Sąd oddalił skargę na decyzję komisji reprywatyzacyjnej

Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargi na decyzję komisji reprywatyzacyjnej dotyczącej Krakowskiego Przedmieścia 35. Uznał, że jest ona prawidłowa, ale z innych przyczyn niż wskazała komisja, a uchylenie decyzji byłoby "nadmiernym i niecelowym rygoryzmem".

2020-02-05, 20:52

Sąd oddalił skargę na decyzję komisji reprywatyzacyjnej

W ocenie komisji weryfikacyjnej, w sprawie zwrotu nieruchomości decyzja reprywatyzacyjna została podjęta z naruszeniem prawa, jednak w tej sprawie zaszły już nieodwracalne skutki prawne.

Powiązany Artykuł

hanna gronkiewicz-waltz free 1200.jpg

W 2006 roku ówczesny prezydent Warszawy ustanowił użytkowanie wieczyste na rzecz spadkobierców prawnych przedwojennych właścicieli nieruchomości. Sąd zgodził się z komisją, że decyzja nie miała podstaw prawnych. - Prezydent w decyzji ustanawiającej użytkowanie wieczyste orzekł o budynku, chociaż nie powinien o tym orzec.

Dodatkowo, zdaniem sądu, uczynił to w sposób sprzeczny ze znajdującymi się w aktach administracyjnych dokumentami. Dokumenty te wskazywały na to, że budynek nie istniał na gruncie w dacie wejścia dekretu warszawskiego - uzasadniała sędzia Gabriela Nowak.

CZYTAJ TAKŻE: Reprywatyzacja Marszałkowskiej 43. Sąd zdecydował ws. nieruchomości i gruntu>>>

REKLAMA

"Korzystny wyrok"

Pełnomocnik komisji reprywatyzacyjnej adwokat Michał Mossakowski powiedział, że wyrok jest korzystny.

- Sąd zwrócił uwagę na fakt, że decyzja prezydenta została wydana z rażącym naruszeniem prawa, ponieważ beneficjenci reprywatyzacji otrzymali budynek, który został wzniesiony ze środków publicznych po wojnie, do czego prezydenta miasta nie upoważniał żaden przepis. Dlatego majątek publiczny poniósł szkodę - wyjaśnił mecenas.

Podkreślił jednak, że komisja nie zgadza się z pozostałą częścią uzasadnienia."Sąd uznał, że nie dowiedziono, że istnieje powiązanie skutków społecznych, czyli potraktowania lokatorów w sposób, który zmierzał według komisji do opróżnienia lokali. Komisja nie zgadza się z takimi poglądami wyrażonymi przez WSA".

Powiązany Artykuł

PAP komisja weryfikacyjna 1200.jpg

Inne wyroki

Mecenas Michał Mossakowski powiedział, że komisja nie wyklucza środków odwoławczych w postaci skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał też wyrok dotyczący innego stołecznego adresu, Mokotowskiej 39. W tym wypadku uznał, że decyzja komisji weryfikacyjnej jest częściowo nieważna. Pozostałą część skarg sąd oddalił. Oba orzeczenia nie są prawomocne.

pkur

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej