more_horiz
Wiadomości

Premier: kraje V4 stosują najlepsze praktyki walki z rozprzestrzenianiem się koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2020 11:24
Szef polskiego rządu spotkał się w Pradze z premierami Czech, Węgier i Słowacji. Rozmawiał z nimi między innymi o sytuacji związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Europie. Mateusz Morawiecki powiedział, że politycy podzielili się doświadczeniami w tej sprawie.
Audio
Premier Mateusz Morawiecki (drugi z lewej), premier Słowacji Peter Pellegrini (z lewej), premier Republiki Czeskiej Andrej Babis (drugi z prawej) oraz premier Węgier Viktor Orban (z prawej)
Premier Mateusz Morawiecki (drugi z lewej), premier Słowacji Peter Pellegrini (z lewej), premier Republiki Czeskiej Andrej Babis (drugi z prawej) oraz premier Węgier Viktor Orban (z prawej)Foto: PAP/Leszek Szymański
  • Z inicjatywy Polski odbyło się spotkanie premierów krajów V4, poświęcone obecnej sytuacji w Europie, m.in. rozprzestrzenianiu się koronawirusa, migracji oraz budżetowi UE
  • Premier przyznał, że w sprawie koronawirusa mamy najlepsze procedury oraz stwierdził, że zastosowano je modelowo
  • Mateusz Morawiecki zadeklarował także "gotowość przekazania pomocy materialnej, a także w postaci naszej straży granicznej, która może dopomóc w strzeżeniu granic zewnętrznych UE, szczególnie na granicy Grecji z Turcją, bo z tamtego kierunku płynie zagrożenie"

Od oficjalnego powitania przez premiera Czech Andreja Babisza w środę w Pradze rozpoczęło się nadzwyczajne spotkanie szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej, poświęcone m.in. rozprzestrzenianiu się koronawirusa w Europie. Polskę podczas szczytu reprezentuje premier Mateusz Morawiecki.

Lukasz-Szumowski-pap-1200.jpg
Minister zdrowia: potwierdzono obecność koronawirusa w Polsce

Na konferencji prasowej z premierami państw Grupy Wyszehradzkiej, szef polskiego rządu poinformował, że rozmawiał telefonicznie z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem, który - jak przekazał premier - jest świadomy ryzyka związanego z koronawirusem, nie tylko z punktu widzenia zdrowia publicznego, ale także dla wzrostu gospodarczego.

- Rozmawiałem z panem przewodniczącym, rozmawiałem również z Andrejem Plenkoviciem, premierem Chorwacji - Chorwacja pełni funkcję prezydencji w Radzie Europejskiej - o tym, w jaki sposób stymulować gospodarkę do rozwoju tak, żeby wpływ koronawirusa na wzrost gospodarczy był minimalny - oświadczył.

Premier ocenił również, że kraje Grupy Wyszehradzkiej stosują najlepsze praktyki zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa..

Jak zapobiegać zakażeniu?

- Wiadomo, że w Polsce zarejestrowaliśmy pierwszy przypadek pacjenta z koronawirusem. Chcemy się wymieniać rożnymi doświadczeniami - mówił szef polskiego rządu.

Jak podkreślił, bardzo ważna jest współpraca na forum UE. - Dlatego zaproponowaliśmy spotkanie również w formacie ministrów zdrowia. Takie spotkanie odbędzie się w piątek. Na tym spotkaniu będą dyskutowane kwestie związane z dostawami leków, sprzętu, pewnym uniezależnieniem się od niektórych dostawców, bo widać, że gdy świat jest globalną wioską, to niesie to bardzo wiele nowych szans, ale też pewne ryzyka i zagrożenia - mówił Morawiecki.

"Polska gotowa pomóc w strzeżeniu granic zewnętrznych UE"

Mateusz Morawiecki po spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej w Pradze podkreślił, że w związku z obecną sytuacją na południowej granicy UE podobnym językiem o temacie migracji, jakim wcześniej mówiła V4, mówi dziś m.in. Grecja, "a kraje południa zdają sobie sprawę z tego, że trzeba strzec naszych granic zewnętrznych".

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Resort zdrowia radzi, jak zapobiegać zakażeniu koronawirusem. Zobacz wytyczne

- To jest to, co zawsze mówiliśmy, co zawsze podkreślaliśmy - by strzec granic zewnętrznych tak, by nikt, a zwłaszcza przemytnicy ludzi nie rządzili całym tym procesem - mówił.

- I dlatego Polska deklaruje, że jesteśmy gotowi przekazać pomoc w postaci czy materialnej czy również w postaci naszej straży granicznej, która może dopomóc w strzeżeniu granic zewnętrznych UE - w tym przypadku chodzi o granicę Grecji z Turcją, bo z tamtego kierunku płynie zagrożenie - dodał szef polskiego rządu.

gis_1200.jpg
GIS o pierwszym przypadku koronawirusa w Polsce: procedury zadziałały

Pierwszy przypadek w Polsce

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w Wuhanie w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano - oprócz Chin - w ponad 60 krajach, m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii, a także we Włoszech, Niemczech, Francji, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Danii, Norwegii, Szwecji, Austrii, Grecji, Białorusi, Litwie, Estonii, Czechach i Rumunii.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował w środę rano, że w nocy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Dodał, że pacjent jest hospitalizowany w szpitalu w Zielonej Górze.

Z danych przekazanych przez GIS wynika, że od 31 grudnia 2019 r. na świecie odnotowano ponad 89 tys. potwierdzonych przypadków COVID-19, w tym ponad 3 tys. zgonów. Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Chinach.

dn

Zobacz także

Zobacz także