Hołownia ambasadorem w USA? Dziennikarze o nowym pomyśle marszałka Sejmu

Stanowisko komisarza ONZ ds. uchodźców to być może niejedyna międzynarodowa rola, o jaką zabiega marszałek Sejmu Szymon Hołownia, kiedy odda stery niższej izby polskiego parlamentu. Lider Polski 2050 ma także starać się o fotel ambasadora USA - przekazał dziennikarz Polityki Insight Wojciech Szacki.

2025-10-19, 14:38

Hołownia ambasadorem w USA? Dziennikarze o nowym pomyśle marszałka Sejmu
Jeśli nie wysokim komisarzem ONZ, Szymon Hołownia mógłby chcieć zostać ambasadorem w USA - donoszą dziennikarze. Foto: PAP/Radek Pietruszka

Hołownia ambasadorem w USA? "Bardzo o to zabiega"

O wysiłkach marszałka Sejmu dziennikarz poinformował w najnowszym odcinku podcastu "Dzieje się". - Z tego, co słyszę, bardzo zabiega o posadę ambasadora Polski w Stanach Zjednoczonych - powiedział Wojciech Szacki. Jego informacje potwierdziła "Gazeta Wyborcza". Według rozmówców dziennika Hołownia miał sugerować w rozmowie ze współpracownikami, że jego kandydatura spotkałaby się z ciepłym przyjęciem w Pałacu Prezydenckim.

Z tym planem marszałka Sejmu może być jednak pewien problem. "By zostać ambasadorem, w zasadzie potrzebne są dwie rzeczy: nominacja MSZ i podpis prezydenta. Sprawdziliśmy: Hołownia nie ma poparcia premiera Donalda Tuska ani wicepremiera i szefa MSZ Radosława Sikorskiego. - Nie ma o tym mowy, Hołownia nie ma kwalifikacji do takiej pracy - usłyszeliśmy w rządzie" - pisze "GW". 

Nocne spotkanie Hołowni i Kaczyńskiego. Rozmawiali o posadzie w USA?

Niewykluczone jednak, że właśnie nominacji na ambasadora USA dotyczyła lipcowa rozmowa marszałka Sejmu z Jarosławem Kaczyńskim, do jakiej doszło w mieszkaniu Adama Bielana w Warszawie - spekulują politycy opozycji, z którymi rozmawiała Wirtualna Polska.

Obecnie kierownikiem polskiej ambasady w Waszyngtonie jest Bogdan Klich. Prezydent Karol Nawrocki, a wcześniej także Andrzej Duda, nie podpisali jego nominacji na stanowisko ambasadora. Jego kandydatura wywołuje sprzeciw głowy państwa, bo w przeszłości Klich krytykował przywódcę USA Donalda Trumpa. 

Hołownia odchodzi z krajowej polityki 

Szymon Hołownia poinformował na początku października, że po tym, jak przestanie być marszałkiem Sejmu, nie będzie starał się stanowisko wicepremiera w rządzie Donalda Tuska, a w styczniu odda stery Polski 2050. Wtedy też oficjalnie poinformował, że zamierza ubiegać się o poparcie do roli Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców. 

Czytaj także: 

Zgodnie z umową koalicyjną lider Polski 2050 Szymon Hołownia pozostanie marszałkiem Sejmu do 13 listopada 2025 r. Potem zastąpić go na tym stanowisku ma współprzewodniczący Nowej Lewicy, obecny wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty.

Źródła: Wyborcza.pl/WP.pl/mbl

Polecane

Wróć do strony głównej