X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MON: obecność wojska zawsze przekłada się na korzyść dla społeczności lokalnej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 19:00
- Obecność wojska to impuls dla rozwoju gospodarczego i korzyść dla lokalnej społeczności - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak, ogłaszając w Serocku decyzję o przeniesieniu Dowództwa WOT do pobliskiego Zegrza.
Audio
  • M. Błaszczak przekazał klucze do nowej siedziby dowództwa Terytorialsów w Zegrzu (IAR)
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas apelu wojskowego w Serocku
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas apelu wojskowego w SerockuFoto: PAP/Paweł Supernak
  • Dowództwo WOT zostanie przeniesione z warszawskiej Cytadeli do obiektów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu
  • Z tej okazji zorganizowano uroczysty piknik wojskowy w Serocku, w którym wziął udział m.in. szef MON
  • Mariusz Błaszczak zachęcał, żeby wstępować do wojska
  • - Nie ulega wątpliwości, że obecność wojska zawsze przekłada się na korzyść dla społeczności lokalnej - podkreślał szef resortu

Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej zostanie przeniesione z warszawskiej Cytadeli do obiektów Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Z tej okazji na rynku w Serocku odbył się wojskowy piknik, na którym żołnierze WOT i wojsk operacyjnych prezentowali uzbrojenie i wyposażenie. Minister obrony zachęcał, by wstępować do wojska, rozmawiał z mieszkańcami. Wystąpili członkowie zespołów artystycznych klubów wojskowych. Wystawiono także punkt rekrutacyjny, w którym można było zgłaszać się do WOT.

1200_Błaszczak_PAP.jpg
Szef MON: rząd dba o bezpieczeństwo, opozycja Polskę rozbrajała

Mariusz Błaszczak przypomniał wojskowe tradycje Zegrza. Zapewnił, że kompleks jest przygotowany do przyjęcia Dowództwa WOT, "a sama obecność Dowództwa WOT w Zegrzu nada temu miejscu nowej energii, nowej siły, nowej wartości".

"Obecność wojska zawsze przekłada się na korzyść"

- Jest to też niewątpliwie bardzo korzystne dla społeczności lokalnej. Nie ulega wątpliwości, że obecność wojska zawsze przekłada się na korzyść dla społeczności lokalnej, to są dodatkowe miejsca pracy, to jest impuls rozwoju lokalnej gospodarki. I tak jest w przypadku powiatu legionowskiego - mówił minister.

1200_Błaszczak_PAP.jpg
Szef MON: obecność wojsk USA w Polsce da wiele korzyści gospodarczych

- Wojska Obrony Terytorialnej, najmłodszy rodzaj polskich sił zbrojnych, rozwijają się - powiedział szef MON. - Wojsko Polskie zwiększa się liczebnie, stąd i w powiecie legionowskim więcej Wojska Polskiego - powiedział. Według niego nie zawsze tak było. - Jeszcze kilka lat temu, w 2011 r., kiedy rządziła koalicja PO-PSL została zlikwidowana 1. Warszawska Dywizja Pancerna im. Tadeusza Kościuszki - mówił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Polska kupi samoloty F-35. "To początek drogi

- Ale te czasy już za sami, chociaż politycy dzisiejszej opozycji w swoich zapowiedziach mówią o likwidacji WOT. Nie pozwólmy im na to - apelował. Według Błaszczaka WOT zdają egzamin, o czym świadczą ich piątkowe działania.

- Nie wszyscy żołnierze WOT wczoraj świętowali. Żołnierze z 12. wielkopolskiej brygady OT rozpoczęli poszukiwania zaginionej starszej pani w powiecie konińskim. Dziś rano ta pani została odnaleziona. Żołnierze WOT uratowali życie tej pani, pokazali, że są zawsze gotowi i zawsze blisko - cytował zawołanie WOT Błaszczak.

Mariusz Błaszczak 1200 PAP.jpg
Mariusz Błaszczak: samoloty F-35A to skok, jeśli chodzi o technologię

Przydatność WOT - udowodniona

Dodał, że podobnych przykładów ofiarności, zaangażowania i bliskości obywatelom jest więcej. - To w wymiarze czysto ludzkim, ale w wymiarze wojskowym przydatność WOT też jest udowodniona. Kilkakrotnie mogłem obserwować ćwiczenia wojsk operacyjnych i WOT - powiedział.

- Wojska Obrony Terytorialnej są powołane do tego, żeby wspierać wojska operacyjne, żołnierze WOT doskonale znają teren, są swoistymi przewodnikami dla żołnierzy wojsk operacyjnych. To stanowi o sile systemu bezpieczeństwa państwa polskiego - mówił.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] F-35 przylecą do Polski. "Obronność i bezpieczeństwo są bezcenne"

Mariusz Błaszczak podkreślił, że WOT dziedziczą tradycje AK, a "to też jest niezwykle istotne, żeby pamięć o tych, którzy służyli Polsce w bardzo trudnych czasach, najtrudniejszych czasach, przetrwała na zawsze".

East news Dera 1200 free.jpg
Andrzej Dera o umowie z USA: wzmocni potencjał obronny Polski

Szef resortu przypomniał, że w WOT utworzono komponent wojsk cyberobrony - tworzą go ochotnicy, którzy w cywilu mają silną pozycje zawodową, a część wolnego czasu przeznaczają na służbę w wojsku. - Żołnierze WOT to ludzie, którzy przystąpili do wojska, bo chcieli, nie musieli, zdecydowali się poświęcić część swojego wolnego czasu, żeby służyć innym - mówił.

- Zachęcam, by wstępować do Wojska Polskiego, do WOT, do wojsk operacyjnych. Trwa kampania "Zostań żołnierzem Rzeczpospolitej". Naprawdę warto służyć innym, naprawdę warto służyć Polsce - przekonywał Mariusz Błaszczak.

Wojska Obrony Terytorialnej

WOT, działające od stycznia 2017 r. jako odrębny rodzaj sił zbrojnych, przygotowują się do współdziałania z wojskami operacyjnymi. Na co dzień ich główne zadania to ochrona ludności przed skutkami klęsk żywiołowych i likwidacja tych skutków, ochrona mienia, akcje poszukiwawcze oraz ratownicze, ochrona zdrowia i życia ludzkiego, działania z zakresu zarządzania kryzysowego oraz propagowanie wychowania patriotycznego. WOT skupiają ochotników, którzy przeszkolenie wojskowe przechodzą po przyjściu do tej formacji, a także rezerwistów, którzy odbyli już służbę w wojsku. Według założeń MON do końca bieżącego roku w WOT będzie 26 tys. żołnierzy, docelowo formacja ma liczyć 53 tys. osób. 

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef MON: dopóki rządzi PiS Wojska Obrony Terytorialnej nie zostaną zlikwidowane

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2019 13:45
- Jestem przekonany, że wy żołnierze dzięki swojemu profesjonalizmowi i zaangażowaniu jesteście w stanie zapewnić naszej ojczyźnie bezpieczeństwo - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystej przysięgi wojskowej 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olszynce Grochowskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MON: dążenie do wolnej Polski stanowi fundament naszej tożsamości narodowej

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2019 16:25
- Powstańcy Warszawscy dążyli do tego, żeby Warszawa i Polska były wolne - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak. Jego zdaniem to przekonanie stanowi fundament naszej tożsamości narodowej i fundament moralny dla żołnierzy Wojska Polskiego.
rozwiń zwiń