X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Izba Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB otwarta. Prezydent skierował specjalne przesłanie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2020 13:18
"Pamięć i prawda historyczna są fundamentem tożsamości narodu i przyczyniają się do budowania Polski wolnej, niepodległej i suwerennej" - podkreślił prezydent Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu, które skierował w związku z obchodzonym 1 marca Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przesłanie odczytano z okazji otwarcia Izby Pamięci w budynku po dawnej katowni NKWD i UB.
Ściana jednego z pomieszczeń Izby Pamięci Strzelecka 8 w Warszawie
Ściana jednego z pomieszczeń Izby Pamięci "Strzelecka 8" w WarszawieFoto: ipn.gov.pl

EN_strzelecka-1200.jpg
"Niezwykły fragment polskiej historii". Placówka edukacyjna w dawnej katowni NKWD i UB

"Obchodząc już po raz 10. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jako święto państwowe, ustanowione z inicjatywy prezydenta prof. Lecha Kaczyńskiego, w szczególnym czasie narodowych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej, w 100-lecie zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie 1920 r., w hołdzie bohaterom podziemia antykomunistycznego, z najwyższym uznaniem i wdzięcznością dla wszystkich, dzięki którym niezłomni uczestnicy »drugiej konspiracji« towarzyszą nam, współczesnym, w naszej codzienności, jako symbole żywej tradycji i dziedzictwa ważnego dla nas, Polaków, z podziękowaniem dla organizatora i opiekuna miejsca pamięci »Strzelecka 8« na warszawskiej Pradze - Instytutowi Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu za upamiętnienie tych, którzy poświęcili życie w służbie ojczyźnie i narodowi, w przekonaniu, że pamięć i prawda historyczna są fundamentem tożsamości naszego narodu i przyczyniają się do budowania ducha i siły Polski wolnej, niepodległej i suwerennej - cześć i chwała bohaterom, wieczna pamięć poległym za Niepodległą" - brzmi przesłanie prezydenta, które - podczas uroczystego otwarcia Izby Pamięci IPN - odczytał minister Wojciech Kolarski.

Skala komunistycznych represji

Izba Pamięci "Strzelecka 8", która będzie dostępna dla zwiedzających od 1 marca, mieści się w dawnej katowni NKWD i UB na warszawskiej Pradze. To m.in. zaadaptowane piwnice budynku przy ul. Strzeleckiej 8, gdzie więziono, brutalnie przesłuchiwano i mordowano żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego. W latach 1944-45 mieściła się tam Kwatera Główna NKWD w Polsce, a w latach 1945-48 areszt Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

Jedynka Jarosław Szarek 1200.jpg
Izba Pamięci w dawnej katowni NKWD i UB. Prezes IPN: to miejsce przemówi o historii Polski

W otwarciu nowej placówki edukacyjnej Instytutu Pamięci Narodowej, które odbyło się w piątek, wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentu, IPN, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także instytucji i organizacji zajmujących się historią oraz upamiętnianiem wydarzeń z dziejów Polski.

W nowej Izbie Pamięci historycy Instytutu przedstawiają m.in. skalę komunistycznych represji. Goście tej placówki edukacyjnej przy jej wejściu dowiedzą się np., że w latach 1944-54 komunistyczne represje spowodowały śmierć ok. 50 tys. ludzi.

mid-20207201.jpg
IPN publikuje wspomnienia deportowanej do Rosji Polki

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Przerażający symbol Holokaustu, miejsce ciemności". Prezes IPN o KL Auschwitz-Birkenau

"Około 250 000 zostało skazanych z powodów politycznych, a przez areszty, więzienia i obozy pracy podległe Ministerstwu Bezpieczeństwa Publicznego przeszło ponad 1 100 000 obywateli polskich. Znaczny udział w tych represjach miał Wojewódzki Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Warszawie. W trakcie dziesięciu lat działalności aresztował 17 000 osób, w tym 6084 za udział w konspiracji niepodległościowej, 3859 za współpracę z organizacjami antykomunistycznymi" - głosi wstęp do ekspozycji "Czerwona mapa Warszawy".

Urzędował tam Iwan Sierow

Budynek przy ul. Strzeleckiej 8 powstał w drugiej połowie lat 30. XX w.

"Do 1939 r. nikt w nim jednak nie mieszkał. W czasie drugiej wojny światowej zasiedlili go częściowo tzw. dzicy lokatorzy, których usunęli Sowieci po zdobyciu Pragi we wrześniu 1944 r. Późną jesienią 1944 r. obiekt ten stał się kwaterą główną NKWD na obszarze Polski lubelskiej" - podali historycy Instytutu, przypominając też, że w tym budynku urzędował Iwan Sierow - generał NKWD, a od 1954 r. szef KGB, który w czasie wojny był współodpowiedzialny m.in. za zbrodnię katyńską i rozbicie Polskiego Państwa Podziemnego.

bb

Czytaj także

Adam Lewandowski: "wyzwolenie" przez Armię Czerwoną oznaczało kolejną okupację Polski

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2019 16:29
- Słowa okazywaniu wdzięczności Armii Czerwonej są oburzające dla Polski, ale żołnierzom Armii Czerwonej, którzy nie byli zaangażowani politycznie musimy zapewnić godny pochówek. - powiedział w Polskim Radiu 24 Adam Lewandowski, rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prowokacja wobec ks. Popiełuszki. Sąd Apelacyjny w Warszawie wydał orzeczenie

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2020 14:40
Warszawski sąd apelacyjny utrzymał w mocy postanowienie o umorzeniu postępowania ws. prowokacji wobec ks. Jerzego Popiełuszki na ul. Chłodnej w 1983 r. Zażalenie na umorzenie tego postępowania w niższej instancji złożył do sądu apelacyjnego prokurator IPN.
rozwiń zwiń