Były opozycjonista o reformie sądownictwa: kasta broni swoich interesów
- Ten rząd powiedział: "koniec świętym krowom". Prokuratorzy, sędziowie, adwokaci muszą tak samo odpowiadać przed prawem, jak każdy z Polaków - mówił w Polskim Radiu 24 Stanisław Fudakowski - działacz społeczny, były opozycjonista.
2020-02-05, 11:45
Posłuchaj
Komitet "Suwerenni" zawiązany przez działaczy społecznych i kluby "Gazety Polskiej" organizują w południe, 8 lutego przed siedzibą Trybunału Konstytucyjnego w Warszawie demonstrację, której jednym z celów jest poparcie reformy wymiaru sądownictwa prowadzonej przez rząd.
Powiązany Artykuł
Ustawa dyscyplinująca podpisana: Jacek Łęski: wymiar sprawiedliwości był sprywatyzowany
Stanisław Fudakowski podkreślał znaczenie poparcie reform sądownictwa. - Akcja, która będzie w sobotę, 8 lutego jest ważna. Ta manifestacja jest dopełnieniem tego, o co walczyliśmy i walczymy ciągle, o suwerenną podmiotową Polskę, która będzie polską wspólnotą demokratyczną – stwierdził.
- Ważne jest zwłaszcza by młodzi ludzie, którzy są naturalnymi spadkobiercami naszej walki, pojawili się przed Trybunałem Konstytucyjnym i dali świadectwo temu, że Polska i polskość są wartościami, o które nie tylko można, ale trzeba walczyć – dodał były opozycjonista.
Jak stwierdził gość audycji, zmiany w wymiarze sprawiedliwości są konieczne. - Ten rząd powiedział: "koniec świętym krowom", prokuratorzy, sędziowie, adwokaci muszą tak samo odpowiadać przed prawem, jak każdy z Polaków. To wznieciło popłoch. (..) Kasta, sitwa, broni swoich interesów, uchyla się od odpowiedzialności, używa argumentów politycznych. (..) Sędziowie nie powinni uczestniczyć w życiu politycznym, z czym mamy do czynienia codziennie, ponieważ muszą być niezawiśli zarówno od wpływów politycznych, jak i przekupstwa czy koniunktury. Muszą być wewnętrznie suwerenni, by ich sądy były sprawiedliwe – podkreślał.
REKLAMA
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację m.in. Prawa o ustroju sądów powszechnych i ustawy o Sądzie Najwyższym. Wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha podkreślił, że prezydent nie miał wątpliwości co do zgodności noweli z konstytucją.
Nowelizacja, m.in. Prawa o ustroju sądów, ustawy o Sądzie Najwyższym, a także o sądach administracyjnych, wojskowych i prokuraturze, wprowadza odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów.
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: Temat dnia/Gość PR24
REKLAMA
Prowadzący: Michał Rachoń
Goście: Stanisław Fudakowski
Data emisji: 05.02.2020
Godzina emisji: 10.09
REKLAMA
PR24/PAP/ka
REKLAMA