"Potrzeba pakietu, który ożywiłby gospodarkę". Premier w "El Mundo" o reakcji UE na epidemię
- Powolność działania i partykularyzmy państw członkowskich to główne problemy Unii Europejskiej - ocenił premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w piątek w hiszpańskim dzienniku "El Mundo". Wskazał na potrzebę pakietu UE, który ożywiłby gospodarkę po epidemii koronawirusa.
2020-04-17, 04:57
W rozmowie, której tematykę zdominowała epidemia SARS-CoV-2, a także reakcja na nią władz Unii Europejskiej, polski premier podkreślał, że Polska wprowadziła obostrzenia związane z COVID-19 bez czekania na wspólne stanowisko UE i uczyniła tak "w poczuciu troski o bezpieczeństwo wszystkich obywateli", a nie z powodu kalkulacji politycznych.
Powiązany Artykuł
"Nikt nie był przygotowany na pandemię". Szefowa KE przeprasza Włochy za spóźnioną pomoc
- Wiedzieliśmy, że koronawirus stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W takiej sytuacji nie mogliśmy czekać - stwierdził Mateusz Morawiecki. Zaznaczył przy tym, że uważa przyjętą przez polskie władze strategię walki z koronawirusem za właściwą.
"Ten problem musi być rozwiązany"
Zgodnie z szacunkami specjalistów, jeśli polski rząd nie wprowadziłby restrykcji, w Polsce mogłoby dojść do 30-60 tys. dodatkowych zakażeń. - W środę liczba zakażonych sięgała ponad 7,5 tys - zaznaczył szef polskiego rządu.
W ocenie premiera epidemia koronawirusa, podobnie jak wcześniejszy kryzys zadłużenia w strefie euro w 2008 r., uwidoczniła wewnętrzne sprzeczności w grupie państw strefy euro.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Apel o solidarność UE. Rozmowa telefoniczna prezydentów Polski i Gruzji
- Dziś widać wyraźnie, że problem ten nie został rozwiązany. Bardzo ubolewam, że aktualny kryzys znowu uderzył najbardziej w południe Europy. Sytuacja, w której zyski są wspólne, a niektórzy korzystają z funkcjonowania jednolitego rynku nawet bardziej niż inni, zaś straty natomiast dotyczą każdego z osobna, jest politycznie nie do utrzymania i zagraża dziś strefie euro, a w rezultacie także całej Unii Europejskiej - argumentował Mateusz Morawiecki. - Ten problem musi być rozwiązany - dodał.
"Bardzo pomogła nam nasza waluta"
Szef polskiego rządu zapewnił, że Polska, która, podobnie jak inne kraje Europy, odczuje skutki kryzysu wywołanego pandemią SARS-CoV-2, "w obliczu niepewnej przyszłości stara się prowadzić stabilną politykę fiskalną".
- W okresie światowego kryzysu finansowego (2007 r. - red.) i kryzysu zadłużenia w strefie euro (2008 r. - red.), jaki po nim nastąpił, bardzo pomogła nam nasza narodowa waluta. Także dziś korzystamy z zalet wynikających z tego stanu rzeczy. Euro to bardzo silna waluta, ale widać wyraźnie, że jest ona targana sprzecznościami - dodał.
REKLAMA
Wskazując na partykularyzmy oraz powolność działania Unii Europejskiej jako główne źródło jej problemów, Mateusz Morawiecki wyraził też pogląd, że te trudności powinny stać się dziś impulsem do naprawy UE. - Unia Europejska powoli budzi się do działania, ale zarazem jest to potężny obszar gospodarczy. Musimy tę potęgę i związane z tym atuty wykorzystać dla dobra całej wspólnoty - powiedział polski premier.
Powiązany Artykuł
Unijny szczyt ws. budżetu. Szefowa KE: musi być odpowiedzią na "koronakryzys"
Odpowiedź UE na kryzys
W ocenie szefa polskiego rządu w dobie pandemii konieczne jest oparcie architektury bezpieczeństwa państw członkowskich UE na stabilnym fundamencie współpracy transatlantyckiej. Mateusz Morawiecki przyznał, że relacje te bywają trudne. - Często zdarzają nam się nieporozumienia, ale strategiczna wspólnota Europy i USA, a przede wszystkim wspólnota łączących nas wartości, powinna stać zawsze na pierwszym miejscu - dodał. W jego ocenie, istotą integracji europejskiej jest umiejętność krajów UE pokonywać wewnętrzne nieporozumienia.
>>>[POLSKIE RADIO 24] Dr Grzegorz Gil: to nie czas i miejsce na dyskusje o federalnej Europie
Wskazując na konieczność odgrywania w przyszłości przez Polskę i Hiszpanię ważnej roli w Europie, szef polskiego rządu zachęcił władze unijne do większej otwartości na przyszłych członków Unii - szczególnie na Bałkanach, a także do ściślejszej współpracy z Ukrainą i Białorusią.
REKLAMA
Premier powiedział też, że w obliczu największych od czasu II wojny światowej turbulencji finansowych wywołanej epidemią koronawirusa, odpowiedź Unii Europejskiej na ten kryzys powinna być prawdziwie ambitna. W ocenie Mateusza Morawieckiego powinna ona brać pod uwagę solidny pakiet pomocowy, który przyczyni się do ożywienia gospodarczego i ramowe rozwiązania w przyszłym, długofalowym budżecie Unii, czyli w wieloletnich ramach finansowych (WRF).
bb
REKLAMA