Wicerzecznik PiS: propozycja w sprawie PPK i IKE to test dla opozycji

Propozycja zmiany w konstytucji, która zagwarantowałaby prywatność i ochronę środków obywateli w PPK i IKE to test dla opozycji - powiedział zastępca rzecznika PiS, poseł Radosław Fogiel, odnosząc się do wtorkowego exposé premiera Mateusza Morawieckiego.

2019-11-20, 07:08

Wicerzecznik PiS: propozycja w sprawie PPK i IKE to test dla opozycji

Premier Mateusz Morawiecki w swoim exposé zwrócił się do parlamentarzystów o taką zmianę konstytucji, która zagwarantuje prywatność i ochronę środków obywateli zgromadzonych w PPK i IKE.

Fogiel ocenił, że było to "dobre i konkretne exposé". - Z jednej strony mocno podkreślające wartości, tradycje, kwestie aksjologiczne, które konstytuują PiS, Zjednoczoną Prawicę i które są podstawa naszej polityki, z drugie strony bardzo merytoryczne, skupione w dużej mierze na kwestiach rozwojowych. Pojawiła się także zapowiedź niedopuszczenia do wojny ideologicznej - powiedział zastępca rzecznika PiS.

Zabezpieczenie środków obywateli

Powiązany Artykuł

EN_morawiecki-1200.jpg
Plan na cztery lata. Zobacz, co zapowiedział premier w exposé

Radosław Fogiel podkreślił, że exposé jest także zapowiedzią realizacji programu partii. - Exposé pokazało też determinację, żeby zapowiedziana piątka na 100 dni została uruchomiona zgodnie z obietnicą - powiedział wicerzecznik PiS.

- Pojawiła się też bardzo ważna propozycja dla opozycji - zabezpieczenia konstytucyjnego prywatności środków z Pracowniczych Planów Kapitałowych i Indywidualnych Kont Emerytalnych, co pokazuje determinacje do tego, żeby to rzeczywiście były fundusze, którymi będą mogli dysponować Polacy - mówił polityk.

REKLAMA

Inne plany?

- Z drugiej strony jest to pewien test dla opozycji. Jeśli opozycja nie zgadza się, żeby zagwarantować to konstytucyjnie, to należy rozumieć, że miałaby inne plany wobec środków zgromadzonych przez Polaków - dodał.

Szef rządu w swoim exposé apelował o szeroką współpracę wszystkich sił politycznych w imię - jak mówił - "normalności".

Morawiecki zapowiedział m.in. stworzenie strategii demograficznej i zapewniał, że 13. emerytury nadal będą wypłacane, a w 2021 r. zostaną wypłacone 14. emerytury. Zapowiedział także powołanie zespołu, którego celem będzie zidentyfikowanie i zaproponowanie zmian deregulacyjnych dla obywateli i biznesu. W jego zapowiedziach programowych pojawiło się także wprowadzenie możliwości poruszania się buspasem, gdy w samochodzie znajdują się minimum cztery osoby oraz wprowadzenie pierwszeństwa pieszych jeszcze przed wejściem na przejście.

REKLAMA

Stop biurokracji

Szef rządu zapowiedział także przegląd instytucji państwowych, redukcję biurokracji i administracji, wprowadzenie pakietu badań dla każdego Polaka po 40. roku życia i przeznaczenie niemal 1 mld zł na Centrum Onkologii.

W propozycjach gospodarczych Morawieckiego pojawiło się wprowadzenie ulgi inwestycyjnej dla firm, umożliwienie natychmiastowego rozliczenia kosztów inwestycji w środki trwałe, wprowadzenie tzw. estońskiego CIT-u dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę. Morawiecki zapowiedział też wybudowanie ponad 9 tys. kilometrów torów kolejowych, wprowadzenie systemu kaucyjnego na jednorazowe butelki plastikowe i powołanie pełnomocnika ds. odnawialnych źródeł energii.

Powiązany Artykuł

Premier-Mateusz-Morawiecki-z-zona-pap-1200.jpg
Mateusz Morawiecki: rodzina jest wartością arcypolską

Morawiecki przedstawił także "plan dla UE", w którym znalazło się sześć filarów: solidarność i sprawiedliwość, sprawiedliwe podatki, uczciwa konkurencja, walka o traktatową swobodę świadczenia usług, ambitny budżet, partnerstwo Zachodu. Zapewniał również o obronie "sojuszu Europy i USA".

REKLAMA

Premier akcentował także, że jego rząd nie będzie godził się na "rewolucję ideologiczną" i postawił w centrum zainteresowań rodzinę. Zapowiedział, że programy wsparcia i ochrony rodziny będą "osią polityki" jego rządu. Przekonywał też, że chce budować "państwo rodzin i przedsiębiorców" i państwo, które "nie przyjmuje skrajności - ani rewolucji światopoglądowych, ani szowinizmów.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej