X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Dr Andrzej Anusz: nadzieje rozbudzone w sierpniu 1980 r. zostały brutalnie rozbite

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:51
- Stan wojenny to blisko sto ofiar śmiertelnych, ale też kilkaset tysięcy ludzi, którzy wyjechali z Polski, niektórych zmuszono do emigracji. To byli ludzie aktywni, wykształceni, kapitał społeczny – mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Anusz, politolog z Instytutu Józefa Piłsudskiego. Do tematu odniósł się również Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej.
Audio
  • Dr Andrzej Anusz o społecznych skutkach wprowadzenia stanu wojennego (Temat dnia/Gość PR24)
  • Adam Hlebowicz o procesie wprowadzania stanu wojennego (Gorący temat)
Dr Andrzej Anusz
Dr Andrzej AnuszFoto: PR24/AK

38 lat temu, 13 grudnia o godzinie 6 rano Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu wojennego.

IPN Kopalnia Wujek stan wojenny 1200.jpg
B. działacz opozycji w PRL: mieliśmy do czynienia z dyktaturą w bolszewickim stylu

Andrzej Anusz przypominał, że po wprowadzeniu stanu wojennego wróciły instrumenty i narzędzia znane z marca 1968 r. - Niektórzy działacze Solidarności otrzymywali paszporty w jedną stronę, bez prawa powrotu. Praktycznie byli zmuszani do opuszczenia Polski. Szacuje się, że w tym czasie z Polski wyjechało niemal milion osób. To wielka strata, wyrwa społeczna, którą przez te 38 lat bardzo trudno jest uzupełnić – podkreślał.

Zobacz serwis specjalny poświęcony stanowi wojennemu w Polsce:

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

- Polska wyszła z II Wojny Światowej zmasakrowana pod każdym względem, społecznym, materialnym, psychologicznym. Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania systemu komunistycznego następuje kolejna wielka wyrwa społeczna - dodał gość audycji.

- Wielkie nadzieje rozbudzone po sierpniu 1980 r. zostały w sposób brutalny, fizyczny, rozbite. Na szczęście polskie społeczeństwo nie poddało się, opozycja komunistyczna działała w podziemiu, co przyczyniło się do przemian po 1989 r., ale koszt, który ponieśliśmy, był bardzo duży - stwierdził dr Andrzej Anusz.

>>>[CZYTAJ TAKŻE]: 38 lat temu wprowadzono w Polsce stan wojenny

Politolog zaznaczył, że ruch Solidarności wywodził się z nauki społecznej Kościoła katolickiego. - Wpływ Jana Pawła II był fundamentalny. Założeniem, które udało się zaszczepić, było odrzucenie przemocy zawarte w haśle "zło dobrem zwyciężaj", nawiązujące do fundamentów chrześcijaństwa. Zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki było wstrząsem, przełomem. Po 1984 r. następuje aktywizacja wielu struktur podziemnych, to odrodzenie doprowadziło do fali strajków 1988 r. i późniejszych przemian – przypominał.

Zapraszamy również do wysłuchania rozmowy z Adamem Hlebowiczem.

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR24Gorący temat

Prowadzący: Ryszard Gromadzki i Antoni Trzmiel

Goście: Dr Andrzej Anusz z Instytutu Józefa Piłsudskiego, Adam Hlebowicz z Instytutu Pamięci Narodowej

Data emisji: 13.12.2019

Godzina emisji: 10.33, 15.09

PR24/IAR/ka/db

Czytaj także

Przemysław Miśkiewicz: stan wojenny odebrał ludziom nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 09:39
- Pojawienie się Solidarności rozbudziło w ludziach nadzieję. Ale 13 grudnia, i w dniach późniejszych, tę nadzieję ludziom odebrano - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Miśkiewicz, w latach 80. działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krzysztof Wyszkowski: stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2019 12:04
- Władze komunistyczne, służąc Związkowi Sowieckiemu, odpowiedziały wyprowadzeniem czołgów, strzelaniem z karabinów, mordowaniem ludzi. Stan wojenny był zbrodnią na narodzie polskim - powiedział w PR24 Krzysztof Wyszkowski, działacz opozycyjny w czasach PRL.
rozwiń zwiń