Koronawirus w Europie. Prof. Ryba: UE zaczyna mówić Orbanem i Kaczyńskim
- Do niedawna był w Unii Europejskiej projekt skończenia z państwami narodowymi poprzez wpuszczenie ogromnej masy imigrantów. Obecnie stanowisko unijnych polityków ulega zmianie i nie widzą w tym sprzeczności - powiedział prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. - Obserwujemy renesans państwa narodowego - dodał.
2020-03-18, 13:10
Posłuchaj
W Europie trwa dramatyczna walka z pandemią koronawirusa. Najtrudniejsza sytuacja panuje we Włoszech, które mają żal do rządzących Unią Europejską, że nie wspierają wystarczająco jednego z państw członkowskich. Jak zauważył prof. Mieczysław Ryba, na tym tle widać, że realną siłą będą poszczególne państwa narodowe, a nie jedno tzw. państwo europejskie.
Powiązany Artykuł
Wybory we Francji w cieniu koronawirusa. Olivier Bault: chaotyczna reakcja władz
- Będzie zmieniało się stanowisko w stosunku do państw narodowych. Jeszcze niedawno uważano, że kapitał nie ma narodowości. Nagle okazało się, że w sytuacji zagrożenia wygląda to nieco inaczej. (...) Zejdźmy z kosmopolitycznych kwestii i przejdźmy na patriotyzm gospodarczy, który jest fundamentem naszej przyszłości w sensie gospodarowania wewnętrznego, jak i pozycji na arenie międzynarodowej - wskazał.
Radykalna zmiana stanowiska Unii
Rozmówca Polskiego Radia 24 zwrócił uwagę, że do niedawna był w Unii Europejskiej projekt skończenia z państwami narodowymi poprzez wpuszczenie ogromnej masy imigrantów. W tej chwili UE "mówi Viktorem Orbanem i Jarosławem Kaczyńskim z 2015 roku".
- Nie widzi w tym sprzeczności z poprzednim stanowiskiem. (…) Obserwujemy renesans państwa narodowego jako takiego, które jest nabudowane na realnej wspólnocie. W Europie prawdziwą relacją społeczną są właśnie narody - zaznaczył prof. Ryba.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Koronawirus w Hiszpanii. Higinio Jesus Paterna: stracono cenny czas
"Nie wszystko wróci w stare koleiny"
Politolog podkreślił, że w związku z sytuacją związaną z koronawirusem dojdzie również do przemodelowania pewnych relacji społecznych i życia codziennego wielu ludzi. Przyznał, że wcale nie musimy szybko wrócić do starego sposobu funkcjonowania.
- Jeśli dobrze wykorzystamy obecną sytuację, to możemy wyjść wzmocnieni z tej próby. Być może nadejdzie jakieś odrodzenie, refleksja dotycząca życia. Ważne, by nasze dyskusje nie były spłycone jedynie do kwestii, kto zyskał, kto stracił, który sklep jest pełny, a który pusty. (…) Wszystko zmienia się na naszych oczach. Jesteśmy jeszcze w szoku, bo w ciągu ledwie kilku dni życie zmieniło się radykalnie. Tak jak żyliśmy, pewnie nie będziemy już żyli. Nie wszystko wróci w stare koleiny - stwierdził.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Rachoń
Gość: prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego
Data emisji: 18.03.2020
Godzina emisji: 09.30
Polskie Radio 24/db
REKLAMA
Polecane
REKLAMA