Hackathon+: powstają programy dla seniorów i niepełnosprawnych
Po południu na Stadionie PGE Narodowy w Warszawie poznamy zwycięzców Hackathonu+. W 24-godzinnym maratonie programowania bierze udział 116 osób tworzących ponad 20 drużyn. Ich zadaniem jest stworzenie rozwiązań ułatwiających niepełnosprawnym i seniorom poruszanie się między innymi w przestrzeni wirtualnej.
2019-11-24, 09:53
Posłuchaj
Uczestnicy zmagań tworzą aplikacje mobilne, narzędzia internetowe lub inne technologiczne rozwiązania. Adam Różański z zespołu Szlachetne Kaszuby wyjaśniał w rozmowie z Polskim Radiem, że jego ekipa pracuje aplikacją web, która ułatwi poruszanie się po mieście na przykład osobom na wózkach.
- Takie osoby, gdy będą chciały wyjść z domu i wyznaczyć sobie trasę, będą mogły sprawdzić czy po drodze nie napotkają rozkopanego chodnika i czy nie będą musiały obrać innej trasy - opowiadał uczestnik Hackathon+.
Powiązany Artykuł
Jak przekonać uczniów, że fizyka to "cool" przedmiot?
Programiści powstaną rozwiązań
Wydarzenie organizuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jego szefowa Małgorzata Jarosińska-Jedynak mówiła o znaczeniu dostępności rożnych usług w scyfryzowanym świecie. - Wychodząc do kina, osoba na wózku chciałaby wiedzieć czy przejedzie przez przejście, czy będzie miała możliwość zakupu biletu, osoba niesłysząca czy niewidząca chciałaby wiedzieć, czy w urzędzie załatwi swoją sprawę - powiedziała.
REKLAMA
Maraton programowania jest związany z celami rządowego programu Dostępność Plus. Kluczowa dla wyników zmagań będzie prezentacja rozwiązania wypracowanego w trakcie 24-godzinnych zawodów.
IAR/agkm
REKLAMA