32 okręty, łodzie podwodne i samoloty. Ćwiczenia NATO u wybrzeży Hiszpanii

NATO kolejny raz testuje siły szybkiego reagowania. U wybrzeży Hiszpanii zakończyły się manewry morskie pod nazwą "Dynamic Mariner 2019". Wzięły w nich udział oddziały z 18 krajów członkowskich.

2019-10-22, 09:23

32 okręty, łodzie podwodne i samoloty. Ćwiczenia NATO u wybrzeży Hiszpanii
Ćwiczenia marynarki wojennej, zdjęcie ilustracyjne. Foto: U.S. Navy/Mass Communication Specialist 3rd Class Robyn Gerstenslager

Posłuchaj

Ćwiczenia morskie NATO - Wojciech Cegielski (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W ćwiczeniach sił szybkiego reagowania NATO na morzu wzięły udział 32 okręty, dwie łodzie podwodne oraz 18 samolotów. Przez półtora tygodnia żołnierze sprawdzali gotowość na wypadek, gdyby na wodach w rejonie jednego z krajów członkowskich doszło do kryzysu lub konfliktu.

W czasie manewrów testowano też specjalne, bezzałogowe pojazdy, które mogą zejść pod wodę i przeskanować dno w poszukiwaniu min lub innych ładunków wybuchowych. Pojazdy skonstruowane zostały przez naukowców ze specjalnego ośrodka badawczego, działającego przy NATO.

Wzmocnione siły szybkiego reagowania

- To są fantastyczne narzędzia z nowoczesną elektroniką, jakiej dotąd nie używaliśmy. W ten sposób trzymamy ludzi z dala od zagrożenia, a zadanie jest wykonywane lepiej, bezpieczniej i szybciej - mówi dr Samantha Dugelay z ośrodka badawczego NATO.

Siły szybkiego reagowania Sojuszu zostały wzmocnione po aneksji Krymu przez Rosję i wybuchu konfliktu na wschodzie Ukrainy. Oddziały te prowadzą na terenie Europy regularne ćwiczenia.

REKLAMA

W 2014 roku NATO zdecydowało także o utworzeniu tzw. szpicy, czyli specjalnego oddziału, przeznaczonego do reakcji w sytuacjach nadzwyczajnych. W jej skład wchodzą jednostki marynarek wojennych krajów członkowskich Sojuszu.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej