Autobus elektryczny z zewnętrznym magazynem energii. Autosan i PIM otrzymają dofinansowanie na projekt
Konsorcjum z udziałem firmy Autosan i Przemysłowego Instytutu Motoryzacji otrzyma dofinansowanie z NCBR na projekt elektrycznego autobusu z zewnętrznym, wymienianym źródłem energii – poinformowała Polska Grupa Zbrojeniowa, do której należy spółka Autosan.
2020-04-02, 23:00
Konsorcjum, w skład którego wchodzi Autosan sp. z o.o. oraz Sieć Badawcza Łukasiewicz-Przemysłowy Instytut Motoryzacji podpisało umowę z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju na dofinansowanie kwotą ponad 5 mln zł projektu budowy autobusu z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem napędowym. Środki na dofinansowanie pochodzą z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020.
Nowy pomysł na magazyn energii
Projekt autobusu z tylnym, zewnętrznym, elektrycznym układem zasilania przewiduje budowę miejskiego autobusu elektrycznego ze źródłem energii wydzielonym poza pierwotny obrys autobusu.
Poprzez budowę autobusu elektrycznego z zewnętrznym magazynem energii chcemy osiągnąć dwa cele. Po pierwsze, zdecydowane zwiększyć zasięg autobusu, po drugie – obniżyć koszty eksploatacji – powiedział prezes spółki Autosan Eugeniusz Szymonik.
Autobus jak akumulator miejskiej sieci
Nowy autobus ma pomóc miejskim sieciom energetycznym, ponieważ ładowanie magazynu energii w autobusach odbędzie się w godzinach, w których sieci energetyczne dysponują nadmiarem energii elektrycznej.
REKLAMA
Jednocześnie zwiększony zasięg i możliwość wymiany magazynu energii pozwolą na wykorzystanie autobusów elektrycznych nie tylko w przewozach miejskich, ale także lokalnych, regionalnych i krajowych – podkreślił szef Autosana.
W skład konsorcjum wchodzą: Autosan (lider), Łukasiewicz–Instytut Elektrotechniki, Łukasiewicz-Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP, Łukasiewicz–Przemysłowy Instytut Motoryzacji, Enika sp. z o.o. oraz Politechnika Warszawska.
PolskieRadio24/IAR/PAP/sw
REKLAMA