Eksplozja niewybuchu w Kuźni Raciborskiej. Prokuratura podała nowe informacje

Rozległe obrażenia wielonarządowe były przyczyną śmierci dwóch saperów, którzy zginęli 8 października w wybuchu w lesie w Kuźni Raciborskiej (Śląskie) - wykazały sekcje zwłok. W śledztwie przesłuchano już kilkunastu świadków, w tym jednego z rannych. Miejsce wybuchu wciąż jest zamknięte - pracuje tam prokuratura i wojskowi.

2019-10-16, 14:48

Eksplozja niewybuchu w Kuźni Raciborskiej. Prokuratura podała nowe informacje

8 października w kompleksie leśnym między Kuźnią Raciborską a Rudą Kozielską (Śląskie) doszło do eksplozji. Żołnierze 29. patrolu rozminowania 6. Batalionu Powietrznodesantowego z Gliwic mieli unieszkodliwić niewybuchy znalezione trzy dni wcześniej i zabezpieczone do przyjazdu saperów.

Powiązany Artykuł

niewybuch 1200 pap.jpg
Eksplozja niewybuchu w Kuźni Raciborskiej. Nie żyje dwóch saperów, są ranni

Prawdopodobnie były to pociski artyleryjskie z czasów II wojny światowej. Wskutek eksplozji na miejscu zginęło dwóch żołnierzy. Czterech innych zostało przewiezionych do szpitali. Jeden z nich jeszcze we wtorek po opatrzeniu obrażeń opuścił o własnych siłach szpital w Rybniku. Dwaj żołnierze w ciężkim stanie są leczeni w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 im. św. Barbary w Sosnowcu, jeden w Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich. Z informacji PAP wynika, iż stan tych trzech rannych nie uległ zmianie.

"Stan zdrowia pozostałych żołnierzy nie pozwolił na ich przesłuchanie"

- Postępowanie jest w toku, na miejscu zdarzenia wciąż trwają czynności z udziałem prokuratorów. Przesłuchano już kilkunastu świadków, w tym jednego z żołnierzy, którzy brali udział w czynnościach. Stan zdrowia pozostałych żołnierzy nie pozwolił na ich przesłuchanie - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Łukasz Łapczyński. Poinformował też o wynikach zarządzonych sekcji zwłok zmarłych saperów. - Przyczyną ich śmierci były rozległe obrażenia wielonarządowe - przekazał.

Powiązany Artykuł

pap mariusz błaszczak mon 1200.jpg
Eksplozja niewybuchu. Szef MON: wyrazy współczucia dla rodzin saperów

"Teren wokół miejsca wybuchu pozostanie zamknięty"

Postępowanie prokuratury jest prowadzone w sprawie sprowadzenia zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób, mającego postać eksplozji materiałów wybuchowych - niewybuchów amunicji artyleryjskiej i innych pochodzących z okresu II wojny światowej, w wyniku czego śmierć poniosło dwóch żołnierzy, obrażeń ciała zaś, w tym o cechach ciężkiego uszczerbku na zdrowiu doznało czterech innych.

Teren wokół miejsca wybuchu nadal jest zamknięty. Według wstępnego planu wojskowi mieli pozostać na miejscu do środy, ale pracujący na miejscu prokuratorzy poinformowali, że potrzebują jeszcze czasu na dokończenie czynności. - Wojsko zostaje na miejscu do czasu decyzji prokuratora. Nie wiemy, do kiedy tak będzie - powiedział rzecznik dowódcy generalnego rodzajów sił zbrojnych podpułkownik Marek Pawlak. Również prok. Łapczyński nie był w stanie sprecyzować terminu zakończenia prac na miejscu tragedii. 

pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej