X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Z. Frankiewicz: w najbliższych dniach M. Banaś może stanąć przed komisją w Senacie

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2019 14:00
- Senacka komisja samorządu i administracji może na najbliższym posiedzeniu wystosować zaproszenie do prezesa NIK Mariana Banasia, więc jego spotkanie z komisją odbyłoby się w przyszłym lub kolejnym tygodniu - poinformował szef komisji, senator Zygmunt Frankiewicz z Koalicji Obywatelskiej.
Zygmunt Frankiewicz, Marian Banaś
Zygmunt Frankiewicz, Marian BanaśFoto: Facebook/Z.Frankiewicz/EAST NEWS/AA/ABACA
  • We wrześniu TVN wyemitował program "Superwizjer", w którym twierdzono, że M. Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy i miał powiązania ze stręczycielami
  • Szef NIK oświadczył, że materiał TVN to "manipulacja, szkalowanie i podważanie dobrego imienia"
  • Szef senackiej komisji samorządu i administracji poinformował o możliwości wezwania M. Banasia na przyszły albo kolejny tydzień
grodzki 1200 pap.jpg
Tomasz Grodzki: prezes NIK może zostać wezwany przed komisję senacką

W ubiegłym tygodniu marszałek Senatu Tomasz Grodzki mówił w mediach, że uprawnioną do zaproszenia prezesa NIK Mariana Banasia instytucją senacką będzie komisja samorządu terytorialnego i administracji państwowej. Podstawą zaproszenia Banasia miałby być fakt, że Senat uczestniczył w procedurze wyboru prezesa NIK, choć Grodzki przyznał też, że Banaś nie ma obowiązku stawiać się przed Senatem.

Pierwsze merytoryczne posiedzenie senackiej komisji samorządu terytorialnego i administracji państwowej zaplanowane jest na najbliższą środę. Szef tej komisji senator Zygmunt Frankiewicz powiedział, że podczas tego posiedzenia na pewno nie będzie spotkania z prezesem NIK.

- Mamy w planie wybór wiceprzewodniczącego, ewentualnie też drugiego, jeśli komisja podejmie decyzje o dwóch przewodniczących - powiedział Frankiewicz. Nie wykluczył jednak, że w środę komisja może wystosować zaproszenie do Mariana Banasia. W takim przypadku spotkanie z nim mogłoby się odbyć w kolejnym, albo jeszcze następnym tygodniu.

[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Stanisław Karczewski: nie mieliśmy pełnej wiedzy ws. prezesa NIK

- Pan prezes Banaś powinien mieć możliwość złożenia przed komisją wyjaśnień w swojej sprawie. Ktoś sprawujący funkcję prezesa NIK powinien być poza podejrzeniami - powiedział Frankiewicz.

ABW 1200 free.jpg
ABW odpowiada na zarzuty ws. dostępów dla szefa NIK. "Próba destabilizacji"

"Manipulowanie i szkalowanie"

We wrześniu TVN w programie "Superwizjer" podał, że Banaś, b. minister finansów i szef Służby Celnej wpisał do oświadczenia majątkowego m.in. kamienicę w Krakowie, gdzie mieścił się pensjonat oferujący pokoje na godziny, i że wynajem kamienicy o powierzchni 400 mkw. i dwóch mniejszych, miał przynosić rocznie 65,7 tys. zł dochodu. Według "Superwizjera" Banaś zaniżył w oświadczeniach dochody z wynajmu kamienicy w Krakowie, mowa była także o powiązaniach Banasia ze stręczycielami.

Pod koniec września Banaś udał się na urlop bezpłatny do czasu zakończenia postępowania kontrolnego CBA w sprawie jego oświadczeń majątkowych. Szef NIK oświadczył, że nie zarządzał pokazanym w materiale "Superwizjera" hotelem, obecnie nie jest właścicielem nieruchomości, a materiał TVN odbiera "jako próbę manipulacji, szkalowania i podważania dobrego imienia". Pozwał TVN SA i autora materiału Bertolda Kittela, żądając przeprosin, sprostowania i wpłaty na cel społeczny.

[PRZECZYTAJ TAKŻE] >>> Prezydent: jeśli zarzuty się potwierdzą, Marian Banaś musi odejść

Centralne Biuro Antykorupcyjne poinformowało 16 października, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę oświadczeń majątkowych Banasia, który miał siedem dni na zgłoszenie uwag. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że nie może udzielać informacji o ustaleniach kontroli, w tym o zastrzeżeniach CBA.

Dzień później Banaś w oświadczeniu przekazanym PAP poinformował, że 16 października zakończył urlop bezpłatny i przystąpił do wykonywania obowiązków w NIK. Pod koniec października pismo z uwagami szefa NIK do zastrzeżeń CBA po kontroli jego oświadczeń majątkowych trafiło do Biura.

kstar

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Senacki klub Koalicji Obywatelskiej wybrał nowego przewodniczącego

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2019 12:04
Leszek Czarnobaj został przewodniczącym klubu Koalicji Obywatelskiej w Senacie - poinformował wiceszef PO Borys Budka. Dotychczasowy szef klubu senackiego PO Bogdan Klich nie kandydował na szefa klubu Koalicji Obywatelskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

T. Grodzki: kolejne posiedzenie Senatu prawdopodobnie na początku grudnia

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2019 08:33
- Kolejne posiedzenie Senatu odbędzie się prawdopodobnie w pierwszej połowie grudnia - poinformował w czwartek marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Zaznaczył, że będzie chciał wprowadzić zasadę, że przez jeden tydzień nad sejmowymi ustawami pracują komisje, a w kolejnym odbywa się posiedzenie plenarne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Potocki o głosowaniu ws. KRS: kolejny etap zadymy w stylu PO         

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2019 15:55
- Po anulowaniu głosowania politycy PO wychodzą do kamer i z poważnymi minami mówią o upadku demokracji, co nijak się ma do ich zachowania na sejmowej sali – komentował Andrzej Potocki (W Sieci). W debacie wzięli również udział Przemysław Harczuk (Do Rzeczy) i Sławomir Jastrzębowski, publicysta.
rozwiń zwiń