more_horiz
Wiadomości

Poseł PSL: debatę publiczną trzeba prowadzić w sposób należyty, używając języka parlamentarnego

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2020 14:40
- Jesteśmy Polakami i musimy mieć szacunek do autorytetów, ale także dla osób, które nas w danym momencie reprezentują w Sejmie czy Senacie. Zostały przecież wybrane w demokratycznych wyborach - mówił w Polskim Radiu 24 Jarosław Rzepa z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Audio
  • Jarosław Rzepa: Musimy mieć szacunek do autorytetów, ale i dla osób, które nas w danym momencie reprezentują. Zostały przecież wybrane w demokratycznych wyborach. (Temat Dnia / Gość PR24)
Jarosław Rzepa
Jarosław RzepaFoto: PR24/AK

- Chciałbym, aby kampania wyborcza była kulturalna; proszę o to, by nie było takich sytuacji jak w Pucku, czy jakie niestety miały miejsce w polskim Sejmie, żeby nie było obrażających gestów ani słów - oświadczył prezydent Andrzej Duda.

W środę zaprezentowany został skład sztabu wyborczego ubiegającego się o reelekcję prezydenta.

- Jest jedna moja wielka prośba - do mojego sztabu, do młodzieży, ale także do wszystkich moich rodaków. Tak jak mówiłem, chciałbym by to była kampania kulturalna, by to była kampania z szacunkiem do kontrkandydata, do wyborców, do zwolenników każdego z kandydatów w tych wyborach. To jest dla mnie niezwykle istotne - mówił Andrzej Duda podczas spotkania w siedzibie jego sztabu. - Proszę o to, by nie było takich sytuacji jak w Pucku, czy takich sytuacji, jakie niestety miały miejsce ostatnio w polskim Sejmie, żeby nie było obrażających gestów, obscenicznych, by nie było obrażających słów, by nie było obrażających zachowań - podkreślił prezydent.

Zaznaczył, że jest to coś, co w polskiej polityce nigdy nie powinno mieć miejsca. Wyraził nadzieję, że w tej kampanii wszyscy pokażą, że w polskiej polityce nie ma miejsca na takie działania i że można ją prowadzić inaczej. 

"Mam nadzieję, że koledzy z PO wyciągną wnioski"

Do próśb o merytoryczną kampanii wyborczej odniósł się w PR24 Jarosław Rzepa. - Zgadzam się ze słowami prezydenta Andrzeja Dudy. Nasz prezes Władysław Kosiniak-Kamysz od dawna mówi, żeby tę debatę publiczną prowadzić w sposób należyty, używając języka parlamentarnego (...) - przypomniał poseł PSL.

Czytaj także:

PAP Andrzej Duda Puck 1200.jpg
Zbydlęcenie debaty publicznej". Adam Buła o prowokacjach w Pucku i Wejherowie

Gość PR24 był pytany o słowa Borysa Budki, który po wydarzeniach w Pucku powiedział: "Nie wymagajmy, żeby z jednej strony ludzie byli poniewierani i żeby nie mogli wyrazić swojego sprzeciwu. Sprzeciwiam się tylko wulgaryzmom, bo nikogo nie powinno się obrażać" i dodał: "Nie mam szacunku dla prezydenta, który łamie konstytucję".

- Jeżeli my w Polsce nie będziemy szanowali premiera i prezydenta, to nie będziemy też mogli kiedykolwiek oczekiwać tego szacunku, gdy tego czy innego zastąpi inny polityk - stwierdził  Jarosław Rzepa. - Musimy dawać dobry przykład. Jako Polacy musimy mieć szacunek do autorytetów, ale i dla osób, które nas w danym momencie reprezentują. Zostały przecież wybrane w demokratycznych wyborach - tłumaczył.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] <<< Wszczęto śledztwo ws. obrażania prezydenta Andrzeja Dudy w Pucku

Parlamentarzysta podkreślał, że politykiem, któremu zależy na wysokiej jakości debaty publicznej jest szef PSL, kandydat na prezydenta Władysław Kosiniak-Kamysz. Przypomniał, że jako pierwszy zdecydowanie potępił okrzyki, które pod adresem prezydenta Andrzeja Dudy były wykrzykiwane w Pucku. Prowadzący audycję Antoni Trzmiel zastanawiał się jednak, jak zachowa się ostatecznie Platforma Obywatelska.

- Mam nadzieję, że koledzy z PO wyciągną wnioski i ta kampania będzie prowadzona przy zachowaniu standardów i granic, których nigdy nie powinniśmy przekraczać, bo jest to bardzo niedobre dla debaty publicznej - powiedział poseł  Jarosław Rzepa. - Wolałbym, żeby ten apel nie poszedł w próżnię, bo to zaogniałoby kolejny raz podział, który obserwujemy w polskim społeczeństwie. A z historii wiemy, że to się nigdy dobrze nie kończyło - zakończył.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Temat Dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Jarosław Rzepa

Data emisji: 19.02.2020

Godzina emisji: 13:09

PR24/tb

Zobacz także

Zobacz także