X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

9 osób zabitych w wymianie ognia między Pakistanem a Indiami

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2019 19:19
- Żołnierze Indii i Pakistanu ostrzelali się nawzajem w niedzielę na linii rozdzielającej podlegające tym krajom części spornego regionu Kaszmir; zginęło co najmniej dziewięć osób, w tym cywile - podała agencja AP, powołując się na informacje obu stron.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock
  • Wymiana ognia między żołnierzami Indii i Pakistanu w Kaszmirze
  • Zginęło co najmniej dziewięć osób, w tym cywile
  • Indie i Pakistan toczą spór o Kaszmir od 1947 roku, gdy brytyjskie Indie dzielone zostały na dwa odrębne państwa
  • Napięcia na tym tle ponownie przybrały na sile na początku sierpnia, gdy Indie anulowały specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir

Wojsko indyjskie oświadczyło, że rano pakistańscy żołnierze zaatakowali należący do Indii posterunek graniczny i zamieszkane przez ludność cywilną obszary wzdłuż linii rozdzielenia. Wskutek ataku po stronie indyjskiej zginęło dwóch żołnierzy i cywil, a trzy osoby cywilne zostały ranne.

KASZMIR_1200.jpg
Odzyskać Kaszmir, czyli geneza sporu indyjsko-pakistańskiego

Rzecznik indyjskiej armii Rajesh Kalia określił ten atak jako "niesprowokowane" naruszenie porozumienia o zawieszeniu broni, jakie Indie i Pakistan zawarły w 2003 roku.

Później wojsko pakistańskie przekazało, że w "niesprowokowanych naruszeniach rozejmu" indyjscy żołnierze zabili pięciu cywilów i żołnierza oraz ranili trzech cywilów i dwóch żołnierzy. Jak dodano, siły pakistańskie odpowiedziały ostrzałem indyjskich pozycji.

Spór o Kaszmir

Indie i Pakistan toczą spór o Kaszmir od 1947 roku, gdy brytyjskie Indie dzielone zostały na dwa odrębne państwa – Pakistan dla muzułmanów i Indie dla wyznawców hinduizmu; od tego czasu między krajami doszło do trzech wojen, w tym dwóch z powodu Kaszmiru.

Napięcia na tym tle ponownie przybrały na sile na początku sierpnia, gdy Indie anulowały specjalny status stanu Dżammu i Kaszmir, tworząc tam terytorium związkowe o tej samej nazwie. Formalnie zintegrowało to indyjską część Kaszmiru z resztą państwa i zlikwidowało obowiązujące dotychczas daleko idące uprawnienia władz regionu.

Kashmir Indie 1200.jpg
Pakistan obawia się ludobójstwa w Kaszmirze. Minister interweniuje w ONZ

Następnie Indie wysłały do Kaszmiru dodatkowo 250 tys. funkcjonariuszy sił bezpieczeństwa, odcięły internet i telewizję, wstrzymały działanie telefonów. Pakistańskie media informowały o zatrzymywaniu liderów sił politycznych czy niedopuszczaniu do wystąpień nawołujących do protestów. Blokada informacyjna jest nadal utrzymywana - pisze agencja AP. Indie zaprzeczają zarzutom.

W reakcji Pakistan obniżył rangę stosunków dyplomatycznych z Indiami, odwołał swojego ambasadora z Delhi i zdecydował o wydaleniu z Islamabadu indyjskiego ambasadora. Zawieszono też dwustronny handel i połączenia kolejowe.

Indie i Pakistan są krajami posiadającymi broń nuklearną.

pkur

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty w Kaszmirze. Narasta konflikt między Pakistanem a Indiami

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 09:54
Coraz bardziej napięta sytuacja między Indiami i Pakistanem. Wczoraj władze Pakistanu wyrzuciły ambasadora Indii i wstrzymały relacje handlowe z tym krajem. Przyczyną zaostrzenia sporu jest odebranie indyjskiej części Kaszmiru specjalnego statusu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odzyskać Kaszmir, czyli geneza sporu indyjsko-pakistańskiego

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2019 15:11
Konflikt indyjsko-pakistański zaostrza się. Kością niezgody jest Kaszmir, o który oba kraje toczą spór od 1947 roku. Jaka jest geneza ich waśni? Czy Pakistan zagrozi Indiom użyciem broni jądrowej w walce o autonomię regionu? Jaką rolę w tym dramacie ma do odegrania społeczność międzynarodowa? Między innymi o to zapytaliśmy eksperta Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Patryka Kugiela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pakistan obawia się ludobójstwa w Kaszmirze. Minister interweniuje w ONZ

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2019 15:07
Pakistański minister spraw zagranicznych Shah Mehmood Qureshi mówił we wtorek w Radzie Praw Człowieka ONZ o "nielegalnej wojskowej okupacji" Kaszmiru przez Indie i wyrażał obawy, że w tym zamieszkiwanym głównie przez muzułmanów regionie może dojść do ludobójstwa.
rozwiń zwiń