że posłowie zajmą się ewentualnymi poprawkami Senatu do ustawy wprowadzającej 500+ dla osób niepełnosprawnych. - To też jest możliwe, ale moim zdaniem będą nowe ustawy przygotowane przez rząd, które w najbliższych godzinach czy dniach trafią do Sejmu - mówi Kidawa-Błońska. - Marszałek mówił, że celem posiedzenie jest uchwała z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Nie wiemy, czy będziemy głosować wybór nowego prezesa NIK, ponieważ nie została jeszcze zgłoszona żadna kandydatura - dodaje wicemarszałek Sejmu z PO. 

REKLAMA

500+ dla niepełnosprawnych i zmiany w kodeksie wyborczym

Podczas uchwalania w Sejmie ustawy ws. "500 plus" dla niepełnosprawnych przyjęta została poprawka klubu PO-KO dotycząca zasad uprawniających do tego świadczenia. Przewiduje ona, że do tej kwoty nie byłby wliczany m.in. dochód z emerytur, rent z tytułu niezdolności do pracy i rent rodzinnych. Rządowy projekt przewidywał, że o dodatek będą mogły wnioskować osoby, które nie mają prawa do żadnych świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych, lub które otrzymują świadczenia nie przekraczające kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Od marca tego roku wynosi ona 1100 zł brutto. 

Z kolei nowelizacja kodeksu wyborczego, którą także zajmą się posłowie podczas dodatkowego posiedzenia zakłada m.in., że o ważności wyborów prezydenckich i do Sejmu, rozstrzygać będzie Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych. Obecnie Kodeks wyborczy przewiduje, że o ważności wyborów do Sejmu i o ważności wyboru posła przeciwko, któremu wniesiono protest, rozstrzyga Sąd Najwyższy; przepis ten stosuje się także w przypadku wyborów do Parlamentu Europejskiego, a z przepisów wynika, że również ma on zastosowanie w wyborach do Senatu.

Czym jeszcze zajmie się Sejm?

31 lipca Sejm zajmie się także rządowym projektem ustawy, który zakłada przeprowadzenie od 1 września do 30 listopada 2020 r powszechnego spisu rolnego. Jego celem jest zapewnienie bazy informacyjnej o gospodarstwach rolnych i gospodarstwach domowych, koniecznej do realizacji krajowej, regionalnej i lokalnej polityki rolnej oraz społecznej na wsi. Informacje takie są także potrzebne organizacjom międzynarodowym innym niż EUROSTAT (np. FAO i OECD), do których Polska zobowiązała się je dostarczać.

Posłowie zajmą się też rządowym projektem ustawy o inwestycjach w zakresie budowy portów zewnętrznych. Wprowadza on ułatwienia proceduralne usprawniające budowę portów zewnętrznych w ramach rozbudowy portów o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej. W ocenie CIR, dalszy rozwój tych portów wymaga zwiększenia ich możliwości przeładunkowych przez budowę: Portu Centralnego w Gdańsku, Portu Zewnętrznego w Gdyni i głębokowodnego terminalu kontenerowego w Świnoujściu.

Przygotowana specustawa portowa zawiera rozwiązania przyspieszające budowę portów zewnętrznych w portach: Szczecin - Świnoujście, Gdynia i Gdańsk. Mowa przede wszystkim o ułatwieniach w nabywaniu nieruchomości pod inwestycje dotyczące budowy portów zewnętrznych. Projekt zawiera również przepisy szczegółowo regulujące kwestie odszkodowań za wywłaszczone grunty oraz odszkodowań za ograniczenie praw do nieruchomości.

Posiedzenie Sejmu 31 lipca rozpocznie się o godzinie 12:00. 

REKLAMA

MF, PolskieRadio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej