Odmowa relokacji uchodźców przez Polskę, Czechy i Węgry. W czwartek wyrok TSUE

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w czwartek wyda wyrok w sprawie tego, czy Polska, Czechy i Węgry złamały unijne prawo, odmawiając przyjmowania uchodźców - poinformowały służby prasowe TSUE.

2020-04-01, 20:58

Odmowa relokacji uchodźców przez Polskę, Czechy i Węgry. W czwartek wyrok TSUE
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/Fishman64

Rzecznik generalny Trybunału w Luksemburgu Eleanor Sharpston uznała w wydanej w październiku 2019 r. opinii, że kraje te naruszyły prawo UE, odmawiając przyjmowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w ramach relokacji.

Powiązany Artykuł

Migranci-Turcja-pap-1200.jpg
Unia Europejska gotowa przekazać Turcji finansowe wsparcie

Relokacja 160 tys. osób

Źródła sporu sięgają 2015 r., gdy w odpowiedzi na kryzys migracyjny Rada UE przyjęła dwie decyzje, które miały wesprzeć Włochy i Grecję w radzeniu sobie z masowym napływem migrantów. Chodziło o relokację z tych państw najpierw 40 tys., a potem 120 tys. osób ubiegających się o ochronę międzynarodową.

Słowacja i Węgry zaskarżyły te decyzje do TSUE, ale przegrały, a sędziowie z Luksemburga orzekli, że mechanizm relokacji pomagał Grecji i Włochom w sprostaniu kryzysowi. W 2017 r. Komisja wniosła przeciw Polsce, Węgrom i Czechom skargi, zarzucając im, że nie wypełniły obowiązku relokacyjnego.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Zgodne ze stanowiskiem Polski". Ministerstwo Sprawiedliwości o orzeczeniu TSUE

REKLAMA

W rzeczywistości rozdzielnik objął znacznie mniejszą liczbę osób niż przewidywano, a sprawy przed Trybunałem uniknęły kraje, które wzięły udział w relokacji tylko symbolicznie, jak np. Słowacja.

Argumenty państw

Polska, Czechy i Węgry argumentowały, że wykonanie decyzji zagrażałoby realizacji przez nie ich obowiązków dotyczących utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa wewnętrznego.

Opinie rzecznika generalnego nie są wiążące dla składu orzekającego TSUE, ale ostateczne wyroki bardzo często są z nimi zbieżne.

bb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej