Burze nad Polską. Uszkodzone budynki, zerwane linie energetyczne, powalone drzewa
Przez miejscowość Jodłówki-Wałki koło Tarnowa przeszła trąba powietrzna. Nawałnica uszkodziła co najmniej 15 domów. Łącznie małopolska straż pożarna odnotowała blisko 30 poważniejszych zdarzeń. Gwałtowne burze przeszły także nad Podkarpaciem i w Świętokrzyskiem.
2019-08-07, 17:59
Posłuchaj
Wójt gminy Tarnów Grzegorz Kozioł powiedział Polskiemu Radiu Kraków, że straty są duże. Tylko na jednej ulicy przy kościele wiatr uszkodził lub zerwał części dachu z kilku domów. Jak mówią mieszkańcy Jodłówki-Wałki w jednej chwili pojawiła się wraz z wichurą ściana gradu i deszczu i zrobiło się ciemno.
Powiązany Artykuł
RCB ostrzega przed burzami z gradem w południowo-wchodniej Polsce
Wiatr połamał wiele drzew w tym rosłe dęby. Duży fragment dachu jednego z domów uniesiony przez wiatr uderzył w ścianę hali sportowej przy szkole.
Mieszkańcy rozpoczęli prace związane z zabezpieczaniem domów i naprawianiem dachów.
Łącznie straż odnotowała w województwie 28 poważniejszych zdarzeń, w tym zerwanie linii energetycznych. Drugim powiatem, po tarnowskim, który najbardziej odczuł skutki nawałnicy, był powiat dąbrowski - a szczególnie miejscowości Sutków i Radgoszcz.
REKLAMA
Nawałnice na Podkarpaciu i Świętokrzyskiem
- 104 razy interweniowali strażacy po przejściu w środę burz nad Podkarpaciem. Najwięcej interwencji zanotowano w powiatach mieleckim i jasielskim.
- Strażacy usuwali przede wszystkim połamane konary i gałęzie drzew, które tarasowały drogi. W kilkunastu przypadkach pompowano również wodę z zalanych piwnic i posesji - powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.
W konsekwencji burz strażacy musieli także udrażniać zatkane przepusty. - Towarzyszący burzom wiatr uszkodził też 14 pokryć dachowych na budynkach mieszkalnych i gospodarczych - dodał rzecznik.
Najczęściej interweniowano w powiatach mieleckim i jasielskim.
W woj. świętokrzyskim największe szkody odnotowano w powiecie staszowskim, gdzie grad zniszczył część upraw sadowniczych. Z informacji z Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji Ratownictwa Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach wynika, że strażacy najczęściej interweniowali przy powalonych konarach drzew oraz przy wybijających studzienkach kanalizacyjnych.
IMGW i RCB wydały w środę ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed silnym deszczem i burzami z gradem prawie w całym kraju. Drugi stopień ostrzeżenia obowiązuje na północy oraz południowym wschodzie Polski.
paw/
REKLAMA
REKLAMA