Rzadko spotykana zgodność europosłów. Rezolucja ws. ochrony zwierząt domowych
Europarlamentarzyści chcą położyć kres nielegalnemu handlowi zwierzętami domowymi. PE przyjął rezolucję, w której domaga się m.in. wprowadzenia obowiązkowego unijnego systemu identyfikacji kotów i psów. Tylko 3 eurodeputowanych głosowało przeciw, 607 poparło inicjatywę.
2020-02-13, 00:02
- Chcemy położyć kres nielegalnemu handlowi kotami i psami w całej Europie. Ważnym krokiem w tym kierunku jest stworzenie zgodnych, wzajemnie połączonych ze sobą systemów identyfikacji i rejestracji psów i kotów w bazach danych w państwach członkowskich - oświadczyła w Strasburgu jedna z inicjatorek rezolucji, eurodeputowana Socjalistów i Demokratów (S&D) Sylwia Spurek.
Według szacunków, na które powołuje się PE, każdego miesiąca między krajami UE sprzedaje się 46 tys. psów, z których większość nie jest zarejestrowana. Hodowcy komercyjni nadużywają unijnych przepisów dotyczących niehandlowego przewozu, czyli zwierząt podróżujących z właścicielem.
Powiązany Artykuł
20 mld euro rocznie mniej? Europosłowie: domknięcie budżetu UE będzie wyzwaniem
Nielegalna sprzedaż
PE zauważył, że coraz więcej zwierząt domowych jest nielegalnie sprzedawanych między państwami członkowskim, często przez zorganizowane grupy przestępcze. Dzieje się to niejednokrotnie bez kontroli i z wykorzystaniem sfałszowanych dokumentów.
>>>[CZYTAJ RÓWNIEŻ] "Świata pogląd". Skomplikowane negocjacje o budżecie UE na lata 2021-2027
REKLAMA
Wiele ogłoszeń o sprzedaży zwierząt przez internet pochodzi z nielegalnych źródeł, a handlarze wykorzystują fakt, że na poziomie UE nie ma wspólnych przepisów dotyczących hodowli zwierząt domowych. Różnice w normach stosowanych przez hodowców spowodowały duże różnice w cenach czworonogów.
Apel eurodeputowanych
W niewiążącej prawnie rezolucji eurodeputowani wezwali do wprowadzania obowiązkowego unijnego systemu rejestracji kotów i psów. Chcą też ustanowienia unijnej definicji komercyjnych obiektów hodowlanych na dużą skalę, w których odbywa się masowa hodowla, na przykład szczeniąt. PE domaga się też lepszego egzekwowania prawa i ostrzejszych sankcji za łamanie przepisów. Eurodeputowani apelują też o adoptowanie, a nie kupowanie zwierząt domowych.
Większość państw członkowskich stosuje już pewne wymogi dotyczące identyfikacji i rejestracji psów i kotów, jednak nie są one zharmonizowane, co ogranicza możliwości identyfikowania czworonogów w UE.
msze
REKLAMA
REKLAMA