X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

"Sędziowie są zastraszani na ulicy". Igor Tuleya skarży się na Polskę w Al Jazeera

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 15:01
- Sędziowie w naszym kraju żyją pod presją od wielu lat. Jakakolwiek decyzja nie po linii politycznej jest powiązana z atakami. Mowa nienawiści sięga niekiedy naszych rodzin, czasami sędziowie są zastraszani na ulicy - mówi sędzia Igor Tuleya na antenie katarskiej telewizji Al Jazeera.
Igor Tuleya
Igor TuleyaFoto: YouTube/Al Jazeera English

Al Jazeera fragment wywiadu z Igorem Tuleyą opublikowała na YouTubie 17 stycznia. Sędzia wypowiada się w nim na temat reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. Ubrany jest tak jak w trakcie orzekania na sali sądowej - w togę i sędziowski łańcuch.

unia europejska ue flaga 1200 free
Podwójne standardy "praworządności". Sądownictwo w Polsce i w krajach UE

- Sędziowie w naszym kraju żyją pod presją od wielu lat - podkreśla na wstępie. Następnie zwraca uwagę, że on i jego koledzy po fachu nie mogą czuć się bezpieczni. - Jakakolwiek decyzja nie po linii politycznej jest powiązana z atakami. Mowa nienawiści sięga niekiedy naszych rodzin. Czasami sędziowie są zastraszani na ulicy, atakują nasze domy - opowiada.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: nie będą nam w obcych językach narzucali, jaki ustrój mamy mieć w Polsce

Podkreśla, że "musimy być dzielni, musimy walczyć". - Polska jest częścią Unii Europejskiej, jest w Europie, ale system prawny nie ma tu nic wspólnego z europejskimi standardami. Jest bardziej jak Rosja, Białoruś czy inne dyktatury - twierdzi.

O "Marszu Tysiąca Tóg"

Igor Tuleya nawiązuje też do niedawnego "Marszu Tysiąca Tóg", który przeszedł ulicami Warszawy. Uczestniczyli w nim ci, którzy sprzeciwiają się ustawie o apolityczności sędziów.

- Ten ostatni marsz, w który było zaangażowanych tylu obywateli, pokazuje, że ludziom naprawdę zależy. Wielu ludzi rozumie, co dzieje się w naszym kraju. Oczywiście powinniśmy umieć się obronić, ale pomoc ze strony Unii Europejskiej jest również bardzo ważna. Uważam, że UE to w tej chwili nasza ostatnia nadzieja - mówi sędzia.

PAP Piotr Schab 1200.jpg
Rzecznik dyscyplinarny sędziów: wątpliwości RPO sprzeczne z regulacjami

"Krok w kierunku polexitu"

- Śmieszny jest argument, że orzekają w większości sędziowie, którzy są komunistycznymi kryminalistami. Dlatego, że ponad 90 proc. z nich jest po trzydziestce albo czterdziestce i w pełnoletniość weszli już po tym, jak Polska stała się demokracją - przekonuje.

>>>[JEDYNKA] Wiceminister sprawiedliwości: staliśmy na krawędzi chaosu i buntu sędziów

W wywiadzie zaznacza również, że "niszczenie systemu sprawiedliwości to z pewnością krok w kierunku polexitu". - Bo nie może być miejsca w UE dla kraju, w którym trójpodział władzy jest nadużywany w taki sposób. To dramat i tragedia, ale wierzę, że wygramy - oznajmia.

bb/Al Jazeera English

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sebastian Kaleta: rząd nie będzie bierny ws. sytuacji w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2019 20:10
- Stanowisko rządu dotyczące wymiaru sprawiedliwości wynika z tego, że widzimy w ostatnich dniach nie tylko wypowiedzi sędziów, ale również aktywności, można powiedzieć, publiczne w formie wieców, co już rodzi wątpliwości do tego, jakiego rodzaju jest to aktywność - podkreślił wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Los ustaw sądowych w rękach Sejmu. Znamy termin głosowania ws. nowelizacji

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 15:35
Sejm w czwartek, w głosowaniu ma zdecydować o dalszym losie nowelizacji ustaw sądowych rozszerzających odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów - wynika ze wstępnego harmonogramu obrad. Jeśli posłowie odrzucą sprzeciw Senatu, nowela trafi na biurko prezydenta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaradkiewicz ograniczył kompetencje sędziom SN powołanym w PRL

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2020 16:25
Sędzia Izby Cywilnej Sądu Najwyższego Kamil Zaradkiewicz wydał postanowienie zabezpieczające, które ma uniemożliwić odbycie 23 stycznia posiedzenia trzech Izb SN na wniosek Pierwszej Prezes Małgorzaty Gersdorf.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Orędownik sprzeciwu wobec zmian w sądownictwie". Prof. Domański o sędzim Juszczyszynie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2020 13:11
- Gdy padają nazwiska panów Grodzkiego lub Juszczyszyna, to można powiedzieć, że reprezentują oni środowisko sędziowskie i są wręcz jego wyrazicielami, a nawet ideologami - ocenił prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
rozwiń zwiń