X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Nagrody IPN "Semper Fidelis". Prezydent: dziękuję za troskę o rodaków na Wschodzie

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2019 14:00
- Pamięć o Kresach nie jest to pamięć przeciw komuś, ale prawdziwy dar serca, autentyczna troska i pamięć ofiarowana tym, o których jako naród zapomnieć nie potrafimy i nie możemy - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników gali wręczenia nagród IPN "Semper Fidelis".
Audio
  • Prezydent Andrzej Duda, w liście odczytam przez swoją doradczynię Zofię Romaszewską, dziękował laureatom za pamięć o Kresach (IAR)
  • Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślał podczas uroczystości, że te nagrody to podziękowanie za wyjątkową aktywność (IAR)
  • Uroczystość wręczenia nagród Semper Fidelis (IAR)
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej DudaFoto: shutterstock.com
  • Nagrody "Semper Fidelis" trafiają do osób, które wyróżniły się w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich
  • List prezydenta odczytała jego doradczyni Zofia Romaszewska
  • Andrzej Duda podziękował "za pamięć o Kresach, za umiłowanie ich tradycji"
  • Prezydent podkreślił, że "pamięć o Kresach nie tylko nie słabnie, ale z upływem czasu umacnia się"

To pierwsza edycja nagród IPN. Honorowe wyróżnienie będą corocznie otrzymywać osoby, instytucje i organizacje społeczne, które wzięły szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami.

List prezydenta odczytała jego doradczyni Zofia Romaszewska. Andrzej Duda podziękował laureatom oraz pomysłodawcom nagrody "za pamięć o Kresach, za umiłowanie ich tradycji, ich dziedzictwa duchowego i kulturalnego".

AD - 1200.jpg
Prezydent: dbałość o polskie cmentarze na Kresach ma wymiar cywilizacyjny

"To był kamień milowy - unikalny w dziejach świata"

"Za to, że gromadzą państwo wiedzę o nich i przekazują ją kolejnym pokoleniom. Dziękuję za troskę o naszych rodaków na Wschodzie, za opiekę nad ich grobami. Za wszystko, co państwo czynią na rzecz zachowania materialnych i niematerialnych pomników przebogatej historii dawnych Ziem Wschodnich Rzeczpospolitej Obojga Narodów" - dodał prezydent.

Ocenił, że "upływająca w tym roku 450. rocznica Unii Lubelskiej przypomniała nam o kamieniu milowym, unikalnego w dziejach świata, ewolucyjnego, pokojowego i dobrowolnego procesu politycznego". "W jego wyniku dwa znaczące, a przy tym wewnętrznie zróżnicowane państwa środkowoeuropejskie połączyły swoje siły i terytoria. Swoje potencjały gospodarcze i militarne, wartości elit oraz talenty i zasoby mieszkańców. Postanowiły razem ochronić swoją wolność, równość, suwerenność, swój pomyślny rozwój. Zachowując liczne odrębności kulturalne, kultywując swoje zwyczaje i tradycje religijne, przez długie wieki dopracowały się pięknej, wspólnej historii w wielu dziedzinach życia zbiorowego" - zauważył.

IPN_1200_IAR.jpg
IPN przyzna nagrody "Semper Fidelis". Za upamiętnianie dziedzictwa polskich Kresów

Prezydent: pamięć o Kresach nie słabnie

Prezydent podkreślił, że "pamięć o Kresach nie tylko nie słabnie, ale z upływem czasu umacnia się". "Wciąż dotyka czułych strun w naszych sercach, przyciąga ku sobie uczonych, działaczy społecznych, miłośników historii i podróży, przedsiębiorców, inwestorów oraz zafascynowanych obywateli krajów, których terytoria współtworzyły tu kiedyś jeden organizm państwowy" - napisał.

Zaznaczył, że "nie jest to pamięć przeciw komuś, ale prawdziwy dar serca, autentyczna troska i pamięć ofiarowana tym, o których jako naród zapomnieć nie potrafimy i nie możemy".

Gratulując laureatom, prezydent wyraził nadzieję, że nagroda "przyczyni się do rozpowszechniania wiedzy o tym, czemu poświęcają państwo tyle energii i pracy". "Ufam, że będą państwo mieli coraz liczniejszych kontynuatorów i naśladowców" - dodał.

pb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kresowe historie z Żytomierszczyzny i Kazachstanu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2019 13:56
W audycji, oprócz aktualności związanych z życiem Polaków na Kresach, rozpoczęliśmy także cykl archiwalnych wspomnień Polaków przesiedlonych za czasów stalinowskich do Kazachstanu, na Ukrainę i inne ziemie wschodnie.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kresy – utracone dziedzictwo

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2019 21:07
"Semper Fidelis" to nowa nagroda Instytutu Pamięci Narodowej, a także krok ku wzajemnemu zrozumieniu, współpracy i pamięci kresowej. W audycji "Przystanek historia" porozmawialiśmy o Kresach, czyli utraconym polskim dziedzictwie.
rozwiń zwiń