20 mld euro rocznie mniej? Europosłowie: domknięcie budżetu UE będzie wyzwaniem
W Parlamencie Europejskim w Strasburgu dyskutowano na temat wieloletnich ram finansowych na lata 2021-2027. Przedstawiciele Komisji Europejskiej i największych grup politycznych mówili, że wspólnota europejska nie powinna dokonywać cięć w najważniejszych programach unijnych.
2020-02-12, 16:02
Posłuchaj
Dla Polski szczególnie istotne jest zachowanie kształtu polityki spójności - powiedziała europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Jadwiga Wiśniewska.
Powiązany Artykuł
- Dyskutujemy nad priorytetami, jeśli chodzi o nowy budżet. Będziemy rozważać przede wszystkim, żeby było jak największe wsparcie dla polityki spójności. Dziś jeszcze jest zbyt wcześnie, aby mówić o szczegółach, ale z całą pewnością będziemy zabiegać o to, żeby te regulacje nie powodowały pogłębienia dysproporcji rozwojowych między państwami członkowskimi - mówiła Jadwiga Wiśniewska.
Brexit wpłynie na budżet
Według europosłów, domknięcie budżetu unijnego będzie sporym wyzwaniem. Unia straciła w związku z brexitem jednego z najważniejszych płatników, czyli Wielką Brytanię. Do tego dochodzą nowe wyzwania, takie jak cyberzagrożenia i obrona granic zewnętrznych.
Powiązany Artykuł
Szacuje się, że unijna "luka budżetowa" wyniesie ponad 20 miliardów euro rocznie. Europoseł Platformy Obywatelskiej Jan Olbrycht mówi, że są dwa sposoby na jej załatanie.
REKLAMA
- Jeśli rządy będą chciały utrzymać, tak jak proponuje parlament, dzisiejszy poziom polityki spójności albo polityki rolnej, ale również nowych polityk, to rządy będą musiały się zgodzić albo na zwiększenie składki, albo na dochody własne. I tego właśnie oczekuje parlament - powiedział Jan Olbrycht.
Wieloletnim ramom finansowym również będzie poświęcone spotkanie przywódców państw unijnych w lutym.
pkur
REKLAMA