Prosili Chamberlaina o pomoc. Nieznany telegram polskich Żydów ujawniony

Izraelski portal "The Times of Israel" opublikował po raz pierwszy telegram, który w marcu 1939 r. polscy Żydzi wysłali do premiera Wielkiej Brytanii Neville'a Chamberlaina. Prosili w nim o umożliwienie im emigracji do Palestyny.

2020-01-21, 17:47

Prosili Chamberlaina o pomoc. Nieznany telegram polskich Żydów ujawniony
Neville Chamberlain i Adolf Hitler. Foto: PAP/Photoshot

Telegram został wysłany 17 marca 1939 r. i podpisany przez dwie partie żydowskie działające w Polsce: ortodoksyjną Agudas Israel (Związek Izraela) i Organizację Syjonistyczną w Polsce.

Powiązany Artykuł

Ambasadorowie 1200.jpg
Eksperci: ratowanie Żydów było szeroko zakrojonym działaniem dyplomacji RP

"W najciemniejszych i najtragiczniejszych godzinach historii i istnienia Żydów, trzy i pół miliona Żydów w Polsce apelują do rządu Jego Królewskiej Mości, (do) władzy, która podjęła się odpowiedzialności za utworzenie siedziby narodu żydowskiego w Palestynie, aby rozważyła zarówno zaufanie, jakie naród żydowski pokłada w Anglii, (jak) i najświętsze nadzieje żydowskie i nie stosowała polityki w Palestynie, która rzuca masy żydowskie w otchłań rozpaczy" - napisano w telegramie.

"Słabość Chamberlaina ośmieliła Hitlera"

Portal przypomina, że już pod koniec 1938 r. sytuacja Żydów w Europie - i tak już bardzo trudna w Niemczech oraz krajach zagrożonych inwazją niemiecką - dramatycznie się pogorszyła. 30 września tego roku Neville Chamberlain podpisał układ monachijski, który pozwalał Hitlerowi na aneksję części terytorium Czechosłowacji, licząc, że ustępstwa przyniosą "pokój dla naszych czasów", ale w rzeczywistości stało się odwrotnie. "Słabość Chamberlaina ośmieliła Hitlera do rozpoczęcia II wojny światowej zaledwie 11 miesięcy później" - zaznacza "The Times of Israel".

>>>[POLSKIE RADIO 24] Polscy dyplomaci ratowali Żydów podczas Holokaustu. "Docieramy do białych plam"

REKLAMA

Jak czytamy w artykule, układ monachijski utorował drogę do Holokaustu, który rozpoczął się niecałe sześć tygodni później pogromem "nocy kryształowej" 9 listopada 1938 r. Była ona zapowiedzią losu, który czeka sześć milionów innych Żydów w całej Europie - zaznacza gazeta. "Po »nocy kryształowej« nikt nie mógł twierdzić, że nie wie o zamiarach Hitlera wobec Żydów" - dodaje.

"Nie poruszył rządu brytyjskiego"

"W 1939 r. perspektywy europejskich Żydów nigdy nie były gorsze" - podkreśla się. Agencja Żydowska, organizacja działająca na rzecz imigracji żydowskiej do Palestyny, wzywała rząd brytyjski do zezwolenia większej liczbie europejskich Żydów na emigrację do Palestyny. W tym samym czasie Wysoki Komitet Arabski, reprezentujący Arabów palestyńskich, stanowczo sprzeciwiał się jakiejkolwiek dalszej imigracji Żydów.

Portal konstatuje, że telegram "nie poruszył rządu brytyjskiego". W rzeczywistości żaden z dokumentów rządowych nie odzwierciedla dyskusji na jego temat, w tym tego, czy Neville Chamberlain lub ktokolwiek w jego biurze w ogóle widział telegram.

Powiązany Artykuł

Aleksander_Ładoś 1200.jpg
Aleksander Ładoś – przywódca "grupy berneńskiej", która ratowała Żydów w czasie wojny

Rząd brytyjski nie udzielił też odpowiedzi polskim Żydom, dopóki nie opublikował kolejnej białej księgi, ogłaszającej nową politykę palestyńską, dokładnie dwa miesiące później, 17 maja 1939 r. Ograniczyła ona żydowską imigrację do Palestyny do maksymalnie 75 tys. osób w latach 1939–1944.

REKLAMA

Nikt nie słyszał o telegramie

"Skutki polityki imigracyjnej białej księgi były katastrofalne" - pisze "The Times of Israel", podkreślając, że spośród 3,5 mln polskich Żydów, którzy prosili Neville'a Chamberlaina o pomoc w marcu 1939 r., tylko 75 tys. żyło jeszcze na początku 1945 r. "Bez względu na motywy i intencje Hitler i Chamberlain działali w milczącym sojuszu, aby skazać na śmierć sześć milionów Żydów w Europie" - konkluduje ostro dziennik.

Portal skonsultował się z wieloma ekspertami zajmującymi się historią Holokaustu i podkreślił, że żaden z nich nie słyszał o telegramie ani nie widział go nigdzie opublikowanego.

Jak podaje "The Times of Israel", telegram odkryto po 82 latach w aktach brytyjskiego biura kolonialnego i nie ma dowodów na to, że Neville Chamberlain lub ktokolwiek z jego otoczenia w biurze ówczesnego brytyjskiego premiera dyskutował na temat pisma, a nawet kiedykolwiek je widział. Według portalu niemal pewne jest, że telegram nigdy wcześniej nie był upubliczniany aż do chwili obecnej.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej