more_horiz
Wiadomości

Szef MON: priorytetem jest wyposażenie wojska w nowoczesny sprzęt

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2019 10:34
- Potencjał zbrojeniówki jest sukcesywnie rozwijany, a priorytetem jest wyposażenie Wojska Polskiego w nowoczesny sprzęt, o ile możliwe - wyprodukowany w Polsce - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w rozmowie z portalem wnp.pl.
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: PAP/Marcin Obara

Jak zaznaczył, "realizacja tego zadania wyraża się w istotnym wzroście środków z 4 mld do blisko 7 mld złotych zainwestowanych w polskich zakładach zbrojeniowych w bieżącym roku".

Czytaj więcej
Błaszczak free.jpg
Mariusz Błaszczak: naszym celem jest bezpieczeństwo

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Wzmocnią powietrzne operacje specjalne. Uroczyste przekazanie śmigłowców Black Hawk

Portal przypomina, że wśród zakupów, które spełniają wysokie kryteria i zapewniają skok generacyjny dla polskich żołnierzy, są: moduły Rak, śmigłowce S-70i Black Hawk, śmigłowce AW101 Merlin. Polskie zakłady zbrojeniowe uczestniczą jako offsetobiorcy w realizacjach programów budujących zupełnie nowe zdolności Wojska Polskiego, jak program Wisła - wylicza realizowane już umowy.

"Będą kontynuowane programy modernizacyjne"

Minister zaznacza dalej, że istniejący potencjał polskiej zbrojeniówki jest systematycznie rozwijany, a dokapitalizowanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej pozwoli podległym zakładom wzbogacić ofertę o nowoczesne rozwiązania dla polskiej armii.

- W dalszym ciągu będą kontynuowane wieloletnie programy modernizacyjne, których skuteczną realizację umożliwi wydłużona perspektywa planistyczna z 10 do 15 lat - stwierdził Mariusz Błaszczak. Zapewnił też, że modernizacja techniczna będzie przebiegać zgodnie z założeniami planu, który opiewa na rekordową sumę 185 mld zł.

MON podkreślił też, że nie rezygnuje z żadnego programu modernizacji. Kontynuuje też prace nad stworzeniem Agencji Uzbrojenia, która ma poprawić skuteczność pozyskiwania wyposażenia dla Sił Zbrojnych RP.

- Pierwszoplanową rolę w tym obszarze odgrywa zwiększenie nakładów budżetowych na obronność, zakładających osiągnięcie pułapu finansowania na poziomie 2,5 proc. PKB w 2030 r., co gwarantuje ustawa przyjęta w 2017 roku. Już w tej chwili przeznaczamy 2 proc. PKB na obronność i należymy do wąskiej grupy państw w NATO, które wywiązują się z tego obowiązku. Nasi sojusznicy to dostrzegają i doceniają - podkreślił Mariusz Błaszczak.

"Przywrócenie zdolności bojowych"

Na liście priorytetów na najbliższe lata znalazło się również przywrócenie zdolności zbrojeniowej Marynarce Wojennej oraz programy dotyczące pozyskania samolotów F-35, systemu obrony przeciwlotniczej krótkiego zasięgu Narew, bojowego wozu pływającego dla piechoty Borsuk, nowoczesnych systemów łączności Rosomak BMS.

Czytaj więcej
błaszczak 1200.jpg
Szef MON w Libanie: powrót do misji ONZ to wzmocnienie pozycji Polski

>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] Mariusz Błaszczak: jestem przekonany, że w styczniu sfinalizujemy zakup F-35

- Kluczowym zadaniem jest przywrócenie zdolności bojowych Marynarce Wojennej. Stąd trwający program Orka i decyzja o zapewnieniu zdolności pomostowej na czas realizacji tego zadania. Marynarka Wojenna odebrała w listopadzie 2019 r. nowoczesną korwetę patrolową ORP Ślązak, dysponuje niszczycielem min ORP Kormoran i ORP Orkan, a kolejne dwie jednostki tego typu wejdą do służby w 2021 roku - zadeklarował szef MON

Minister jest też przekonany, że w styczniu 2020 r. sfinalizowane będą negocjacje związane z kupnem F-35. - To są samoloty najnowocześniejsze na świecie, które dadzą przewagę polskim siłom lotniczym nad ewentualnymi wojskami nieprzyjacielskimi, a więc to jest niewątpliwie ważny element budujący bezpieczeństwo naszej ojczyzny - zapewnił Mariusz Błaszczak

jp

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem