Premier dla CNBC: reforma sądownictwa potrzebna i ma poparcie społeczne
- Coraz większa liczba przywódców rozumie, że istnieje potrzeba reformy systemu sądownictwa w Polsce - powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie udzielonym w Davos amerykańskiej sieci telewizyjnej CNBC.
2020-01-23, 01:34
Powiązany Artykuł
Premier Mateusz Morawiecki, w wywiadzie udzielonym w środę na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos amerykańskiej sieci telewizyjnej CNBC, oświadczył, że reforma systemu sądownictwa w Polsce jest potrzebna i jest popierana przez większość społeczeństwa.
- Po czterech latach dyskusji z Komisją Europejską (poparcie społeczne) jest wciąż na poziomie 80 proc. - powiedział premier według relacji zamieszczonej na stronie internetowej CNBC.
Fundusze unijne
Odpowiadając na pytanie czy Polska może stracić unijne fundusze ze względu na spór z UE wokół reformy sądownictwa, Morawiecki odparł, że jest przekonany, iż do tego nie dojdzie. - Naprawdę tak nie uważam. Sądzę, że coraz większa liczba przywódców rozumie, że jest potrzeba reformy systemu sądownictwa w Polsce - powiedział.
- Sędziowie nie chcą wybierać sędziów, sędziowie chcą oceniać czy ich wyroki są słuszne oraz czy powinno zostać wszczęte postępowanie dyscyplinarne - podkreślił premier. - Tak więc, uważamy po prostu, że powinna istnieć (możliwość) obiektywnej oceny działalności sądownictwa, tak jak istnieje w innych systemach wymiaru sprawiedliwości i dlatego właśnie reforma jest potrzebna - dodał.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Napięta sytuacja
CNBC zaznacza, że Polska wciąż ma napięte relacje z Brukselą po wieloletnich sporach prawnych wokół zmian dokonywanych w polskim systemie sądownictwa. Stacja przypomina, że w październiku ub. r. Komisja Europejska zwróciła się do Trybunału Sprawiedliwości UE (TSUE) w celu "ochrony sędziów przed kontrolą polityczną".
W listopadzie TSUE wydał orzeczenie stwierdzające, że dokonywane zmiany są sprzeczne z ustawodawstwem UE i mogą narazić na szwank niezawisłość sądów.
Premier Morawiecki w udzielonym CNBC wywiadzie wyraził przekonanie, że rozwiązanie konfliktu z UE zostanie osiągnięte "bardzo szybko".
pkur
REKLAMA
REKLAMA