X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Projekt "Polskie szwalnie", liczne programy pomocowe. Działania prezydenta w czasie epidemii

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 11:00
Podejmuje działania w celu ochrony zdrowia Polaków i jest zaangażowany w prace nad rządowymi programami, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom pandemii dla gospodarki. Do tego wychodzi z własnymi inicjatywami, jak np. akcja "Polskie szwalnie". Przypominamy niektóre aktywności prezydenta Andrzeja Dudy, które pomagają w walce z SARS-CoV-2 i jego skutkami. 
Prezydent RP Andrzej Duda
Prezydent RP Andrzej Duda Foto: PAP/Paweł Supernak

4 marca zdiagnozowano pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce. Pacjent trafił na oddział zakaźny szpitala w Zielonej Górze. W tym dniu prezydent Andrzej Duda przebywał z wizytą w województwie świętokrzyskim. Na wieść o zdiagnozowaniu pierwszego zakażonego pacjenta, prezydent zwrócił się do prezesa PZU, by udostępnił specjalne konsultacje telefoniczne (np. porady lekarzy) dla osób, które podejrzewają, że mogą być zakażone koronawirusem. Prośba spotkała się z natychmiastową reakcją spółki, która uruchomiła infolinię jeszcze tego samego dnia. 

Liczne konsultacje i orędzie, pomoc seniorom

W kolejnych dniach pierwszego tygodnia marca Andrzej Duda odwiedzał poszczególne województwa, gdzie spotykał się z wojewodami, samorządowcami i przedstawicielami lokalnych służb. Rozmowy dotyczyły m.in. stanu przygotowań i zabezpieczeń na ewentualne pojawienie się koronawirusa. Prezydent odwiedzał również szpitale, aby dodać otuchy pracownikom służby zdrowia stawiającym czoła pandemii. W tych dniach przy każdej okazji Andrzej Duda zwracał się z apelami do Polaków o zachowanie ostrożności, zachęcał do pozostawania w domach i częstszego mycia rąk. 

W kolejnym tygodniu mimo trwającej kampanii wyborczej prezydent podjął decyzję o odwołaniu wszystkich spotkań wyborczych. Od tego czasu głównym tematem aktywności Andrzeja Dudy stał się koronawirus. W sprawie SARS-CoV-2 prezydent zwołał kolejno: spotkanie Biura Bezpieczeństwa Narodowego, posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. 10 marca wygłosił orędzie, w którym oświadczył, że polskie władze podejmują konieczne i zdecydowane działania, które mają najskuteczniej chronić Polaków. Prezydent zapewnił, że polskie władze chcą zapobiegać zarażeniom i chronić ludzi. Podkreślił, że jest w stałym kontakcie z premierem, szefem MZ i szefem MSWiA. - Rząd, administracja rządowa i samorządowa, służby sanitarne, medyczne, policja, straż pożarna, straż graniczna, wojsko, pracują z poświęceniem, by chronić Polaków. Wysoko oceniam działania podejmowane w tej sprawie i bardzo za nie dziękuję - mówił wówczas Andrzej Duda.

1200_Duda_TT.jpg
Prezydent zapewnia, że 500+ będzie wypłacane. Zakończyła się sesja Q&A z Andrzejem Dudą na Facebooku

Dwa dni później prezydent spotkał się z przedstawicielami instytucji finansowych. Zwrócił się do nich z prośbą o stworzenie warunków do zawieszenia spłacania kredytów na co najmniej kilka miesięcy. Celem inicjatywy była pomoc osobom i firmom, znajdującym się w trudnej sytuacji w związku z koronawirusem. W tym czasie Andrzej Duda spotkał się także z przedstawicielami organizacji harcerskich, czego efektem było zainicjowanie akcji pomocy seniorom i osobom samotnym, polegającej na robieniu zakupów przez młodych ludzi. 

Inicjatywa prezydenta - tarcza antykryzysowa

W kolejnym tygodniu prezydent zwołał Radę Gabinetową podczas której omówił z rządem szczegóły pakietu pomocy dla gospodarki łagodzącego skutki pandemii. Po tym spotkaniu z inicjatywy Andrzeja Dudy powstał projekt pod nazwą: Gospodarcza i społeczna tarcza antykryzysowa dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw i pracowników w związku z pandemią wirusa SARS CoV-2. Celem wspomnianej tarczy była m.in. pomoc przedsiębiorcom i ochrona miejsc pracy. 

- Uznałem, że jest przede wszystkim potrzeba wsparcia tych ludzi ciężko pracujących na co dzień i jako przedsiębiorcy, i jako pracownicy, bo to oni znajdują się dzisiaj w najgorszej sytuacji, co - rzecz jasna - przełoży się w efekcie na całą gospodarkę. W związku z czym, ten pakiet musi być bardzo szeroki, bardzo głęboki, bardzo kompleksowy i musi obejmować wszystkie dziedziny życia - tłumaczył wówczas prezydent.  

Andrzej Duda był zaangażowany w przygotowanie wspomnianej tarczy antykryzysowej. W tej sprawie odbył szereg konsultacji, m.in. z prezes ZUS, prezesem BGK czy liderami partii opozycyjnych. Pomysły prezydenta zostały uwzględnione w projekcie. To właśnie z inicjatywy głowy państwa do tarczy wprowadzone zostało np. zwolnienie ze skład ZUS na trzy miesiące dla mikroprzedsiębiorców. Dzięki zabiegom Andrzeja Dudy w projekcie rozszerzono także wsparcie dla rolników.

- Polscy rolnicy nie tylko ci, którzy prowadzą produkcję rolną tę wielkotowarową, ale także i ci, którzy prowadzą po prostu rodzinne gospodarstwa rolne, często zatrudniając kilku pracowników, aby oni zostali potraktowani tak, jak są potraktowani przedsiębiorcy. To jest bardzo ważne, bo tu też utrzymują się rodziny, tutaj też są pracownicy. I te zasady, które są przygotowywane dla różnych przedsiębiorców i tych samozatrudnionych, czyli tych najmniejszych, mikroprzedsiębiorców zatrudniających do dziewięciu osób, małych, średnich przedsiębiorców, a także tych wielkich - bo dla każdej kategorii znajdują się w tych propozycjach rozwiązania, żeby one mogły być stosowane także dla rolników - mówił 23 marca prezydent Andrzej Duda. 

Pakiet ustaw dotyczących tarczy antykryzysowej został podpisany przez prezydenta w najszybszym możliwym terminie, czyli w dniu uchwalenia jej przez parlament. Bez zwłoki Andrzej Duda podpisał również nowelizację tarczy antykryzysowej. Prezydent angażował się także w jej tworzenie. Zaproponował m.in. aby wszyscy przedsiębiorcy zostali na trzy miesiące zwolnieni z płacenia składek ZUS. 

bielan-1200.jpg
Adam Bielan: prezydent weźmie udział w debacie wyborczej 6 maja

Inicjatywy prezydenckie wspierające polską gospodarkę

Od początku stanu zagrożenia epidemiologicznego, a następnie stanu epidemii prezydent podejmuje inicjatywy mające na celu wsparcie polskiej gospodarki. Na początku kwietnia Andrzej Duda zainicjował akcję "Kupuj świadomie produkt polski" i zaapelował, do wszystkich, by kupować polskie produkty - Wspiera to rozwój gospodarki, walkę z kryzysem, wspiera też naszych przedsiębiorców - tłumaczył prezydent. Natomiast wczoraj zainicjował projekt "Polskie szwalnie". W jego ramach ponad 200 szwalni zostały zorganizowanych w grupę produkcyjną pod przewodnictwem siedmiu dużych producentów odzieżowych. Ich zadaniem będzie wyprodukowanie kilka milionów sztuk maseczek tygodniowo. 

- Dzisiaj potrzebujemy maseczek dla wszystkich obywateli i cieszę się, że będziemy je wytwarzali w Polsce - mówił prezydent. Andrzej Duda wyraził nadzieję, że wyprodukowane w ramach akcji "Polskie szwalnie" maseczki ochronne w najbliższym czasie pojawią się na rynku i będą w przystępnej cenie. -Będą w takiej cenie, że nie będą stanowiły problemu dla portfela przeciętnej polskiej rodziny - dodał. 

Polacy doceniają postawę prezydenta

Postawa prezydenta znajduje odzwierciedlenie w sondażach poparcia. Andrzej Duda jest na czele rankingów zaufania do polityków. W najnowszym sondażu wyborczym przeprowadzonym przez Social Changes na zlecenie portalu wpolityce.pl, chęć zagłosowania na urzędującego prezydenta wyraziło 59 proc. badanych. Oznacza to, że gdyby wybory odbyły się dziś, to Andrzej Duda wygrałby już w pierwszej turze. Postawa polskiego prezydenta w walce z koronawirusem jest doceniana nie tylko przez jego rodaków.  

1200_Duda_EN.jpg
Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze, pozostali kandydaci daleko w tyle

Na początku kwietnia szef WHO, Tedros Adhanom Ghebreyesus, napisał list do prezydenta Andrzeja Dudy, w którym dwukrotnie podziękował prezydentowi RP za podjęte dotychczas kroki w celu zwalczania pandemii koronawirusa. Szef WHO wyraził też przekonanie, że pandemię COVID-19 można zatrzymać. I poprosił prezydenta Andrzeja Dudę o dalsze wsparcie.

"Mam zaszczyt napisać do pana, aby podziękować za wszystkie pana wysiłki na rzecz ograniczenia skali i wpływu pandemii koronawirusa (COVID-19) i poprosić o wsparcie w zakresie katalizowania pilnie potrzebnego, szeroko zakrojonego "ruchu" społecznego w celu powstrzymania tej choroby tak szybko jak możliwe" - czytamy.

MF, PolskieRadio24.pl 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prezydent: nie będę organizował dużych spotkań w trakcie kampanii. Ryzyko jest zbyt wielkie

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2020 22:30
- Podjąłem decyzję, że nie będę organizował dużych spotkań w związku z moją kampanią prezydencką. To są spotkania, na które przychodzą setki osób. Nie chcę narażać ludzi - powiedział w poniedziałek po spotkaniu w BBN prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent Andrzej Duda mobilizuje społeczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2020 08:37
Prezydent Andrzej Duda w trudnych czasach epidemii cieszy się coraz większym autorytetem, zaufaniem i sympatią Polaków. I potrafi to wykorzystać, mobilizując społeczeństwo do skutecznej walki z koronawirusem - pisze dla portalu PolskieRadio24 Miłosz Manasterski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polskie szwalnie". Prezydent rzuca wyzwanie koronakryzysowi

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2020 20:55
Dobry przywódca i menedżer w tym, co stanowi wielki problem, potrafi dostrzec równie wielką szansę. Prezydent Andrzej Duda zobaczył w sytuacji zagrożenia koronawirusem możliwość szybkiego rozwoju polskiego przemysłu lekkiego - pisze dla portalu PolskieRadio24.pl Miłosz Manasterski.
rozwiń zwiń