Prof. Ryba o projekcie rezolucji PE ws. Polski i Węgier: absurd i manifestacja siły UE
- Skoro Węgry są potępiane za to, że wprowadziły stan wyjątkowy, a Polska za to, że organizuje wybory prezydenckie, a wiec nie wprowadziła stanu wyjątkowego, w czasie którego nie można ich przeprowadzić, to są to sprzeczne tezy i mamy do czynienia z absolutnym bełkotem, trudno się tu doszukać prawdy czy fałszu - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba (KUL).
2020-04-17, 14:25
Posłuchaj
"Parlament Europejski uznaje za całkowicie niezgodne z wartościami europejskimi (...) działania podjęte przez polski rząd, a mianowicie zmianę ordynacji wyborczej wbrew orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego i przepisom przewidzianym w ustawie, by w czasie pandemii przeprowadzić wybory prezydenckie, co może zagrozić życiu obywateli polskich i podważyć koncepcję wolnych, równych, bezpośrednich i tajnych wyborów, o których mowa w Konstytucji RP" - głosi projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego.
Powiązany Artykuł
Koronawirus w Europie. Prof. Ryba: UE zaczyna mówić Orbanem i Kaczyńskim
- Jak stwierdził prof. Mieczysław Ryba, UE chce wejść w obszar polityki polskiej i wpłynąć na bieg wyborów i władze, także w celu ich zmiany. - Skoro polskie władze starają się wchodzić w obszar alternatywnego budowania swojej czy środkowoeuropejskiej siły, to są karcone. Im więcej tego typu ruchów Brukseli w relacji do nas, tym mniej w tym jakiejkolwiek racjonalności, już pomijając słuszność. To manifestacja siły, by zdusić Polskę i wpłynąć na politykę polską, jej władze i te władze zmienić - komentował.
Gość audycji odniósł się także do kwestii wzajemnej pomocy krajów wspólnoty w obliczu pandemii koronawirusa. - Kiedy przychodzi kryzys, naturalne jest, że gospodarka niemiecka, tak gigantycznie się rozwijająca, mająca olbrzymią przewagę finansową nad innymi właśnie dzięki strefie euro, dokona wysiłku, by wszystkim pomóc w takiej sytuacji, tymczasem tu się ujawnia egoizm, jeśli coś proponują, to kredyty - zauważył.
Powiązany Artykuł
- Trzymanie się starych, utartych i niesprawiedliwych kolei prowadzi do sytuacji, która miała miejsce z Wielką Brytanią. To już nie zapowiedzi a fakty potężnego osłabienia wspólnoty, gdy jedna z największych gospodarek światowych jest praktycznie poza tym mechanizmem. Jeżeli ktoś wzywa do naprawy Unii będącej w gigantycznym kryzysie, jest realistą, a jeśli to utopiści będą zwyciężać, to jest potężne zagrożenie rozpadu UE, którą znamy - dodał prof. Mieczysław Ryba.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wybory prezydenckie. PiS złożył projekt zmian w konstytucji
Przewodnicząca Komisji Europejskiej przeprosiła Włochy za spóźnioną pomoc unijnych instytucji w związku z koronawirusem. Ursula von der Leyen mówiła o tym podczas nadzwyczajnej sesji Parlamentu Europejskiego poświęconej pandemii.
***
Audycja: Północ - Południe
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
REKLAMA
Goście: prof. Mieczysław Ryba
Data emisji: 17.04.2020
Godzina emisji: 12.47
PR24/PAP/ka
REKLAMA
REKLAMA