Tańsze bilety kolejowe? Jest nowa propozycja prezydenta
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział w Telewizji Trwam i na antenie Radia Maryja, że będzie dążył do likwidacji podatku VAT od biletów kolejowych. Jak podkreślił prezydent, głównymi beneficjentami obniżki cen biletów mają być osoby dojeżdżające pociągami do pracy.
2020-03-06, 09:30
Posłuchaj
- Prezydent w TV Trwam: podatki są umiarkowane, będziemy je obniżać tam, gdzie się da
- Andrzej Duda: zaproponuje zniesienie VAT-u od biletów, koszt dojazdów do pracy to poważne obciążenie domowych budżetów
- Prezydent: mam tej kwestii poparcie ministra infrastruktury
Prezydent mówił, że uważa, iż podatki w Polsce są umiarkowane. - I gdzie się da, będziemy się starali je obniżać - zadeklarował.
- Ja będę proponował też, żeby zlikwidowano VAT do biletów, po to, żeby obniżyć ceny biletów zwłaszcza dla tych ludzi, którzy dojeżdżają do pracy, bo myślę, że to jest ważne i że to jest znacząca czasem pozycja w budżetach domowych te dojazdy. Więc, żeby przynajmniej do biletów kolejowych - teraz rozwijamy te koleje, budujemy te połączenia właśnie specjalnie po to, żeby stworzyć ludziom lepsze możliwości zawodowe, komunikacyjne, dojeżdżania do pracy, żeby ten VAT zlikwidować - powiedział prezydent.
Andrzej Duda dodał, że inicjatywę likwidacji podatku VAT od biletów kolejowych popiera minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Andrzej Duda dodał, że liczy na przychylność premiera Mateusza Morawieckiego, ministra finansów Tadeusza Kościńskiego oraz pozostałych członków Rady Ministrów.
Kolej z plusem
Wczoraj na stacji kolejowej w Końskich w województwie świętokrzyskim prezydent podpisał nowelizację ustawy o transporcie kolejowym. Nowe przepisy są podstawą programu Kolej Plus, którego celem ma być przywracanie połączeń kolejowych w kraju. Rząd przeznaczył na realizację tego programu ponad pięć i pół miliarda złotych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![PKP kolej pociąg 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/cb0b1416-7d5f-4ad1-95d8-670b6ce39573.jpg)
Program Kolej Plus przeciwko wykluczeniu komunikacyjnemu. Sprawdź, co się zmieni
Głównym beneficjentem programu Kolej Plus są samorządy, które mogą się starać o rządową dotację przeznaczoną na przywracanie regionalnych połączeń kolejowych. Samorządy mogą składać wnioski o inwestycje torowe, o zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów, bądź ich przywrócenie na istniejących trasach, a także o ochronę przed likwidacją połączeń.
Najważniejsze mają być jednak zadania inwestycyjne, czyli budowa nowych szlaków. Umożliwi to włączenie średniej wielkości miejscowości do ogólnopolskiej sieci kolejowej i połączenie ich z miastami wojewódzkimi, a co za tym idzie - ułatwienie w podróżowaniu oraz lepsze warunki prowadzenia działalności gospodarczej. Samorządy, by włączyć się do programu, muszą posiadać wkład własny. W myśl ustawy mogą to być zarówno kredyty, jak i obligacje.
Autorzy przepisów podkreślają, że kolej jest najbardziej ekologicznym środkiem transportu, co ma duże znaczenie w walce z ociepleniem klimatu.
REKLAMA
PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, TV Trwam, md
REKLAMA