X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Sankcje wobec Libii. Jest decyzja Rady Bezpieczeństwa ONZ

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 04:51
Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła projekt rezolucji, przedłużający sankcje wobec Libii. Za rezolucją opowiedzieli się wszyscy członkowie RB, oprócz Rosji, która wstrzymała się od głosu.
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ
Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZFoto: PAP/EPA/JASON SZENES

Dokument podtrzymuje do 30 kwietnia 2021 roku m.in. postanowienia, wymierzone przeciw nielegalnemu wywozowi produktów naftowych z Libii, a pośród nich ropy naftowej i rafinowanych produktów naftowych. Kontynuowane będą morskie inspekcje wyznaczonych statków przez państwa członkowskie.

Rozmowy w Moskwie PAP 1200.jpg
Konflikt w Libii. Ekspert: ścieranie się interesów biznesowo-wojskowych

Rada wezwała również do pełnego przestrzegania przez państwa członkowskie embarga na broń, zwracając się do wszystkich, by nie interweniowały w konflikcie ani nie podejmowały działań zwiększających napięcie.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Co przyniosła konferencja pokojowa w sprawie Libii?

Po głosowaniu przemawiało tylko dwóch członków RB. Stały przedstawiciel Rosji przy Narodach Zjednoczonych Wasilij Niebienzia powiedział, że jego kraj nie mógł poprzeć projektu dokumentu, który przygotowała Wielka Brytania i Niemcy. Uzasadnił to nienależytym uwzględnieniem w rezolucji rosyjskich sugestii.

Rosyjskie "nie" dla rezolucji

- Współsponsorzy dołączyli w rezolucji postanowienia, dotyczące nielegalnego importu produktów naftowych do Libii. Pragniemy podkreślić, że negatywny wpływ importu produktów naftowych na libijską gospodarkę nie jest tak oczywisty. Teraz, z powodu spadku własnych zdolności rafinacyjnych, Libia importuje około trzy czwarte całkowitej ilości produktów naftowych – zwrócił uwagę rosyjski dyplomata.

Jak dodał, w wyniku działań grup zbrojnych ogromna część produktów naftowych trafia na krajowy czarny rynek i za granicę. - Nie można zatem ignorować potrzeb Libijczyków, mieszkających we wschodniej części kraju, do których dostawy produktów naftowych nie docierają - ocenił.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Dr Agnieszka Bryc: Europa od września próbuje rozwiązać problem Libii. Z wątpliwym sukcesem

- Chcielibyśmy powtórzyć, że bogactwa naturalne Libii powinny być wykorzystywane z korzyścią dla jej ludności i nie powinny służyć interesom państw trzecich. Wszystkie problemy związane z kontrolą infrastruktury naftowej i transakcjami eksportowymi powinny być rozwiązywane przez samych Libijczyków - argumentował Niebienzia.

czaputowicz 663 free.jpg
Szef MSZ: UE będzie monitorować sytuację w Libii, wysłanie wojsk nie jest przesądzone

"Środek do celu, nie cel"

Wu Haitao, zastępca stałego przedstawiciela Chin, które najczęściej podzielają stanowisko Rosji, tym razem odstąpił od tej zasady. Poparł on rezolucję Rady Bezpieczeństwa. W swym wystąpieniu przypomniał, że Libia zmaga się z wieloma wyzwaniami. Zaliczył do nich m.in. problemy związane z bezpieczeństwem, terroryzmem oraz migracją.

- Społeczność międzynarodowa powinna szanować libijską suwerenność, niepodległość i integralność terytorialną oraz wspierać wzmocnienie procesu politycznego, wynegocjowanego przez ONZ, a utrzymywanego przez Libię - postulował dyplomata.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wojna domowa w Libii. Jest nadzieja na rozmowy pokojowe

Wezwał do dalszego ścisłego wdrażania embarga na broń i powstrzymania się od działań, które mogłyby zaostrzyć konflikt. - Sankcje nie są jednak celem, ale środkiem, który powinien zawsze służyć porozumieniu i rozstrzygnięciu istotnych spraw - przekonywał, apelując do RB o przekazanie pozytywnych sygnałów, sprzyjających rozwiązaniom politycznym.

mbl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zawieszenie broni w Libii. Premier as-Sarradż: odrzućcie niezgodę

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2020 08:33
Szef libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz as-Sarradż i jego rywal, generał Chalifa Haftar spodziewani są w Moskwie, gdzie podpiszą porozumienie ws. warunków zawieszenia broni, które weszło w życie w niedzielę - poinformował przedstawiciel władz w Trypolisie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kryzys w Libii: generał Haftar opuścił Moskwę bez uzgodnienia rozejmu

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2020 11:36
Przywódca walczącej z władzami w Trypolisie Libijskiej Armii Narodowej (ANL), gen. Chalifa Haftar opuścił Moskwę, gdzie toczył rozmowy o zawieszeniu broni w Libii, bez podpisania porozumienia o rozejmie - podała rosyjska agencja RIA Nowosti. W nocy z poniedziałku na wtorek ANL ogłosiła, że jest "gotowa i pełna determinacji, by osiągnąć zwycięstwo" w konflikcie wewnętrznym w Libii.
rozwiń zwiń