Dariusz Piontkowski: są wolne miejsca w szkołach średnich w Warszawie

- Wbrew kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostaniem się do szkół średnich – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski.

2019-07-25, 17:58

Dariusz Piontkowski: są wolne miejsca w szkołach średnich w Warszawie
  • Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że "wbrew takim kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostawaniem się do szkół średnich"
  • - Są wolne miejsca w szkołach średnich - dodał
  • - W tym roku do szkół w Warszawie po pierwszym etapie rekrutacji dostało się czy wiedziało, w jakich szkołach będzie się uczyć 93 proc. uczniów - zaznaczył

- Kolejny etap rekrutacji kończy się dziś w pięciu województwach, w tym w woj. mazowieckim. Z tego co wiemy, Warszawa poinformowała już, jak wygląda pierwszy etap rekrutacji, o godzinie 16.00 oficjalnie mają być wywieszone listy osób przyjętych do poszczególnych szkół - powiedział Piontkowski w czwartek na konferencji prasowej.

Przypomniał, że Warszawa jest miastem, w którym uczy się bardzo wielu uczniów.

Powiązany Artykuł

szkoła podanie rekrutacja 1200.jpg
Rusza rekrutacja uzupełniająca do szkół średnich. Sprawdź, gdzie są jeszcze wolne miejsca

- Absolwentów w tym roku było około 28 tys., o miejsca w szkołach warszawskich aplikowało około 43 tys. uczniów. To pokazuje, że tak jak w innych dużych miastach, także w Warszawie dużo uczniów z mniejszych ośrodków, z mniejszych miejscowości, z mniejszych gmin otaczających duże miasta próbuje znaleźć swoje miejsca w szkołach średnich w dużych miastach, w tym przypadku w Warszawie – zauważył minister.

Piontkowski odniósł się do danych przedstawianych przez władze stolicy po pierwszym etapie rekrutacji do szkół średnich.

REKLAMA

Do szkół dostało się 93 proc. uczniów

- Wbrew takim kasandrycznym przepowiedniom władz Warszawy nie ma jakiegoś poważnego problemu z dostawaniem się do szkół średnich. Wyraźnie mówiliśmy, że proces rekrutacji jest rozłożony na kilka etapów i przebiega podobnie jak w latach ubiegłych. W tym roku do szkół w Warszawie po pierwszym etapie rekrutacji dostało się czy wiedziało, w jakich szkołach będzie się uczyć 93 proc. uczniów. To jest zdecydowanie lepszy odsetek niż średnia krajowa. Bo (...) średnia krajowa wynosi około 89 proc. Stąd mówienie, że w Warszawie jest szczególnie trudna, inna sytuacja od tego, co dzieje się w pozostałej części kraju, jest po prostu nieprawdziwe – zaznaczył.

- Pokazywano również, że w Warszawie liczba miejsc jest zdecydowanie mniejsza niż liczba kandydatów. My pokazujemy, że w Warszawie wolne miejsca są zarówno w liceach, a także w innych typach szkół. Pojawiło się też zjawisko, o którym wiedzieliśmy, że nastąpi – to znaczy część uczniów ostatecznie nie złoży swoich dokumentów, oryginałów dokumentów do szkół, do których zostali zakwalifikowani i w związku z tym pojawią się dodatkowe miejsca – powiedział szef MEN.

Wzrasta liczba miejsc

- Stan pokazywany 16 lipca (w dniu ogłoszenia listy uczniów zakwalifikowanych do szkół – PAP), a dziś się różni, liczba miejsc wolnych w poszczególnych typach szkół wzrasta także w liceach, także w tych najbardziej popularnych (...). Z tego co wiemy, z danych przekazanych przez miasto Warszawa do kuratorium oświaty wynika, że około 400-500 miejsc jest w tych popularnych liceach dostępnych – dodał.

W czwartek władze stolicy przekazały, że w Warszawie w rekrutacji uzupełniającej jest 3514 wolnych miejsc w liceach ogólnokształcących, w tym 470 miejsc w 20 najlepszych w stolicy. W szkołach branżowych I stopnia pozostało 728 wolnych miejsc, a w technikach – 1979.

REKLAMA

W czwartek w Warszawie oprócz list uczniów przyjętych do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych przyjętych po pierwszym etapie rekrutacji opublikowano także listę szkół, w których pozostały wolne miejsca. W pierwszej rekrutacji do żadnej ze szkół nie dostało się 3173 kandydatów. Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska poinformowała na czwartkowym briefingu, że spośród tych, którzy się dostali, 3587 nie złożyło wymaganych dokumentów – w tym 2619 kandydatów do liceów.

Dokumenty te były potrzebne, aby potwierdzić wolę nauki w danej szkole.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej