"Wkroczenie do wymarłego miasta". Rocznica wejścia Sowietów do Warszawy
75 lat temu zakończyła się niemiecka okupacja stolicy, a do zniszczonej lewobrzeżnej Warszawy wkroczyli Sowieci oraz żołnierze 1. Armii Wojska Polskiego. Do miasta zaczęli powracać wysiedleni przez Niemców mieszkańcy, zaczął działać także sowiecki terror.
2020-01-17, 02:51
Sowieci zajęli prawobrzeżną część miasta już we wrześniu 1944 roku, wtedy jednak ze względu na toczące się w mieście powstanie Armia Czerwona nie udzieliła pomocy walczącym Polakom. Ofensywa ruszyła dopiero 12 stycznia 1945 roku, ponad 3 miesiące po kapitulacji Powstania Warszawskiego.
Oddziały Armii Czerwonej i podległe Sowietom oddziały 1. Armii Wojska Polskiego przekroczyły Wisłę i otoczyły Warszawę.
Powiązany Artykuł
Wejście wojsk sowieckich do Warszawy. "Więzienia zapełniały się żołnierzami AK"
"Wymarłe miasto"
Jak mówi dr Szymon Niedziela, 17 stycznia pierwsi w stolicy pojawili się Polacy, którzy szturmowali miasto z trzech kierunków: północy, południa oraz ze wschodu. Przez Wisłę, po zamarzniętej tafli do stolicy wkroczyli żołnierze 6. dywizji piechoty 1. Armii Wojska Polskiego.
- To było wkroczenie do wymarłego miasta. Były jednak straty. Do walk doszło między innymi w Lasku Bielańskim, przy Dworcu Głównym oraz przy skrzyżowaniu Nowego Światu i Alei Jerozolimskich - powiedział historyk.
REKLAMA
>>>[POLSKIE RADIO 24] "W 1944 roku w Warszawie okupacja radziecka zastąpiła hitlerowską"
Wkrótce po wkroczeniu do miasta Sowieci rozpoczęli prześladowania ludności cywilnej i represje przeciwko byłym żołnierzom Armii Krajowej oraz członkom antyhitlerowskiej konspiracji: "Za wojskiem były oddziały NKWD, "Smiersz" i wojsk wewnętrznych, które już dobrze były zainstalowane na Pradze, gdzie prześladowanie Polaków zaczęło się już we wrześniu" - powiedział Szymon Niedziela.
Zniszczona Warszawa
Lewobrzeżna Warszawa w styczniu 1945 roku była zniszczona w 80 procentach. W styczniu 1945 roku zapadła decyzja o tym by miasto, pomimo zniszczeń, pozostało stolicą Polski.
Jak mówi wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego dr Paweł Ukielski, o tym zdecydowała między innymi symboliczna rola Warszawy oraz próba likwidacji miasta przez Niemców. - Było takie przekonanie, że jeżeli Niemcy chcieli zniszczyć serce polskości to najlepszą możliwą odpowiedzią będzie pokazanie, że to miasto zmartwychwstanie - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Historyk: to było wejście do miasta ruin. Na wyzwolenie Warszawa czekała w sierpniu 1944
Wrócili do stolicy
Mimo bardzo złych warunków tysiące warszawiaków zdecydowało się wrócić do miasta i wciąć udział w jego odbudowie. - Taka pasja do tego by w tej Warszawie spróbować na nowo ułożyć sobie życie była w wielu warszawiakach - powiedział wicedyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.
Wkroczenie Sowietów do Warszawy było częścią tak zwanej operacji wiślańsko-odrzańskiej, która była przedostatnim akordem II wojny światowej na froncie wschodnim. W ramach tej ofensywy polscy żołnierze stoczyli też między innymi krwawe walki o Wał Pomorski oraz o Kołobrzeg, który Polacy zajęli 18 marca 1945 roku.
msze
REKLAMA