X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Europejski Dzień Pamięci o Zagładzie Romów. Główne uroczystości w Auschwitz-Birkenau

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 12:49
Na terenie dawnego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau rozpoczęły się obchody Dnia Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti. Uczestniczą w nich ocaleni od zagłady, Romowie z całej Europy, przedstawiciele władz państwowych i lokalnych oraz dyplomaci.
Audio
Romani Rose przemawia podczas obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów, w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz II-Birkenau.
Romani Rose przemawia podczas obchodów Europejskiego Dnia Pamięci o Holokauście Romów, w byłym niemieckim obozie zagłady Auschwitz II-Birkenau.Foto: PAP/Jacek Bednarczyk

- Obóz Auschwitz jest symbolem zorganizowanego przez państwo ludobójstwa 500 tys. Sinti i Romów oraz 6 mln Żydów. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 r. w komorach gazowych zamordowano ostatnich ocalałych – matki z dziećmi i starców. Prawie 4,3 tys. zostało tu zamordowanych jednej nocy. Wspominamy wszystkie ofiary narodowego socjalizmu – mówił, otwierając uroczystości, przewodniczący Centralnej Rady Sinti i Romów w Niemczech Romani Rose.

Rose mówił o odradzaniu się nacjonalizmu i rasizmu w różnych krajach. Zaapelował do przedstawicieli rządów w Europie i społeczności światowej o konsekwentne zakazywanie rasizmu we wszystkich jego przejawach. - Żadne społeczeństwo nie może tolerować antycyganizmu, antysemityzmu i rasizmu. Nasze demokracje mają przyszłość tylko wtedy, gdy nie zdradzimy własnych wartości niezależnie od tego, jakiej jesteśmy orientacji seksualnej, przynależności religijnej czy koloru skóry. Demokracja po strasznych doświadczeniach Holokaustu jest gwarantem pokoju i wolności - mówił.

Szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski powiedział dziennikarzom, że 2 sierpnia "jest ważnym dniem dla wszystkich ludzi, którzy chcą, by straszliwa tragedia, jaka miała miejsce tu, ale też w całej okupowanej Europie, nigdy się nie powtórzyła". - Przyjeżdżamy oddać hołd bestialsko pomordowanym ofiarom, ale też po to, by się pojednać i razem walczyć o prawdę i dobro – powiedział.

romowie.jpg
75. rocznica likwidacji obozu Romów w Auschwitz. Zapomniana Zagłada [WYWIAD]

W obchodach uczestniczą przede wszystkim ocaleni z zagłady Romowie i Żydzi, a także m.in. amerykański polityk Jesse Jackson, przedstawiciele społeczności romskiej z wielu krajów, politycy i dyplomaci.

Uroczystości przypadają w 75. rocznicę likwidacji przez Niemców obozu cygańskiego w Birkenau. W nocy z 2 na 3 sierpnia w komorze gazowej zamordowali ostatnich żyjących Romów. Odebrali wtedy życie około 4,3 tys. mężczyzn, kobiet i dzieci.

Przed rozpoczęciem obchodów ich uczestnicy przeszli w marszu milczenia kilkaset metrów od bramy w obozowym ogrodzeniu pod monument upamiętniający zgładzonych Romów. Na obelisku widnieje inskrypcja: "W hołdzie Romom, więźniom obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. W tym miejscu w latach 1940-1945 więziono, torturowano i zamordowano tysiące Romów, ofiar niemieckiego faszyzmu". Monument został ufundowany w 1973 r. przez Związek Sinti i Romów w Niemczech.

Podczas uroczystości w byłym obozie głos zabiorą także byli więźniarki Auschwitz Else Baker i Eva Fahidi-Pusztai.

Po południu obchody będą kontynuowane w oświęcimskim Centrum Dialogu i Modlitwy. Tam głos mają zabrać m.in. przedstawiciel Kancelarii Prezydenta RP, niemiecki minister stanu ds. europejskich Michael Roth i komisarz UE ds. sprawiedliwości, spraw konsumenckich i równości płci Vera Jourova.

Romowie stanowili pod względem liczebności trzecią grupę deportowanych do KL Auschwitz - po Żydach i Polakach. Transporty z nimi przyjeżdżały z czternastu państw. Trafiali głównie do obozu cygańskiego. Między 26 lutego 1943 r. a 21 lipca 1944 r. Niemcy deportowali tam blisko 21 tys. osób.

Ogółem w Auschwitz więzionych było około 23 tys. Romów. Niemcy zamordowali około 21 tys. z nich. Szacuje się, że w wyniku prześladowań i terroru w latach III Rzeszy śmierć poniosła połowa Romów mieszkających w Niemczech lub na terenach przez nie okupowanych.

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

75. rocznica likwidacji obozu Romów w Auschwitz. Zapomniana Zagłada [WYWIAD]

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2019 07:00
W czasie II wojny światowej Niemcy zgładzili prawdopodobnie pół miliona Romów i Sinti. - W porównaniu z Zagładą Żydów, eksterminacja Romów jest właściwie nieznana - ocenia dr Dagmara Mrozowska, badaczka losów romskich podczas II wojny światowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jack Fairweather: opór i odwaga Witolda Pileckiego są niezwykle inspirujące

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2019 17:51
– Uważam, że ważne jest to, by zrozumieć motywację, i to, jakim człowiekiem był Witold Pilecki. (…) Historia rotmistrza to dla wielu osób bardzo trudny i mocny temat. Pilecki był jak blask światła w historii obozu – powiedział Jack Fairweather, brytyjski pisarz i dziennikarz, autor książki "The Volunteer – The True Story Of The Resistance Hero Who Infiltrated Auschwitz".
rozwiń zwiń