Projekt "Polskie szwalnie", liczne programy pomocowe. Działania prezydenta w czasie epidemii

Podejmuje działania w celu ochrony zdrowia Polaków i jest zaangażowany w prace nad rządowymi programami, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii dla gospodarki. Do tego wychodzi z własnymi inicjatywami, jak np. akcja "Polskie szwalnie". Przypominamy niektóre aktywności prezydenta Andrzeja Dudy, które pomagają w walce z SARS-CoV-2 i jego skutkami. 

2020-04-23, 11:00

Projekt "Polskie szwalnie", liczne programy pomocowe. Działania prezydenta w czasie epidemii

4 marca zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent trafił na oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze. W tym dniu prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w województwie świętokrzyskim. Na wieść o zdiagnozowaniu pierwszego zakażonego pacjenta, prezydent zwrócił się do prezesa PZU, by udostępnił specjalne konsultacje telefoniczne (np. porady lekarzy) dla osób, które podejrzewają, że mogą być zakażone koronawirusem. Prośba spotkała się z natychmiastową reakcją spółki, która uruchomiła infolinię jeszcze tego samego dnia. 

Liczne konsultacje i orędzie, pomoc seniorom

W kolejnych dniach pierwszego tygodnia marca Andrzej Duda odwiedzał poszczególne województwa, gdzie spotykał się z wojewodami, samorządowcami i przedstawicielami lokalnych służb. Rozmowy dotyczyły m.in. stanu przygotowań i zabezpieczeń na ewentualne pojawienie się koronawirusa. Prezydent odwiedzał również szpitale, aby dodać otuchy pracownikom służby zdrowia stawiającym czoła pandemii. W tych dniach przy każdej okazji Andrzej Duda zwracał się z apelami do Polaków o zachowanie ostrożności, zachęcał do pozostawania w domach i częstszego mycia rąk. 

W kolejnym tygodniu mimo trwającej kampanii wyborczej prezydent podjął decyzję o odwołaniu wszystkich spotkań wyborczych. Od tego czasu głównym tematem aktywności Andrzeja Dudy stał się koronawirus. W sprawie SARS-CoV-2 prezydent zwołał kolejno: spotkanie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 10 marca wygłosił orędzie, w którym oświadczył, że polskie władze podejmują konieczne i zdecydowane działania, które mają najskuteczniej chronić Polaków. Prezydent zapewnił, że polskie władze chcą zapobiegać zarażeniom i chronić ludzi. Podkreślił, że jest w stałym kontakcie z premierem, szefem MZ i szefem MSWiA. - Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko, pracują z poświęceniem, by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję - mówił wówczas Andrzej Duda.

Powiązany Artykuł

1200_Duda_TT.jpg
Prezydent zapewnia, że 500+ będzie wypłacane. Zakończyła się sesja Q&A z Andrzejem Dudą na Facebooku

Dwa dni później prezydent spotkał się z przedstawicielami instytucji finansowych. Zwrócił się do nich z prośbą o stworzenie warunków do zawieszenia spłacania kredytów na co najmniej kilka miesięcy. Celem inicjatywy była pomoc osobom i firmom, znajdującym się w trudnej sytuacji w związku z koronawirusem. W tym czasie Andrzej Duda spotkał się także z przedstawicielami organizacji harcerskich, czego efektem było zainicjowanie akcji pomocy seniorom i osobom samotnym, polegającej na robieniu zakupów przez młodych ludzi. 

REKLAMA

Inicjatywa prezydenta - tarcza antykryzysowa

W kolejnym tygodniu prezydent zwołał Radę Gabinetową podczas której omówił z rządem szczegóły pakietu pomocy dla gospodarki łagodzącego skutki pandemii. Po tym spotkaniu z inicjatywy Andrzeja Dudy powstał projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS CoV-2. Celem wspomnianej tarczy była m.in. pomoc przedsiębiorcom i ochrona miejsc pracy. 

- Uznałem, że jest przede wszystkim potrzeba wsparcia tych ludzi ciężko pracujących na co dzień i jako przedsiębiorcy, i jako pracownicy, bo to oni znajdują się dzisiaj w najgorszej sytuacji, co - rzecz jasna - przełoży się w efekcie na całą gospodarkę. W związku z czym, ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo głęboki, bardzo kompleksowy i musi obejmować wszystkie dziedziny życia - tłumaczył wówczas prezydent.  

Andrzej Duda był zaangażowany w przygotowanie wspomnianej tarczy antykryzysowej. W tej sprawie odbył szereg konsultacji, m.in. z prezes ZUS, prezesem BGK czy liderami partii opozycyjnych. Pomysły prezydenta zostały uwzględnione w projekcie. To właśnie z inicjatywy głowy państwa do tarczy wprowadzone zostało np. zwolnienie ze skład ZUS na trzy miesiące dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki zabiegom Andrzeja Dudy w projekcie rozszerzono także wsparcie dla rolników.

- Polscy rolnicy nie tylko ci, którzy prowadzą produkcję rolną tę wielkotowarową, ale także i ci, którzy prowadzą po prostu rodzinne gospodarstwa rolne, często zatrudniając kilku pracowników, aby oni zostali potraktowani tak, jak są potraktowani przedsiębiorcy. To jest bardzo ważne, bo tu też utrzymują się rodziny, tutaj też są pracownicy. I te zasady, które są przygotowywane dla różnych przedsiębiorców i tych samozatrudnionych, czyli tych najmniejszych, mikroprzedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu osób, małych, średnich przedsiębiorców, a także tych wielkich - bo dla każdej kategorii znajdują się w tych propozycjach rozwiązania, żeby one mogły być stosowane także dla rolników - mówił 23 marca prezydent Andrzej Duda. 

REKLAMA

Pakiet ustaw dotyczących tarczy antykryzysowej został podpisany przez prezydenta w najszybszym możliwym terminie, czyli w dniu uchwalenia jej przez parlament. Bez zwłoki Andrzej Duda podpisał również nowelizację tarczy antykryzysowej. Prezydent angażował się także w jej tworzenie. Zaproponował m.in. aby wszyscy przedsiębiorcy zostali na trzy miesiące zwolnieni z płacenia składek ZUS. 

Powiązany Artykuł

bielan-1200.jpg
Adam Bielan: prezydent weźmie udział w debacie wyborczej 6 maja

Inicjatywy prezydenckie wspierające polską gospodarkę

Od początku stanu zagrożenia epidemiologicznego, a następnie stanu epidemii prezydent podejmuje inicjatywy mające na celu wsparcie polskiej gospodarki. Na początku kwietnia Andrzej Duda zainicjował akcję "Kupuj świadomie produkt polski" i zaapelował, do wszystkich, by kupować polskie produkty - Wspiera to rozwój gospodarki, walkę z kryzysem, wspiera też naszych przedsiębiorców - tłumaczył prezydent. Natomiast wczoraj zainicjował projekt "Polskie szwalnie". W jego ramach ponad 200 szwalni zostały zorganizowanych w grupę produkcyjną pod przewodnictwem siedmiu dużych producentów odzieżowych. Ich zadaniem będzie wyprodukowanie kilka milionów sztuk maseczek tygodniowo. 

- Dzisiaj potrzebujemy maseczek dla wszystkich obywateli i cieszę się, że będziemy je wytwarzali w Polsce - mówił prezydent. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wyprodukowane w ramach akcji "Polskie szwalnie" maseczki ochronne w najbliższym czasie pojawią się na rynku i będą w przystępnej cenie. -Będą w takiej cenie, że nie będą stanowiły problemu dla portfela przeciętnej polskiej rodziny - dodał. 

Polacy doceniają postawę prezydenta

Postawa prezydenta znajduje odzwierciedlenie w sondażach poparcia. Andrzej Duda jest na czele rankingów zaufania do polityków. W najnowszym sondażu wyborczym przeprowadzonym przez Social Changes na zlecenie portalu wpolityce.pl, chęć zagłosowania na urzędującego prezydenta wyraziło 59 proc. badanych. Oznacza to, że gdyby wybory odbyły się dziś, to Andrzej Duda wygrałby już w pierwszej turze. Postawa polskiego prezydenta w walce z koronawirusem jest doceniana nie tylko przez jego rodaków.  

REKLAMA

Powiązany Artykuł

1200_Duda_EN.jpg
Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze, pozostali kandydaci daleko w tyle

Na początku kwietnia szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym dwukrotnie podziękował prezydentowi RP za podjęte dotychczas kroki w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Szef WHO wyraził też przekonanie, że pandemię COVID-19 można zatrzymać. I poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o dalsze wsparcie.

"Mam zaszczyt napisać do pana, aby podziękować za wszystkie pana wysiłki na rzecz ograniczenia skali i wpływu pandemii koronawirusa (COVID-19) i poprosić o wsparcie w zakresie katalizowania pilnie potrzebnego, szeroko zakrojonego "ruchu" społecznego w celu powstrzymania tej choroby tak szybko jak możliwe" - czytamy.

MF, PolskieRadio24.pl 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej