Polscy lekarze pomagają medykom w Lombardii. "Daliśmy im nadzieję, że nie zostaną sami"

Grupa piętnastu polskich lekarzy rozpoczęła pracę we Włoszech. Polacy z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie oraz z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej są w Lombardii, regionie najbardziej dotkniętym koronawirusem we Włoszech. W mieście Brescia pomagają miejscowym lekarzom walczyć z epidemią.

2020-04-02, 10:00

Polscy lekarze pomagają medykom w Lombardii. "Daliśmy im nadzieję, że nie zostaną sami"
Polscy lekarze pomagają medykom w Lombardii. Foto: Ratownicy PCPM/Twitter

Posłuchaj

Polscy ratownicy pracują w Lombardii. Relacja Wojciecha Cegielskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

nato siedziba bruksela free shutter 1200.jpg
Wideokonferencja ministrów NATO. Tematem będzie walka z koronawirusem

Lekarze przylecieli do Włoch dwa dni temu i pracują w szpitalu polowym w Brescii. Jeden z nich, Michał Madeyski z PCPM, mówi Polskiemu Radiu, że dziennie do placówki przyjmowanych jest ponad dwustu pacjentów. Są to wyłącznie osoby, które potrzebują intensywnej opieki.

- Nie jest przyjmowany do szpitala każdy chory, tylko ci pacjenci, którzy wymagają realnej pomocy w postaci respiratorów, czyli wspomagania oddechu. Osoby, które nie wymagają wspomagania oddechu, przechodzą chorobę w domu, korzystając z opieki ambulatoryjnej, z opieki lekarzy rodzinnych, którzy przyjeżdżają do tych chorych specjalnie przygotowani - dodaje polski lekarz.

REKLAMA

"Mam wrażenie, że wlaliśmy w ich serca nadzieję"

Michał Madeyski relacjonuje, że reakcja włoskich medyków na polską pomoc była bardzo dobra. - Mam wrażenie, patrząc na to, jak zachowywali się dzisiaj w rozmowie z nami koledzy i koleżanki ze szpitala, że wlaliśmy chyba w ich serca pewną nadzieję na to, że nie są sami, że jest nadzieja, żeby z tym wirusem wygrać i żeby wszystko dookoła wróciło do normalności - dodaje.

15-osobowa grupa polskich lekarzy ma zostać w Lombardii jeszcze ponad tydzień. Po powrocie do kraju każdy z uczestników misji przejdzie dwutygodniową kwarantannę.

To właśnie region Lombardii jest teraz epicentrum pandemii w Europie. Ponad 50 procent ofiar śmiertelnych we Włoszech, kraju najbardziej dotkniętym wirusem, pochodzi z tego regionu. W sumie we Włoszech odnotowano prawie 12,5 tysiąca ofiar koronawirusa, a liczba zakażonych to 105 tysięcy. 15 tysięcy osób udało się wyleczyć.

REKLAMA

Na całym świecie liczba ofiar śmiertelnych pandemii to ponad 43 tysiące, a liczba zakażonych to ponad 872 tysiące.

IAR/agkm


Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej

Mapa: Johns Hopkins University


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej