Sejm przyjął poprawki Senatu do programu 500+ dla niepełnosprawnych

Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy wprowadzającej program 500+ dla osób niepełnosprawnych. Dzięki rozwiązaniom zaproponowanym przez Izbę Wyższą przekroczenie progu dochodowego nie będzie oznaczało utraty świadczenia, a jedynie jego pomniejszenie. Wprowadzone poprawki zwiększą też liczbę beneficjentów programu do około 800 tysięcy osób. 

2019-07-31, 21:30

Sejm przyjął poprawki Senatu do programu 500+ dla niepełnosprawnych
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock, Autorstwa VGstockstudio

Dzięki poprawkom wprowadzonym dziś przez Senat do ustawy o świadczeniu 500+ dla osób niepełnosprawnych, które wieczorem przyjął też Sejm, łączna kwota dodatku przysługującego w ramach programu i świadczeń finansowanych ze środków publicznych nie może przekroczyć 1600 zł miesięcznie. Poza tym do pierwotnej wersji ustawy wprowadzono zasadę "złotówka za złotówkę". Oznacza to, że w ramach programu będzie przysługiwało świadczenie nie wyższe niż 500 złotych miesięcznie. Dzięki temu liczba jego beneficjentów zwiększy się z około pół miliona osób do około 800 tysięcy.

Uprawnione do świadczeń z przyjętego dziś programu są osoby pełnoletnie, która posiadają orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji. Konkretnie chodzi o orzeczenia do całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji, o niezdolności do samodzielnej egzystencji, o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz o całkowitej niezdolności do służby i samodzielnej egzystencji. 

Wprowadzenie zasady "złotówka za złotówkę" sprawi, że ze świadczenia będą mogły skorzystać osoby, które minimalnie przekroczyły początkowo ustalony próg dochodowy. Jak to wygląda w praktyce? - Ktoś miał 1102 złote dochodu. Według początkowych zapisów nie załapałby się na świadczenie przyznawane w ramach programu. Dzięki przyjętym poprawkom otrzyma świadczenie, ale nie 500 złotych, tylko 498 złotych - mówi portalowi PolskieRadio24.pl senator Prawa i Sprawiedliwości Bogusława Orzechowska, która zgłosiła poprawki przyjęte przez Senat.

Inna poprawka Senatu zakłada, że do świadczeń tych nie będzie wliczana renta rodzinna. Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz podczas debaty w Senacie zwrócił uwagę na to, że do progu 1600 zł - licząc łącznie ze świadczeniem uzupełniającym - nie będzie wliczany m.in. zasiłek pielęgnacyjny, dodatki (np. dodatek kombatancki) i dochody z pracy.

REKLAMA

Senat odrzucił natomiast poprawki zgłoszone do ustawy przez senatorów opozycji. Przewidywały one między innymi coroczną waloryzację świadczenia, objęcie nim niepełnosprawnych osób małoletnich oraz uniezależnianie prawa do świadczenia uzupełniającego od wysokości już otrzymywanych świadczeń.

Przeciw odrzuceniu poprawek Senatu opowiedziało się w Sejmie 244 posłów, 163 było "za", a 10 wstrzymało się od głosu. Roczny koszt wprowadzenia świadczenia uzupełniającego dla osób niepełnosprawnych to ok. 4,5 mln złotych. Program i koszty jego obsługi będą finansowane z pieniędzy Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Przewidziano także możliwość udzielenia pożyczki SFWON przez Fundusz Pracy oraz przekazywanie mu dotacji z budżetu państwa.

Osoby zainteresowane uzyskaniem świadczenia będą musiały złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub innego organu wypłacającego świadczenia emerytalno-rentowe. Dodatek będzie przysługiwać od miesiąca, w którym przyjęto prawidłowo złożony wniosek.

Przyjęta dziś przez Sejm ustawa trafi teraz do prezydenta, który będzie miał 21 dni na jej podpisanie, zawetowanie lub skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego.

MF, PolskieRadio24.pl, PAP

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej