Projekt PiS ws. sądów pozytywnie zaopiniowany. Ważne zmiany

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka opowiedziała się za dalszym procedowaniem projektu ustawy o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym. Do propozycji grupy posłów PiS przyjęto pakiet poprawek.

2019-12-20, 06:14

Projekt PiS ws. sądów pozytywnie zaopiniowany. Ważne zmiany
Posiedzenie sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Foto: PAP/Tomasz Gzell

Posłuchaj

Marcin Warchoł: preambuła ustawy wyjaśnia ducha projektu (IAR)
+
Dodaj do playlisty
  • Łącznie zaproponowano koło 100 poprawek do projektu
  • Przyjęte poprawki zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego
  • Wykreślono z kolei przepis mówiący, o odpowiedzialności za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził TK"

Obrady trwały od wczoraj od 19.00. Komisja wyznaczyła też posła sprawozdawcę - Piotra Saka z Solidarnej Polski. Jak wcześniej poinformował przewodniczący komisji poseł PiS Marek Ast - było około 100 poprawek do projektu ustawy.

Powiązany Artykuł

komisja sejm 1200 pap.jpg
Sejm: burzliwe posiedzenie komisji ws. projektu zmian w ustawach sądowych

Poprawki PiS

Przyjęte poprawki zwiększyły kompetencje dwóch nowych izb Sądu Najwyższego. Przewidziano przekazanie Izbie Kontroli Nadzwyczajnej SN kompetencji do "rozpatrywania skarg o stwierdzenie niezgodności z prawem prawomocnego orzeczenia Sądu Najwyższego" oraz innych sądów, jeśli "niezgodność z prawem polega na podważeniu statusu osoby powołanej do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego, która wydała orzeczenie w sprawie".

Taką skargę można byłoby wnieść do Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN z pominięciem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie.

>>>[CZYTAJ WIĘCEJ] Schetyna o głosowaniu ws. projektu sądowego: opozycja zawiodła, przepraszam

Wprowadzono też właściwość Izby Dyscyplinarnej SN w zakresie rozpoznawania wniosków o uchylenie immunitetów sędziów i prokuratorów. Obecnie sprawy te rozpatruje właściwy miejscowo sąd dyscyplinarny, w okręgu którego prowadzone jest postępowanie wobec sędziego.

REKLAMA

Zgodnie z poprawką natomiast w sprawach sędziowskich immunitetów w I instancji Izba Dyscyplinarna miałaby orzekać w składzie jednego sędziego, a w II instancji również Izba Dyscyplinarna, ale w składzie trzech sędziów.

Wykreślony przepis

Jednocześnie wykreślono z projektu przepis mówiący, że sędzia odpowiada dyscyplinarnie za "odmowę stosowania przepisu ustawy, jeżeli jego niezgodności z Konstytucją lub umową międzynarodową ratyfikowaną za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie nie stwierdził TK".

>>>[JEDYNKA] Magdalena Sroka: jesteśmy winni obywatelom spokój w wymiarze sprawiedliwości

W projekcie pozostanie odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów za "działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości"; za "działania kwestionujące istnienie stosunku służbowego sędziego lub skuteczność jego powołania" oraz za "działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów".

Drugie czytanie projektu noweli ustaw o ustroju sądów powszechnych i Sądzie Najwyższym autorstwa PiS zaplanowano na dziś na 9.00.

msze

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej