Francja sparaliżowana, rząd nie słucha Francuzów. Brutalne sceny na ulicach

We Francji trwa strajk pracowników komunikacji. Związkowcy protestują przeciwko rządowym planom reformy systemu emerytalnego. Mimo to francuski rząd zapowiedział w niedzielę, że przeprowadzi planowaną reformę emerytalną. Na ulicach Francji dochodzi do brutalnych scen.

2019-12-08, 23:40

Francja sparaliżowana, rząd nie słucha Francuzów. Brutalne sceny na ulicach
Brutalne sceny na ulicach Francji. Foto: Twitter/PUTV

Posłuchaj

Francja: niedziela kolejnym trudnym dniem dla podróżujących Francuzów (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

francja_strajk_1200.jpg
Francja. Strajki paraliżują transport w całym kraju

W weekend ciężarówki blokowały trasy od Prowansji na południowym wchodzie po Normandię na północnym zachodzie Francji. W Paryżu nie działa większość linii metra i kolei podmiejskich. Ponadto w stolicy i innych miastach na ulice wyszły ponownie "żółte kamizelki" ośmielone - jak komentuje Associated Press - skalą czwartkowych protestów przeciw reformie emerytalnej i strajkami wielu grup zawodowych.

W serwisach społecznościowych cały czas publikowane są nagrania i zdjęcia z francuskich ulic. Internautów najbardziej bulwersują te, na których francuskie służby w brutalny sposób traktują protestujących.


Powiązany Artykuł

Francja 1200.jpg
Strajk generalny we Francji. Zamknięte szkoły, chaos w transporcie

Francuzi próbują sobie poradzić: rowery, hulajnogi

Strajk dotknie osoby podróżujące ekspresami TGV i kolejami podmiejskimi. Na tych liniach kursowały będą pociągi w bardzo ograniczonym zakresie. Metro paryskie zapowiedziało w niedzielę, że dziesięć z czternastu linii będzie nieczynnych.

Ludzie starają się jakoś sobie poradzić w tej sytuacji. Sąsiedzi skrzykują się i korzystają w kilka osób z jednego samochodu. Pomocny w tym jest internet. Zdeterminowana Paryżanka mówi, że wynajmuje rower, hulajnogę, cokolwiek. Ma przed sobą dwie i pół godziny drogi, ale musi się dostać do pracy.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

mid-epa07889006.jpg
Protest przeciw fatalnej sytuacji w policji. Funkcjonariusze wyszli na ulice Paryża

Premier Francji: przeprowadzimy reformę emerytalną mimo protestów

Rząd nie zamierza ustąpić i chce kontynuować reformę systemu emerytalnego. - Jestem zdecydowany na przeprowadzenie tej reformy emerytalnej do końca - powiedział premier Francji Édouard Philippe w wywiadzie dla tygodnika "Le Journal du Dimanche".

Dodał, że weźmie pod uwagę obawy społeczne związane z planowaną zmianą. - Jeżeli jednak nie przeprowadzimy (...) reformy teraz, to ktoś inny zrobi to w przyszłości, ale naprawdę brutalnie - oświadczył.

Philippe zapowiedział, że w środę przedstawi dokładny plan wprowadzania reformy emerytalnej. Jak informuje agencja AP, premier ma na niedzielne popołudnie zaplanowane rozmowy z ministrami biorącymi udział w pracach nad reformą, a także z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Niedziela jest czwartym dniem chaosu komunikacyjnego we Francji. Pracownicy kolei SNCF i paryskiego transportu RATP przedłużyli strajk przeciw planowanej reformie emerytalnej. Większość pociągów we Francji stoi, 14 linii metra w Paryżu jest zamkniętych, działają tylko dwie - wykorzystujące pociągi sterowane automatycznie, bez maszynistów.

Philippe Martinez, szef związku zawodowego CGT, powiedział, że jego organizacja będzie walczyć, aż rząd porzuci plan reformy emerytalnej. Pierwsza demonstracja związkowców, w czwartek, przyciągnęła 65 tys. ludzi w Paryżu, a w całym kraju - 806 tys. Związki planują kolejną manifestację na wtorek.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Francja strajk PAP 1200.jpg
Ekspert: cierpliwość Francuzów może skończyć się bardzo szybko

W środę decyzja co dalej ze strajkiem

Prezydent Macron chce uprościć francuski system emerytalny, który obejmuje ponad 40 różnych planów. Pracownicy kolei mogą np. przejść obecnie na emeryturę nawet dziesięć lat wcześniej niż przeciętny pracownik.

Rząd ocenia, że system jest niesprawiedliwy i zbyt kosztowny oraz że Francuzi będą musieli pracować dłużej, choć wydaje się być niechętny zwykłemu podniesieniu wieku emerytalnego, który wynosi 62 lata dla kobiet i mężczyzn.

Związki zawodowe z komunistyczną centralą CGT na czele zapowiadają, że nie ustąpią. Domagają się od rządu wycofania planów reformy. O tym, czy strajk będzie kontynuowany, związkowcy decyzję mają podjąć w środę.

kstar

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej