Czerwińska o obchodach w Auschwitz: trzeba ujawniać prawdę światu
- Nie można mylić ofiary ze sprawcą, niestety tak się dzieje i to dotyka nas Polaków, w oczywisty sposób jest dla nas bardzo trudne i bolesne. Musimy jednak się z tym mierzyć i ujawniać prawdę światu - mówiła w Polskim Radiu 24 Anta Czerwińska, rzecznik prasowa PiS.
2020-01-28, 09:15
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Wiceszef MSZ: uczciwa narracja o II wojnie światowej wybrzmiała na cały świat
Anita Czerwińska komentując poniedziałkowe obchody rocznicy wyzwolenia obozu w Auschwitz, podkreślała, że kluczowe jest zapewnienie prawdy, pamięci i odpowiedzialności o wydarzeniach II wojny światowej. - Przede wszystkim trzeba ustalić prawdę i ją ujawnić. Prawda musi docierać do całego świata, nie może być podważana. Ważna jest pamięć o tych, którzy zginęli, ale i troska, opieka wobec ocalałych. Istotna jest także kwestia odpowiedzialności, wskazanie winnych i zadośćuczynienie – dodała.
Rzecznik zaznaczyła, że Polska ma za sobą lata bierności i świadomej dezinformacji. - Przykładem jest niezwykła heroiczna postawa rotmistrza Pileckiego, który informował świat o tym, co dzieje się w obozie, niestety świat był na to głuchy. Źle by się stało, gdyby dzisiaj, po 80 latach świat nie chciał słuchać tego, o co wtedy dopominał się swoją brawurową postawą rotmistrz Pilecki, to jest zadanie dla nas. Także po to, by nasze przyszłe pokolenia nie były obarczone tym niezawinionym grzechem, by naszym potomnym nie przypisywano win niepopełnionych - stwierdziła.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości. 27 stycznia 1945 r. obóz wyzwolili żołnierze Armii Czerwonej.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Miłosz Lodowski: w uroczystościach w Auschwitz chodzi o to, żeby pamiętać
Organizatorem obchodów było Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau. Obchody objął patronatem prezydent Andrzej Duda.
***
Audycja: 24 Pytania - Rozmowa poranka
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Goście: Anita Czerwińska
Data emisji: 28.01.2020
Godzina emisji: 07.15
PR24/IAR/PAP/ka
REKLAMA
REKLAMA