X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Kulisy spraw". Kim jest zatrzymany przez CBA Grzegorz Ś.?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2019 20:56
– Wiele razy spotkałem się z opinią, że jest on złotym dzieckiem biznesu lewicy – powiedział Przemysław Wojciechowski, dziennikarz śledczy. – Jawił się jako mitoman, fantasta, człowiek potrafiący roztoczyć wokół siebie cudowną aurę – wskazał Szymon Krawiec z tygodnika "Wprost".
Audio
  • 27.08.19 Przemysław Wojciechowski: pracując nad wieloma materiałami dotyczących mafii paliwowej z nazwiskiem Grzegorza Ś. spotykałem się wielokrotnie.
Grzegorz Ś.
Grzegorz Ś.Foto: TWITTER.COM

Grzegorz Ś., potentat branży biopaliw, został zatrzymany przez CBA na polecenie Prokuratury Krajowej. Menedżer przez lata zarządzał majątkiem zmarłego w 2013 roku Aleksandra Gudzowatego, jednego z  najbogatszych Polaków przełomu XX i XXI wieku. Sprawa ma związek z szerokim śledztwem w sprawie prania pieniędzy. Chodzi o setki milionów złotych.

Błyskawiczna kariera w biznesie

JSW1200.jpg
CBA przeszukało siedzibę Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Agenci prześwietlają powiązane firmy

Przebiegiem kariery biznesowej Grzegorza Ś. można byłoby obdzielić kilku menedżerów. Zasiadał on bowiem w radach nadzorczych takich spółek jak ORLEN Oil, ORLEN Asfalt, JW Construction, Polonia Warszawa, Euronaf, czy Gas Trading. Jego nazwisko stało się sławne ponad 10 lat temu, gdy obradowała komisja śledcza ds. PKN Orlen.

 – Wiele razy spotkałem się z opinią, że jest on złotym dzieckiem biznesu lewicy. Jego duża kariera rozpoczęła się od spółki Colloseum. Zasłynęła ona tym, że wyprowadzono z jej kasy ok. 350 mln zł. Szef przedsiębiorstwa przyznawał, że duża część tych pieniędzy powędrowała do jednej z partii politycznych. Pracując nad wieloma materiałami dotyczącymi mafii paliwowej z nazwiskiem Grzegorza Ś. spotykałem się wielokrotnie. Pracował również w jednym z ważnych polskich banków, gdzie zajmował stanowisko dyrektorskie – wskazał Przemysław Wojciechowski.

Bank przychylny przestępcom?

Rozmówca Polskiego Radia 24 podkreślił, że czytając materiały śledcze dało się zauważyć, iż  przestępcy wielokrotnie powoływali się na wspomniany bank jako na ten, na który zawsze mogli liczyć przy transferowaniu pieniędzy lub w uzyskiwaniu kredytów. – Mówiono, że mają tam swojego człowieka. Bank ten służył jako skarbonka dla oszukańczych transakcji – dodał dziennikarz.

Afera paliwowa a Rafineria Trzebinia

Nazwisko Grzegorza Ś. pojawiało się również w kontekście Rafinerii Trzebinia, której był prezesem. Jak podkreślił Piotr Wojciechowski, w przypadku afery paliwowej straty skarbu państwa szły w miliardy złotych, a zarząd rafinerii został aresztowany na długie lata.

Zaufany Gudzowatego

paliwo_zatrzymanie1200.jpg
Łódzkie: zatrzymano 13 podejrzanych o handel nielegalnym paliwem

Na temat interesów Grzegorza Ś. pisał także Szymon Krawiec. W jego materiałach pojawił się przy okazji nieformalnego testamentu Aleksandra Gudzowatego. Prosił w nim swojego syna, by to Grzegorz Ś. został namaszczony na biznesowego następcę, menedżera spółek, które Gudzowaty zostawił po swojej śmierci.

– Jawił się jako mitoman, fantasta, człowiek potrafiący roztoczyć wokół siebie cudowną aurę. Na samym początku rzeczywiście dobrze mu szło, bo postawił na nogi spółki, które miały problemy tuż przed śmiercią swojego założyciela. Jego wolą było również to, by został ojcem chrzestnym dzieci jednego z synów Aleksandra Gudzowatego – zaznaczył Szymon Krawiec.

"Kulisy spraw" prowadził Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

Polskie Radio 24/db

----------------------------------------

Data emisji: 27.08.2019

Godzina emisji: 19:10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy Spraw: Leki za miliony złotych wywiezione za granicę

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2018 19:38
W maju 2018 roku agenci CBA z Białegostoku rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, która w ramach tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji nielegalnie skupiła w latach 2017-2018 z aptek na terenie całego kraju niezbędne dla ratowania życia leki warte co najmniej 100 milionów złotych z przeznaczeniem do ich wywozu za granicę Polski wbrew zakazowi. O skomplikowanym procederze mówił w audycji Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 mgr farm. Marcin Wiśniewski, prezes Związku Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Serial "Miasto gniewu". Zbliża się trzeci sezon historii polskiego światka przestępczego

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2019 19:30
Gangsterskie porachunki, zabójstwa i brak jakichkolwiek skrupułów. Już wkrótce na ekrany telewizorów, w swojej trzeciej odsłonie, wkroczy serial dokumentalny "Miasto gniewu". – Ponownie skupimy się na losach grup pruszkowskiej i wołomińskiej, ale z perspektywy ogólnopolskiej – powiedział Dawid Sawicki, reżyser i scenarzysta.
rozwiń zwiń